« Tagasi

Pakendikonteiner pole prügila

Miks ajab avalik pakendikonteiner kogu aeg üle ääre? Kui konteiner on pilgeni olmeprügi täis, ei jää pakendite jaoks paraku enam ruumi.
 
Vallarahval on võimalik viia pakendeid avalikesse pakendikonteineritesse. Pahatihti on seal aga kõik muud. Mida võib sinna panna ja mida mitte? Konteinerisse tohib viia pakendeid, mis on tühjad ja puhtad sel määral, et need ei määri kokkupressimisel teisi pakendeid. Näiteks sobib sinna klaasist supi- või moosipurk, mis on täiesti tühi ja vajadusel kergelt loputatud, samuti tühi mahlapakk. See ei ole koht, kuhu viia vanad mänguasjad, riided, rehvid, elektroonika, mööbel, mähkmed või muu olmeprügi.
 
Kui konteiner on täis, tuleb pakenditele otsida teine koht. Või viia kraam siis, kui konteiner on tühjendatud. Kõrvale või maha pakendikotte panna ei tohi, sest linnud-loomad võivad need lahti kiskuda ja kõik ümbrusesse laiali tassida.
 
Kui konteineris avastatakse valed jäätmed, jäetakse pakendikonteiner tühjendamata. Seda põhjusel, et pakendikonteinerite tühjendusringil kogutakse jäätmeveokisse ainult pakendeid. Õigel ajal tühjendamata jäänud konteiner põhjustab konteineri ületäitumist ja ümbruse reostust.
 
 
 
 
 
Hoiame koduümbrust – ärge pange pakendikonteineri kõrvale pakendeid ega muud prügi. / Fotod: erakogu

Mugav variant – telli äravedu otse kodust

Mugavaim lahendus on tellida jäätmevedajalt, AS-ilt Eesti Keskkonnateenused pakendite äravedu kodust. See teenus on kümme korda odavam kui olmejäätmete äravedu. Näiteks 240-liitrise konteineri tühjendamine maksab 38 senti, 150-liitrise pakendikoti äravedu 24 senti. Pakendite kodust äravedamise teenuse kasutamise korral ei pea enam muretsema, kas hoolikalt sorditud pakendid ikka mahuvad avalikku pakendikonteinerisse või lähevad sinna loobitud olmeprügi tõttu kõik pakendid otse jäätmepõletustehasesse.

Mida teha prügiga?

Mõistagi tekib igas majapidamises asju, mida enam vaja ei ole. Esemele tasub siiski enne prügisse heitmist otsa vaadata – ehk on mõni vana mänguasi veel terve ja kellelegi vajalik? Siis võib selle viia uuskasutuskeskusesse või Harku valla jäätmejaama. Katkine ja must lelu läheb olmeprügi konteinerisse. Sama lugu on rõivastega, ent nende jaoks on olemas riiete kogumiskonteinerid. Vanad rehvid tuleks viia jäätmejaama. Elektroonikajäätmed samuti jäätmejaama või analoogseid tooteid müüvasse kauplusesse. Vana mööbli viib jäätmevedaja kodust ära pisku eest – 1 m³ suurjäätmete vedu maksab 3,22 eurot. Kätekuivatuspaber ja paberrätid käivad biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete konteinerisse või kompostrisse, vajadusel olmeprügisse. Mähkmed, katkised nõud, vanad CD-plaadid ja muu säärane kuulub olmeprügisse. 
 
LEMBE REIMAN
Keskkonnaspetsialist