Uudised ja teated

« Tagasi

Parim toit tuleb koduõue – tootjad toovad selle ise Tabasallu

Alates 3. märtsist toovad Eestimaa väiketootjad ja talunikud reedeti oma toidukraami ja käsitöökauba soovijatele lähemale, korraldades kaubakohtumisi ka Tabasalu keskuses.

Reede õhtuti kell 17.30–18.30 saab alates 3. märtsist Tabasalu keskuses osta korralikku talukraami ja väiketootjate toodangult otse tootjatelt endilt. Nimelt toob Harju OTT – talunike ja väiketootjate seltsing, mis turustab kaupa tootjalt otse tarbijale – nüüdsest kauba ka Tabasallu Karumaa platsile, kus on tavaks pidada Tabasalu Lions Klubi jõululaata. Valla kohalikest tootjatest on sellisel „pop-up turul" esindatud Priileib oma teraviljavabade küpsetistega ja Rebaseonu maasuitsulihaga. Oma kaubaga on veel kohal ka tootjad lähivaldadest ja kaugemaltki – tunniturult saab aed- ja juurvilja, liha ja lihatooteid; kui meri annab, siis nii värsket kui ka külmsuitsukala kohalikult kalurilt; talupiima ja piimatooteid, kana- ja vutimune, teraviljatooteid ning erinevaid pagaritooteid ja küpsetisi; soolaseid ja magusaid hoidiseid, jooke, mahlu ning mett, aga ka käsitööd. Selleks, et soovitud kaupa kindlasti saada, tasub Harju OTT Facebooki-grupi vahendusel kaupa ette tellida. Arveldamine käib turul reeglina sularahas.

 

OTT – otse tootjalt tarbijale

Keila OTTist välja kasvanud Harju OTT tegutseb alates 2016. aastast ning selle eestvedajad on piirkonna väiketootjad Katrin Rebane (Rebaseonu), Ain Kabal (Priileib) ja Egon Müür (Merenuka talu). Väiketootjate ja talunike seltsing organiseerib kaubavahetust tootjate ja tarbijate vahel ilma vahendustegevuse ja -tasuta. Päris turuga Rebase sõnul siiski tegemist ei ole: „Kaubakohtumine on lühike ja intensiivne, tervitatav on toodete ette tellimine. Ka ei ole kauplejatel platsitasu – just selleks, et toodang jõuaks tarbijani võimalikult soodsalt ning talunikul oleks võimalus, nägu naerul, oma kaupa pakkuma tulla." Siiani on selliseid kaubamüüke peetud Keilas ja Sauel; et aga ka Harku valla elanikud on puhtast ja autentsest talukraamist ning käsitöötoidust väga huvitatud, otsustati „otse tootjalt tarbijale" kohtumised ka Tabasallu tuua. „Reede õhtuti saabki nüüdsest töölt tulles koduteel Tabasalus OTTi tulla ja parima toidu koju kaasa haarata," on ettevõtjal heameel kohalikele häid sõnumeid tuua. 

 

Puhtal toidul on oma nägu

OTT-i müügikohtumistel kehtib kindel reegel: müüakse ainult oma toodetud kaupa. „Selliselt tagab iga tootja oma kauba parima kvaliteedi, tarbijal aga säilib kindlus ja usaldus tootja suhtes," selgitas Rebane reegli tagamaid. Lisaks kindlustatakse tarbijale parim ja värskeim toidukraam otse tootjalt või talunikult: „Kohapeal saab veenduda, et pakutav on toodetud päris inimeste poolt – seal on võimalik kõikide tootjatega isiklikult tuttavaks saada ja veenduda, et puhtal toidul, mida tarbid, on ka oma nägu." Ain Kabal, kes niisamuti OTTi Tabasallu toomise eest hoolt kannab, lisas, et turul pakutav toidukraam on selline, nagu ettevõtjad ise sooviksid oma toidulaual näha ­- võimalikult soodne ja hea: „Me toodame ju kõik ise oma käte või ettevõtete abil. Seega on ette välistatud, et pakutav kaup oleks teistsugune, kui me ise enda toidulaual näha sooviks." Müüdava toidu ohutuse tagavad tootjad ise. Ühtlasi on Kabali sõnul ka Tabasalu pisiettevõtjaid, kellel on midagi letile panna, enam kui teretulnud kaubavalikut rikastama.

 

Harju OTT tegemiste kohta saab rohkem teada nende kodulehelt harjuott.weebly.com  ja Facebooki-grupist „Harju OTT", kust saab ka kaubakohtumistele kaupa ette tellida. Kindlasti tasub Rebase sõnul kohale tulla ka niisama, sest kaupa on tootjatel rohkem kaasas.