Uudised ja teated

« Tagasi

Kooliaasta 2016/2017: ühiskond muutub, lapsed ja koolid koos nendega

Lõpukellad kuulutavad kooliaasta lõppu. Aastat iseloomustab uue õpikäsituse tulek, mille põhimõtted kujundavad valla edasist haridusmaastikku.

Kooliaasta lõpuks on üldjoontes selge, kui palju õpilasi alustab tuleval aastal kooliteed valla kodulähedastes koolides. Vallavalitsuselt on koolikoha pakkumise saanud 243 last: Tabasalu Ühisgümnaasiumisse läheb sügisel 4, Muraste Kooli 3, Harkujärve Põhikooli 2 ning Vääna Mõisakooli ja Vääna-Jõesuu Kooli ühe klassi jagu esimese klassi õpilasi. Alates 15. juunist hakkavad koolikoha pakkumisi tegema vabade kohtade olemasolul koolid ise, seda siis ka neile lastele, kes soovivad siia kooli tulla väljaspoolt valla piire.

Uus õpikäsitus ja selle rakendamine valla haridussüsteemis on kindlasti olnud lõppeva õppeaasta üks läbivaid teemasid, mis kandub järgmistessegi aastatesse. Oma põnevate õppeprojektidega on üleriigilises meedias silma jäänud juba Muraste Kool, samamoodi on aga rakendatud õuesõpet ja läbi viidud mitmekülgseid projekte, olgu need seotud loodusteaduste, nutitarkuse, meedia või muu valdkonnaga, kõigis teisteski valla koolides. Nende kogemuste jagamist ja üksteiselt õppimist peab Harku valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Aivar Soe väga oluliseks. Selle kooliaasta ühe suure saavutusena nimetabki ta õppevaatlusi, mis salvestati videona ning jagati tagasisidestamiseks ja vastastikuseks analüüsiks koolidele. „Muutunud õpikäsitust on oluline silmas pidada ka koolide arengukavade uuendamisel," märkis Soe, et värskendatavas koolide arengukavade uuendamise korras lähtutakse sellest põhimõttest.

 

Avaramad võimalused suures koolis

Tallinna Ülikooli kasvatusteadlastega koostöös on väljatöötamisel Harku valla ülese progümnaasiumi kontseptsioon. See käsitleb tänast õpikeskkonda ning ühtses progümnaasiumis õpilastele tekkivaid perspektiive ja võimalusi. „Progümnaasiumi mitmete paralleelklasside kontekstis ei räägi me täna tegelikult klassi-, vaid kursusepõhisest õppest, millele lisanduvad õppesuunad, kus saavad kokku sarnaste huvide ja tasemega noored. Erinevaid spetsialiseerumisi on aga võimalik pakkuda eelkõige suures koolis," kirjeldas vallavanem Kaupo Rätsepp põhimõtteid, millele progümnaasium peaks tuginema. Selline hariduskorraldus tuleb tema hinnangul paremini toime ka kasvava õpetajate defitsiidiga, kus uusi ja noori õpetajaid lisandub haridusmaastikule vähe ning headest pedagoogidest on puudus. „Saaksime tuua siia tugevaid spetsialiste, pakkudes neile suures koolis täiskoormust, mis lihtsustab nii õppetöö korraldamist kui ka on sobivam õpetajatele endile," rääkis vallavanem. Lisamotivatsioonina väljastpoolt valda tulevatele spetsialistidele on vald valmis pakkuma kohapeal ka elamispinda. Kui endiselt suhtutakse skeptiliselt Tabasalu kooli mainesse, siis vallavanema hinnangul on viimastel aastatel koolis töötatud järjepidevat sealse sisekliima parandamise ning õppetöö kvaliteedi tõstmise nimel. „Et kool on niivõrd suur, ei saagi muutused toimuda üle öö; tulemused tulevad viibega," märkis Rätsepp. Küll aga saab töö viljadena käsitleda nii kooli positsiooni märgatavat paranemist koolide edetabelis, tublisid saavutusi aineolümpiaadidel kui ka aktiivset osavõttu erinevatest riiklikest ja rahvusvahelistest kooliprojektidest.

 

Koolid kasvavad koos lastega

Et progümnaasiumi rajamise plaanid liiguvad ühes rütmis riigigümnaasiumi rajamisega Tabasallu, on ruumilisi lahendusi uue algkoolihoone näol oodata paari-kolme aasta pärast. Uuel õppeaastal alustab koolis taas neli paralleeli esimesi klasse ning praeguse ruumikitsikuse leevendamiseks võetakse Tabasalu koolis ajutise lahendusena kasutusele moodulklassid. Nelja klassiruumi jagu mooduleid paigaldatakse algklasside maja taha kooli sisehoovi ning pääs lisaruumidesse toimub algklasside hoone kaudu.

Järgmisel õppeaastal saab ruumi juurde ka Harkujärve Põhikool, seda pea sama palju kui on kooli praeguses hoones – kooli juurdeehitusele pandi 5. juunil nurgakivi. Lisaks kaasaegsetele klassiruumidele on uude tiiba planeeritud ka näiteks raamatukogu ning terrass õuesõppe tarvis. Ehitustööde peatöövõtja on Sand Ehitus OÜ, tööde valmimise tähtaeg on käesoleva aasta oktoobris.

Kasvama hakkab samuti Muraste kool, seda juba varasemate plaanide kohaselt, mis arvestasid alustava kooli esialgu väiksemate ruumivajadustega, jättes hoone lõplikult välja ehitamata. „Tänu sellele otsusele saame koolihoone laiendamisel lähtuda uuest õpikäsitusest ja muutunud ruumivajadustest ning planeerida sinna klassikaliste klassiruumide asemel eri suurusega ning ka liigendatavaid ja väikeklassiruume, luues nii kaasaegse õpikeskkonna," pidas vallavanem toonast planeerimist end igati õigustanuks. Koolihoone juurdeehitus on projekteerimisel ning see peab olema valmis 2018/2019. õppeaastaks.