« Tagasi

Näpud mullaseks ja seemned potti – on aeg kevadiseks taimeistutuseks!

Maastikuarhitekt ja Tallinna botaanikaaia vanemaednik Liivi Mäekallas jagab nõu ning näpunäiteid, kuidas oma aeda suveks tõeline lilleparadiis kujundada.

 

Pärast pikka ja pimedat talve on loodus taas ärkamas ning ka inimene selle osana. Aknalauale mulda külvatud seemneid uurides on nende areng hämmastav. Vaadates lähedalt, on kahel mullapinnale jäänud seemnel juba teisel päeval pärast külvamist märgata seemne paisumist ja väikest valget täpikest seemne otsas – juurealget. Kolmandal päeval uurides on juur juba nelja millimeetri pikkune. Milline areng!

 

Põnevus uute liikide ja sortide tundmaõppimisel tubastes tingimustes on sama suur kui kevadeootus õues – mõeldes suvele ja visates istutusala erinevatesse piirkondadesse aedtilli ‘Nana', tatraseemneid, valgeõielisi magunaid, harilikku lina ja muudki. Jah, juba praegu, sest niiskust on parajalt palju ja kevadkülmad mõjuvad ka seemnetele hästi.

 

Kas kogusid juba eelmisel aastal niidult endale meelepäraste taimede seemneid? Kirgaste siniste õitega harilikku imikat, õhulise ja vahulise olemisega kesksuvist valgeõielist harilikku nääri, madalat ja pinda katvat kollaste nuttidega kuldristikut? Lisaks rukkililledele ja magunatele leidsin ka väga huvitava struktuurse ning harulise olemisega taime –  harulise harakladva, mis tuleb aias kindlasti ära katsetada. Juba seepärast, et ta on umbrohi ja inimese poolt mitte mõeldud aeda kasvama, kuid tema pikkade kõtrade sasine olek oli enneolematult armas. 

 

Milliseid taimi valida?

 

Kui sa aga pole jõudnud seemneid veel ise varuda, saad neid tellida aianduspoest või otse mahetootjalt. Nii pakud putukatele nektaririkkaid taimi ja endale silmailu läbi suve kas peenrasse, aiavaasi rõdule või terrassile. Eriksaare talust (www.eeriksaare.ee) saad valida mitmete liikide seemneid, nagu aedsalveid, harilikku iisopit, punet, tokkroosi, ussikeelt ja lillede segu. 

 

On võimalik tellida väikepakendeid (3 g / 1.90) või muid koguseid. Baltic Agro pakub üheaastaste suvilillede segu nii 100 g (u 10 eurot) kui ka 1 kg pakendites, mis kokku segatud Taanis. Saksa firma Kiepenkerli valikus on saada lilleniidu seemned (1 kg, 97% kõrrelised) ning õitsvate taimede seemnesegud "Liblikate saar" (ühe- ja kaheaastased taimed, 100 g) ja "Putukate paradiis" (üheaastased ja püsitaimed, 130 g).

 

Hollandi firma Buzzy Friendly Flowers pakub meie aianduspoodides 2 kg pakendeid viies erinevas liigituses: lilleseemnesegu mesilastele, pärismaised (ei ole meie jaoks pärismaised), lilleniidu segu, lillede segu lepatriinudele ja liblikatele. Nende seemnesegude liigivalik varieerub harilikust raudrohust ja kirikakrast kuni tagetese ja valge sinepini. Samuti liigivalik – ühes pakis on kaheksa liiki, teises 30.

 

Mida kaugemalt pärinevad seemnepakendid, seda värvilisemad ja pilkupüüdvamad need on. Tuleks eelistada eestimaiseid ja/või vähemalt meile lähemates riikides kasvanud taimi. Soovitan vältida võõrliike, sest nendega võib kaasa tulla uusi haigusi. Sellega hoiame ära sugulasliikidega hübriidiseerimise ja liikide naturaliseerumise ning hoiame oma loodust.

 

Kindlasti tasub lisaks kõigele muule aga ka üks lilleline pillerkaar külvata enda ja putukate rõõmuks otse aeda või aiavaasi, mida aknalaualt varsti peenrale või rõdule viia. Taimed on imelised ja kujundamine nendega annab tulemuse, mida ees ootaval suvel juba naudid. Kindlasti anna teada, kuidas sul läheb! Võta ühendust ja kutsu aeda külla ning osalege ka avatud külade nädal. Katsetamisteni!

 

Liivi Mäekallas, maastikuarhitekt ja Tallinna botaanikaaia vanemaednik

 

Fotol: vana hea vastupidav harilik rõngaslill

Fotod: Liivi Mäekallas

 

 

Baltic Argo müüb üheaastaste lillede seemnesegu.

 

Seemnesegud pakuvad suveks üllatusi – et mis seal võiks tärgata ja õitsema hakata?

 

 

Segus "Liblikate saar" on rohkem liike kui pakendil märgitud.