Uudised ja teated

« Tagasi

Kuidas toimib Harku valla õpilastransport?

1.       Harku valla avalike liinide graafik on nähtav siin: http://www.harku.ee/documents/2846103/2893752/H-Liinid_sept2014.pdf/ce83256f-7c13-4953-bb90-acade734f6b2   

Kuna bussiliinide graafikuid ja marsruute vajadusel korrigeeritakse vastavalt sõitjate tagasisidele, siis on kõige aktuaalsem ja õigem info alati leitav  www.peatus.ee  leheküljelt.

2.       Lapsel peab bussis kaasas olema Tallinna ja Harjumaa ühiskaart ning õpilaspilet, mis on kasutusel lapse isikut tõendava dokumendina. Tabasalu Ühisgümnaasiumi lastel piisab RFID tehnoloogiat toetavale standardile vastavast õpilaspiletist. Sama süsteem hakkab peagi kehtima ka vastavatud Muraste koolis.

3.       Kuidas sõidukaarti aktiveerida?

a.       Esitatakse taotlus valda oma marsruudi järgi sõitmiseks. See on allalaaditav siit: http://www.harku.ee/asjaajamisjuhised-ja-blanketid

Peale taotluse esitamist saab sõita tasuta kuni 30. septembrini, menetlemine võtab aega mõned päevad. Taotlust ei pea esitama, kui eelnevatel aastatel on seda juba tehtud.

b.      Peale taotluse esitamist tuleb õpilaspiletile osta „Harku valla õpilase sooduspileti" toode. „Harku valla õpilase sooduspiletit" saab osta alates septembri teisest poolest internetis www.pilet.ee või postkontorist või R-kioskist.  Vastava sõidupileti hind (omaosalus) on ühe kuu  kuupileti summa vastavalt tsoonile, millega saab kooli ajal (vaheaegadel bussid ei sõida) oma marsruudil tasuta sõita.

4.     Alates 1. oktoobrist hakkab kehtima uus süsteem õpilaste sõidusoodustuse saamisel taotlejal tuleb tasuda ühe kuu omaosalustasu ning vallavalitsus katab kaheksa kuu sõidukulud.

Riikliku haridusseaduse kohaselt korraldab kohalik omavalitsus õpilaste sõidu kooli ja koju. Omavalitsuse kehtestada on sõidusoodustuse andmise kord, mida vallavolikogu otsustas Harku vallas 1. oktoobrist muuta. Omaosaluse sisseseadmise eesmärk on motiveerida õpilasi saadud sõidusoodustust ka tegelikkuses kasutama. Soovitakse vältida olukorda, kus vald on tasunud 100% õpilase sõidukulud, kuid laps tegelikult ühistranspordiga kooli ega koju ei sõidagi. Paraku esines varem sellist olukorda üsna sagedasti, kus vald tasus kulud teenuse eest, mida tegelikult ei kasutatud.

Eeldatavasti korraldub muudatuse tulemusel elukoha ja kooli vahel sõiduks ühistransporti kasutavate õpilaste hulk ning sõidusoodustuse saajate vajadus. Muudatuse tulemusel jääb valla eelarvesse alles see raha, mida varem tasuti kasutamata jäänud kuukaartide eest. Edaspidi on võimalik muudatuse tulemusel n-ö alles jäänud raha investeerida näiteks koolidesse või lasteaedadesse.

5.     Omaosalustasu

Sõidusoodustuse saaja omaosalustasu on võrdne õpilase elukoha ja haridusasutuse vahelises piletitsoonis kehtestatud kuupileti hinnaga. See sõltub tsoonihinnast ning jääb 18–46 euro vahele. Omaosalustasu maksmisest on vabastatud eestkostel või perekonnas hooldamisel olev õpilane; pere, kus on kolm või enam sõidusoodustuse saajat; pere, kelle ühe kuu tulu pereliikme kohta kuue viimase kuu jooksul jääb alla kolmekordselt riiklikult kehtestatud toimetulekupiiri ja vähese toimetulekuga või raskustesse sattunud pere taotluse läbivaataja otsuse alusel muudel põhjendatud juhtudel. Sõidukulude omaosalustasust vabastamiseks tuleb esitada valda vastav taotlus. Vabastuse eesmärgiks on toetada kasuperedes ja paljulapselistes peredes elavate õpilaste ning vähese toimetulekuga või raskustesse sattunud peredes elavate õpilaste hariduse omandamist.

6.     Soodustuse määrab lapse sissekirjutus

Teise muudatusena saab alates oktoobrist sõidusoodustuse juhul, kui õpilane on sisse kirjutatud Harku valda. Varem pidi sõidusoodustuse saamiseks olema valda sisse kirjutatud lapse üks vanematest või hooldaja. Selline lähenemine ei olnud põhjendatud, sest soodustus on mõeldud õpilasele, mitte tema vanemale. Alaealise õpilase rahvastikuregistrijärgne elukoht on reeglina sama, mis ühel tema vanematest, kuid täiskasvanud õpilane võib elada oma vanematest lahus.

7.     Oktoobrini saab sõita vanaviisi

Kuni 1. oktoobrini pikeneb enamike seni sõidusoodustust saanud õpilaste tasuta kooli- ja kojusõidu õigus. Taotluse, mille leiab Harku vallavalitsuse kodulehelt, peavad esitama 1. ja 10. klasside õpilased ning kutseharidust omandavad õpilased. Taotluse alusel saab bussiga tasuta sõita septembri lõpuni.

1. oktoobriks tuleb kõigil sõidusoodustuse soovijatel tasuda omaosalustasu, milleks on „Harku valla õpilaskuukaardi" pileti ostmine vabalt valitud müügikohast ( www.pilet.ee, kiosk, postkontor). Ostetud sooduskuukaart annab sõiduõiguse kuni õppeaasta lõpuni. Küsimuste korral pöörduge  andmetöötlusspetsialisti Kadri Kelgo poole e-posti aadressil kadri.kelgo@harku.ee või telefonil 600 3869.