Uudised ja teated

« Tagasi

Suurupi ülemine tuletorn avas uksed

Pühapäeval, 30. aprillil avanesid külastajatele Mandri-Eesti vanima, 257 aasta vanuse Suurupi ülemise tuletorni uksed. Aastaid kestnud ettevalmistustööd on jõudnud lõpusirgele ning Harku vald on saanud endale esimese turismiobjekti.

 

Tuletorni äratasid rahvale vaatamiseks ellu Suurupi tuletornide viimase majakavahi Helle Karese tütred Anne-Ly ja Kristiina, kes on Suurupi ülemise tuletorni jalamil üles kasvanud.

 

Helle Kares asus Suurupi ülemisse tuletorni tööle 1978. aastal, kui tema onu Elmar Kares majakavahi ametist pensionile jäi ning Helle abikaasa ameti üle võttis. Paarkümmend aastat hiljem sai Helle ise majakavahiks, kus ta töötas kuni majakavahi ametikoha koondamiseni.

 

Ametlikul avamisel esinesid Tabasalu Muusikakooli vanamuusikaansambel ning Suurupi naiskoor Meretule. Külalistena olid kohal Eesti Veeteede Ameti ja Eesti Tuletorni Seltsi esindajad, endised Suurupi tuletornide majakavahid ning meie valla tegusate ühenduste esindajad. Pidulikult lõigati läbi lint ning kõik said uudistada tuletorni muuseumi eksponaate ning nautida vaadet 22 meetri kõrguse tuletorni rõdult.

 

 

Külastajaid oodatakse 1. maist 30. septembrini

 

Külastajaid võtavad 1. maist kuni 30. septembrini vastu perenaine Kristiina ja peremees Aivar, keda võime nimetada uue ajastu majakavahtideks. Tuletorn on avatud teisipäevast pühapäevani, suletud esmaspäeviti. Talvehooajal on tuletorn suletud, võtame vastu ainult grupikülastusi eelneval kokkuleppel perenaisega. Piletihindade info leiab meie kodulehelt. Kõik Harku valla elanikud on südamest oodatud!

 

1759. aastal tegi kontraadmiral Mordvinov Admiraliteedi Kolleegiumile ettepaneku ehitada Suurupi poolsaarele tuletorn. 1760. aastal hakkas tuletorn tööle ilmselt lahtise tulega. 19. sajandi lõpul valmisid tuletornikompleksi elamu, saun, õliait, kelder ja laudahoone, kompleks oli ümbritsetud kõrge paekivialusel plankaiaga. Teises maailmasõjas, Saksamaa vägede taganemisel, hävis tuletornivahi elamu, tuletorn suudeti halvimast päästa, kuid see vajas kapitaalseid uuendusi. 1951. aastal rekonstrueeriti tuletorn 22 m kõrgusena varasemast veidi erineval kujul. Kompleksi rajati ka uus generaatorihoone ja ehitati hävinenud hoone asemele uus eluhoone. 1998. aastal paigaldati tuletornile uus laternaruumi osa ja moderniseeriti valgusseadmeid. 2011. aastal paigaldati laternaruumi katusele uus LED- tüüpi valgusseade, tule kõrgust tõsteti 2 meetri võrra ja tule sektorilisus kadus, olles nähtav 360⁰.

 

Eestis on 41 tuletorni, neist külastajatele avatud nüüdsest 6. Suurupi ülemine tuletorn on saja maailma tuletorniarhitektuuri mälestise hulka kuuluv majakas. Kokku kuulub maailma arhitektuurimälestiste hulka kuus Eesti tuletorni, sealhulgas Kõpu, Ruhnu, Tahkuna, Keri ja Pakri.

 

 

Anne-Ly Gross-Mitt

Suurupi Selts

www.suurupi.ee