Uudised ja teated

« Tagasi

Endine Muraste piirivalvekooli õppekompleks sai vallale

Foto: Merle Norit

17. mail allkirjastasid Siseministeeriumi ja Harku vallavalitsuse esindajad notariaalse lepingu, millega andis riik vallale tasuta üle endise Muraste Politsei- ja Piirivalvekolledži kinnistu, Tilgu tee ja Meriküla reoveepuhasti ala.

Liina Rüütel, liina.ruutel@harku.ee

Aule Sagen, aule.sagen@harku.ee

Siseministeerium andis Harku vallale tasuta üle Sisekaitseakadeemia endise Muraste Politsei- ja Piirivalvekolledži kinnistu Merikülas aadressil Tilgu tee 53, samuti õppekompleksi taga paikneva Tilgu tee lõigu L6 ning Meriküla tee 3 kinnistu, millel asub reoveepuhasti hoone koos abihoonega. Varasema õppekompleksi aladest moodustatud Tilgu tee 55 kinnistul jätkab tegevust teenistuskoerte koolituskeskus, Tilgu tee 34 asuv rannaäärne hoonestamata maatükk läheb aga Keskkonnaministeeriumile, kes sõlmib kinnistu kasutamiseks kokkuleppe Kaitseliiduga.

 

Kompleks avalikku kasutusse

Harku vallavanem Erik Sandla avaldas heameelt, et valla poolteist aastat kestnud läbirääkimised Siseministeeriumiga on lõppenud ning Merikülas asuv mitmekülgseid võimalusi pakkuv õppekompleks sai valla omandusse, vald tasub RKAS-ile halduskulud aja eest, mil hoone seisis tühjalt. Kümme aastat tagasi Euroopa Liidu rahadega ehitatud politsei- ja piirivalvekolledži kompleks, mille hoonete kogumaht on 14 000 ruutmeetrit ning hinnanguline väärtus 1,3 miljonit eurot, on seisnud kasutuseta aastast 2016, mil Sisekaitseakadeemia õppekorralduse muutumise järel viidi selle tegevus üle Paikusele.

Vald soovib kolledži ruumid anda avalikku kasutusse, pakkudes seal sportimise ja vaba aja, hariduse, tervise- ja sotsiaalvaldkonna teenuseid. Varasemad ühiselamuruumid on plaanis kasutusele võtta hosteltüüpi majutusena, samuti on vallal huvi rajada vajadusest tulenevalt hoone ühte tiiba õpetajatele üürikorterid ja sotsiaalkorterid. „Tellisime mõned kuud tagasi õppekompleksi kasutamise kontseptsiooni, kus on põhjalikult lahti kirjutatud kompleksi praegune olukord ja selle taaskäivitamiseks vajalikud tegevused. Samuti on kaardistatud olulisemad huvilised, mis võimaldab meil prognoosida hoone majandamisvõimalusi ning koostada eelarvet," kinnitas Sandla. Kompleksi kasutuselevõtmist ja sealset tegevust saab hakata nüüd täpsemalt planeerima; kompleksi haldusteenust on plaanis tellida vallaettevõttelt OÜ Strantum.

 

Siil tõi elu sisse

Võtmed hoonete ja territooriumi kasutamiseks sai vald Riigi Kinnisvara AS-ilt veel enne lõpliku otsuse vormistamist, et asjast huvitatud saaksid sinna aegsasti oma tegevustega sisse tulla. Nii on sealses spordihoones toimunud talv läbi Tabasalu Jalgpalliklubi treeningud, mai alguses sai aga kompleksist suurõppuse Siil ajal Kaitseliidu peastaabi baasil moodustatud maakaitse staap. Lisaks olid 4.–6. maini kohal kaks üksust, mis tagasid staabile julgestamise, sidetoetuse, sisustasid staabitöökohad ja valmistasid toitu. 7.–11. maini oli kohapeal toitlustajaks Naiskodukaitse. Nimelt toimus õppuse plaanide järgi operatsioon kaitseväe ja Kaitseliidu lahinguvalmiduse ning siseturvalisuse tõstmiseks, kus Kaitseliit toetas PPA-d siseturvalisuse tagamisel. Õppuse raames liikus maakaitse staap Muraste õppekompleksi oma tavapärasest asukohast Tallinnast, kus stsenaariumi põhjal muutus julgeolekuolukord kriitiliseks. „Maakaitse staap juhtis sealt kogu Kaitseliidu tegevust üle Eesti. Lisaks viis Naiskodukaitse üle Eesti läbi evakuatsioonioperatsioone, mida juhiti Murastest. Põhja maakaitseringkond viis läbi koostööharjutuse taktikaliste manöövrite läbimängimiseks oma lahingrupile, kus on üle 1000 võitleja," avas Kaitseliidu rolli suurõppusel Kaitseliidu ülem Meelis Kiili, lisades, et viimasena nimetatud koostööharjutusel osalesid ka Soome ja Leedu sõjaväeüksused.

 

Õppusteks ja koolitusteks sobiv taristu

Kaitseliidu ülema hinnangul on Muraste kompleksis selliste õppuste jaoks maakaitse staabile ideaalilähedane taristu: „Kompleksis on olemas ruumid, mis oma suuruselt ja liigendatuselt sobivad väga hästi sellise staabi jaoks – staabitöö tegemiseks, koosolekute läbiviimiseks, majutuseks ja kogu toetava logistika jaoks." Nii on Kaitseliidul plaanis ajutiselt oma peastaapki sinna kolida ajaks, mil linnas asuvates ruumides on remont. Laiemalt on aga Kaitseliidul plaan tuua kompleksi osa Kaitseliidu kooli kursuseid. „Siinne asukoht, kompleksi taristu klassiruumide, majutuse ja spordisaali näol loovad hea võimaluse koolitada vabatahtlikke juhte ning anda erialaõpet," märkis Kiili. Samuti on taristut võimalik kasutada Kaitseliidu noorte – Noorkotkaste ja Kodutütarde – tegevuste ning nii suve- kui ka talvelaagrite läbiviimiseks ja nende koolitamise toetamiseks.

Teiste partneritena on õppekompleksi vastu huvi üles näidanud Revali Merekool, Rifle & Pistol Club MTÜ, Riigikaitse Rügement MTÜ ja Tilgu Merepääste Selts, samuti Tabasalu Jalgpalliklubi. Vallavanem Erik Sandla kinnitas, et praegu käivad eelläbirääkimised potentsiaalsete koostööpartnerite leidmiseks, ning avaldas lootust, et juba lähiajal saab rääkida kompleksi selgemast tulevikust.