Uudised ja teated

« Tagasi

Biojäätmed viiakse tasuta ära

Alates märtsist kehtib uus jäätmehoolduse eeskiri, millega kaasnes biojäätmete kogumise nõue kortermajade elanikele. Detsembrist algas ka uus korraldatud jäätmeveo periood, mil koos teiste sorteeritud jäätmetega korraldatakse ka biojäätmete tasuta äravedu.

Alates 1. detsembrist 2016 kuni 30. novembrini 2021 kehtib Harku vallas uus korraldatud jäätmeveo periood, mil olmejäätmete äraveo ainuõigus on AS-il Eesti Keskkonnateenused. Uuel perioodil on sorteeritud jäätmete äraandmine endiselt tasuta. Nii tühjendatakse tasuta vanapaberi, biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete ning pakendikonteinereid. Tasuta viiakse ära ka pakendikotid, aia- ja haljastusjäätmete kotid ning suurjäätmed, nagu näiteks vana diivan, vaip, jalgratas, lapsevanker jms.

Vanarehvid, külmik, televiisor, pesumasin, mobiiltelefon jm elektri- või elektroonikaseadmed, vanad ravimid, värvid jm ohtlikud jäätmed saab jätkuvalt tasuta ära anda Harku valla jäätmejaamas Tabasalus Kooli t 5a, mis on avatud igal neljapäeval ja reedel kell 14–20 ning laupäeval ja pühapäeval 9–15. Jäätmejaam on riiklikel pühadel suletud – 24. ja 25. detsembril ning 1. jaanuaril.

 

Nõuded tulenevalt riiklikust eesmärgist

Igal aastal tekib Eesti kodumajapidamistes jäätmeid ligikaudu 300 kg ehk 2 m³ inimese kohta. See on suur kogus väärtuslikku toorainet, mida taaskasutades saab kokku hoida rikkalikult energiat, vett ja muid ressursse. Eesti on võtnud eesmärgiks, et alates 2020. aastast tuleb ringlusse võtta vähemalt 50% kodumajapidamistest pärinevatest paberi-, metalli-, plasti- ja klaasijäätmetest ning muudest liigiti kogutud jäätmetest. Selle eesmärgi täitmiseks on Harku valla jäätmehoolduseeskirjas kehtestatud nõuded, milliseid jäätmeid ja mis tingimustel peab sorteeritult koguma.

Paberi ja kartongi kogumiseks tuleb eraldi kogumismahutit kasutada elamutes, kus on viis või enam korterit, ja mitteelamutes, kus tekib nädalas üle 20 kg paberit. Vanapaberi eraldi kogumise kohustus on ka ahjuküttega korterelamute korral, sest küttekoldes tohib paberit kasutada vaid tule süütamiseks ja selleks ei sobi igasugune paber, nt läikivad reklaamid. Vanapaberikonteinerisse sobivad ajalehed, ajakirjad, reklaamid, joonistuspaber, raamatud, papp jms. Sinna ei kõlba aga pehme majapidamispaber, salvrätikud jms, mis tuleks panna hoopis biolagunevate jäätmete mahutisse.

 

Biojäätmete sorteerimine sõltub kogustest

Biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid tuleb eraldi koguda elamutes, kus on 10 või enam korterit, ja mitteelamutes, kus tekib nädalas üle 20 kg köögi- ja sööklajäätmeid või kus tegutseb toitlustusettevõte. Koduses majapidamises tekkivatest jäätmetest moodustavad u 1/3 biojäätmed, mis on väärtuslikuks tooraineks kompostimisel. Jäätmete kui võimaliku ressursi edasise kasutamise juures on oluline nn toorme puhtus. Kõige parem süsteem biojäätmete „puhta toorme" kogumiseks on eraldi kogumine nende tekkekohal ehk kodudes, toitlustuskohtades, poodides jne. Hilisemal järelsortimisel ei ole enam võimalik segaolmejäätmetest kätte saada hea kvaliteediga biojäätmeid.

Kõige suurema osa koduses majapidamises tekkivatest jäätmetest moodustavad aga pakendid, nagu näiteks tühjad piima- ja mahlapakid, konservikarbid, kaaned ja korgid, kilekotid, ketšupi- ja majoneesipudelid, pandimärgita pudelid, pudrukarbid, pappkastid, tühjad kodukeemia pudelid jms. Eraldi kogutud pakendid saab viia avalikesse pakendikonteineritesse või jäätmejaama. Samuti võib pakendite jaoks kasutada eraldi pakendikonteinerit või pakendikotti. Antud teenus tuleb AS-ist Eesti Keskkonnateenused eraldi tellida.

 

Rohkem infot:

www.harku.ee/jaatmemajandus

www.kuhuviia.ee/

www.envir.ee/ahi/#

www.envir.ee/et/jaatmete-sortimine

 

Mida panna biolagunevate jäätmete mahutisse?

Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:

·        Liha- ja kalajäätmed, sh kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, kanamuna koored ning muud tahked toidujäätmed.

·        Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid.

·        Toataimed, sh muld ja lõikelilled.

Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:

·        Toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ning muid vedelaid toite ja toiduaineid.