Uudised ja teated

« Tagasi

Harku vald hakkab rakendama kaasavat eelarvet

Vallaelanikud saavad edaspidi senisest enam kaasa rääkida valla eelarve planeerimisel, sest Harku vallavolikogu võttis vastu kaasava eelarve koostamise määruse, mida hakatakse rakendama juba sügisest.

 

Sel sügisel saavad vallaelanikud otseselt kaasa rääkida Harku valla eelarve planeerimisel, esitades oma ettepaneku kuni 50 000 eurose maksumusega projekti elluviimiseks, mis pakuks avalikku hüve ning mis oleks ülevallaliselt kõigile kasutatav. Välja pakutud objekt peab vallaeelarve mõistes liigituma investeerimistegevuseks, asuma Harku vallas ning sellest ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele. Kaasava eelarve elluviimiseks saavad oma ettepanekuid esitada kõik Harku valla elanikud perioodil 1. september kuni 31. oktoober. Seejärel hindab esitatud ettepanekuid kahe nädala jooksul vallavalitsuse moodustatud komisjon, kes valib välja kuni 10 ettepanekut. Neist omakorda valitakse rahvahääletusega välja üks, mis läheb kaasava eelarve raames realiseerimisele.

 

Elanikud ise otsustavad

Kaasava eelarve põhimõte on kohaliku volikogu otsus eraldada mingi osa omavalitsuse eelarvest, mis on suunatud piirkonna elukeskkonna arendamiseks, kohalikule kogukonnale otsustamiseks. Harku vallavolikogu majanduskomisjoni esimees Meelis Härms võrdleb kaasava eelarve mõtet populaarsete superstaarisaadetega, kus vaatamata justkui täitunud meelelahutusturule leitakse ikka ja jälle vanade tegijate kõrvale konkursi korras uusi noori talente, kes oleksid konkursita ehk märkamata jäänud. „Neil inimestel, kes igapäevaselt kohaliku omavalitsuse tööga kokku ei puutu, võib olla palju häid ideid valla elukeskkonna parandamiseks, kuid võimalik, et nad pole siiani leidnud head väljundit, kuidas neid mõtteid laiemalt esitleda. Selleks et need uued põnevad mõtted jõuaksid ka kohaliku võimuni, on kaasav eelarve väga hea võimalus," arvas Härms. Lisaks kutsub tema sõnul kaasav eelarve üleüldiselt kõiki laiapõhjalisemalt kaasa mõtlema, kuidas oleks kõige õigem meie ühises koduvallas elukeskkonda paremaks muuta.

 

Objekt peab olema ülevallaliselt kasutatav

Majanduskomisjoni esimehe sõnul valiti summaks 50 000 eurot seetõttu, et ühelt poolt on see summa piisavalt suur – selle raames on reaalselt võimalik midagi ära teha –, ent teisest küljest on summa selline, et see ei mõjuta pärssivalt omavalitsuse seadusest tulenevate kohustuste täitmist ja arengukavas ettenähtud teiste investeerimistegevuste elluviimist. „Kogemustest saame öelda, et näiteks suuremate mänguväljakute või ka näiteks Tabasalusse mõningate aastate eest rajatud skatepark'i maksumus oligi samalaadses summas," tõi Härms näiteks projektid, mis oma otstarbelt sobiksid hästi ka kaasava eelarve raames esitatavateks ettepanekuteks, sest need on mõeldud ülevallaliselt kasutamiseks ja pakuvad avalikku hüve. „Skatepark'i näide on väga hea, sest see on tõesti laialdaselt kasutatav – seda kasutavad lapsed ja noored väga paljudest erinevatest valla kantidest," ütles majanduskomisjoni esimees. Samas on Härmsi sõnul vastuvõetud määruse näol tegemist dokumendiga, mida saab vajadusel ajas muuta. „Tänavu sai määratud see summa sellisena, kuid kui nähtub, et summat on vaja muuta või määrust muul viisil kohendada, siis saab seda tulevikus kindlasti ka teha."

 

Nii ettepanekute esitajaks kui ka võitja valijaks on rahvas

Majanduskomisjoniski tekkis arutelu, millised need kaasava eelarve raames tehtavad hästi passivad ettepanekud siis olla võiksid. „Meil tekkis mõte, et ehk võiks ühe ettepanekuna arendada valla külade sümboolikat, kus igal kandil oleks oma muster, mis kokku moodustaks ühtselt äratuntava valda iseloomustavat tervikmustri," tõi Härms näiteks, kuidas komisjoni liikmete mõtted jooksma hakkasid. Küll aga rõhutas majanduskomisjoni esimees, et see oli neil vaid õhku visatud idee ning tegelikkuses ei näe nad mitte volikogu liikmete ettepanekuid hääletusel, vaid ikka pigem nende kohalike elanike omi, kes igapäevaselt valla otsustusküsimustega ei tegele.

Kõiki esitatud ettepanekuid hindab kahe nädala jooksul pärast ettepanekute esitamise tähtaega vallavalitsuse moodustatud komisjon. „Hindamiskomisjon tehakse kindlasti võimalikult laiapõhjaline," kõneles Härms. Komisjon valib välja kuni 10 ettepanekut, mis kvalifitseeruvad määruse tingimustele, ning need pannakse parima väljaselgitamiseks rahvahääletusele. Väljavalituks osutunud objekti valmimist nähakse ette järgmise eelarveaasta vältel.

 

Lisainfo Harku valla kaasava eelarve koostamise määruse kohta on leitav  Riigi Teatajast siit

 

Kuidas toimub ettepanekute esitamine ja võitja valimine?

·        Järgmise aasta (2018. a) kaasava eelarve elluviimiseks saab ettepanekuid esitada Harku valla iseteeninduskeskkonna kaudu perioodil 1.09−31.10.2017.

·        Ettepanekuid, millele tuleb lisada esialgne ideekavand ja hinnapakkumine, saavad esitada kõik Harku valla elanikud, kelle elukoht asub rahvastikuregistri andmete põhjal Harku vallas.

·        Realiseeritav objekt peab asuma Harku vallas, kuhu on ligipääs kõikidel vallaelanikel, olema kasutatav ülevallaliselt ja pakkuma avalikku hüve ning peab vallaeelarve mõistes liigituma investeerimistegevuseks, millest ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele.

·        Kaasava eelarve suurus Harku valla eelarves on kuni 50 000 eurot, mille raames realiseeritakse üks väljavalituks osutunud objekt.

·        Esitatud ettepanekuid hindab kahe nädala jooksul pärast ettepanekute esitamise tähtaega vallavalitsuse moodustatud komisjon, valides välja kuni 10 ettepanekut.

·        Komisjoni väljavalitud ettepanekute seast saavad võitja väljavalimisel osaleda läbi salajase rahvahääletuse vähemalt 16-aastased isikud, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Harku vald.

·        Hääletamine toimub elektrooniliselt volikogude infosüsteemis VOLIS, kus hääletaja identifitseerib ennast isikutunnistuse või mobiil-IDga.

·        Vallavalitsus määrab koha ja viisi, kus saavad hääletada isikud, kellel ei ole arvuti kasutamise ja/või infosüsteemis identifitseerimisvõimalust.

·        Iga hääletusel osalev vallaelanik saab hääletada ühe ettepaneku poolt.

·        Hääletamiseperiood on vähemalt 7 päeva.

·        Elluviimisele kuulub enim hääli saanud ettepanek.

·        Ettepaneku elluviimise korraldab vallavalitsus.