Kultuurifestival "Meie inimesed"

 
Harku valla taasasutamise 30. aastapäevale pühendatud kultuurifestival "Meie inimesed" 15. august – 15. oktoober 2021.
 
 • 15. augustil kell 18.30 kultuurifestivali pidulik avamine ja luulevõistluse "Minu Harku vald" võitjate autasustamine. Kontsert ansamblilt Lovely Beats. Harkujärve Kogukonnakirik. Sissepääs tasuta.
   
 • 16. augustil kell 13 Maara Vindi, Villu Kaski ja Merike Helde näituse avamine. Teenuste 2 saal, Tabasalu. Sissepääs tasuta.
   
 • 22. augustil kell 19  varajase muusika ansambli CANTORES VAGANTES kontsert Vääna mõisas. Kavas: G. Ph. Telemann 340 kontserdisari ESSERCIZII MUSICI. Piletid: 10/8€  müügil kohapeal enne kontserti või www.fienta.com.
   
 • 28. augustil kell 14 Tabasalu Päev, esinevad Shanon, Koit Toome, Funkifize, Pille Pürg ja paljud teised. Tui park. Alates 9. augustist pilet Harku valla elanikele eelmüügist 5 €, kohapeal 10 €. Harku valla külalistele pilet 10 €. Lisainfo: www.tabasalupaev.ee
   
 • 8. septembril Harku vallamaja avatud uste päev kell 10–15. Vajalik eelnev registreerimine: harku@harku.ee.
   
 • 10. septembril kell 15 Anne Lindti näituse avamine Tabasalu raamatukogus. Sissepääs tasuta.
   
 • 11. septembril kell 18 esinevad Raivo Tafenau ja sõbrad Meriküla Spordi- ja Õppekeskuses. Piletid hinnaga alates 5€ saadaval Piletilevis.
   
 • 14. septembril kell 13 Tarmo Roosimöldri näituse avamine. Teenuste 2 saal. Sissepääs tasuta.
   
 • 15. septembril kell 18 kohtumine kirjanik Tarmo Tederiga. Teenuste 2 saal. Sissepääs tasuta.
   
 • 25. septembril kell 18 Kristjan Järvi kontsert. Tabasalu kooli saal. Piletid hinnaga alates 15€ saadaval Piletilevis.
   
 • 3. oktoobril kell 17 valla rahvatantsupidu. Tabasalu kooli saal. Sissepääs tasuta.
   
 • 15. oktoobril kell 18 kultuurifestivali pidulik lõpetamine. Tabasalu kammerkoori ja muusikakooli õpetajate kontsert. Tabasalu kooli aula (NB! sissepääs Tabasalu kooli vana maja uksest, Kooli tn 9a). Üritus on tasuta.
    

Kultuurifestivali "Meie inimesed" toetavad:

 
Vabariigi Valitsuse 29. juuli otsuse kohaselt lubatakse alates 9. augustist sisetingimustes koguneda kuni 50 ja välistingimustes kuni 100 inimesel. Piirarvudest rohkem osalejaid võib üritustel ja tegevustes olla edaspidi vaid siis, kui on tagatud külastajate nakkusohutus ja selle kontroll. See tähendab, et üritustel ja tegevustes saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Sisetingimustes võib sel juhul olla kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat.
 
Tulenevalt avalike ürituste korraldamisele seatud piirangutest on võimalik valla kultuurifestivali "Meie inimesed" üritustele lubada vaid negatiivse COVID-19 testitulemusega, COVID-19 haiguse läbi põdenud või sellevastase vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed (Pfizer tagab kaitse 7 päeva, Moderna 14 päeva ja AstraZeneca 15 päeva pärast teist doosi; Jansseni vaktsiini manustatakse vaid ühe süstiga ja see annab kaitse 14 päeva pärast). Negatiivset testitulemust saab tõestada kas PCR- (kehtib 72 tundi testi tegemisest) või antigeenitestiga (kehtib 48 tundi testi tegemisest). Immuniseerimist, läbipõdemist või negatiivset testi tõendava COVID-tõendi saab luua Eesti patsiendiportaalis www.digilugu.ee. Kohapeal testimisvõimalust ei ole.
 
Oma nakkusohutust ehk vaktsineerimist, COVID-19 haiguse läbipõdemist või negatiivset testitulemust ei pea tõendama alla 18-aastased inimesed.

 

« Tagasi

Kultuurifestivali esinejad hindavad Harku valda kui inspireerivat looduskaunist paika

Harku valla 30. aastapäevale pühendatud kultuurifestivalil "Meie inimesed" esineb terve hulk tunnustatud loomeinimesi. Kultuurifestivali eel küsisime neilt kolm olulist küsimust. Vastused on teie ees.
 

 1. Mis meie vallas inspireerib sind looma?
 2. Kas sinu meelest on meil paiku-üritusi, kus saaks loomingut esitada? Näited.
 3. Milline on olnud sinu parim esinemiskogemus, miks?
   

 

Kristjan Järvi
 

1. Meie vallas inspireerib mind meri ja jõgi ning mets. Fantastiline loodus ja kulgemine koos sellega, mis tegelikult meie meeltes on. Inspiratsiooni pole tarvis otsida, see on siinsamas, meie ees.
 

2. Siin on paiku küll, kus üritusi teha. Näiteks üks minu lemmikkohti on Jõesuu Lounge. Siin on kindlasti veel teisigi kohti, mida pean avastama. Mick ja Angeelia Pedaja on korraldamas Hoovuse festivali. See on samuti üks fantastiline paik, kust läbi astuda. Neid kohti ma tean.
 

3. Ülihäid kogemusi laval on olnud mitu. Eredalt on meeles kontsert Itaalias koos Joe Zawinuliga ja tema muusikaga (ning selle kavaga ka pärast selle fantastilise muusiku surma), Elbphilharmonie suures saalis Hamburgis aastake tagasi toimus suur heategevuskontsert koos Inglise popbändiga Bastille. Vaimustavat on olnud palju. Isegi Eestis, nii aastake tagasi,  eelmisel suvel, tegime Sakus koos NOËPiga kontserdi. Selle koostöö mõtet me veel kordame ja arendame palju suuremaks. See kõik kulmineerub Rakvere Vallimäel, uues fantastilises Vallimäe amfiteatris. Kahtlustan, et selline paik on lausa maailma mõisteski unikaalne.

 

 

Astrid Väizene
 

1. Meie vallas inspireerivad mind inimesed minu ümber. Inimesed, kes on valmis vähem või rohkem hullumeelsete mõtetega kaasa tulema, neid katsetama ning ka teostama.
 

2. Meil on siin põnev loodus ja väga huvitavad paigad. Oleme tantsinud ja filminud Suurupi tuletornis, Vääna mõisas, sealhulgas tall-tõllakuuris nii sees kui ka väljas, Tilgu sadamas. Inspireerivaid kohti leiab kindlasti veel. Suurt puudust tunnen normaalmõõtmetega lavast ja saalist, kus oleks võimalik igal ajal kontserti korraldada ja ka pealtvaatajaid kutsuda. Soovin, et meil saaks olema tulevikus oma valla kultuurikeskus ja samuti väljas laululava koos tantsuplatsiga.
 

3. Ägedaid ja meeldejäävaid esinemisi on olnud mitmeid. Esinemine jääb eredalt meelde siis, kui juhtub midagi erilist, olgu selleks kas mõne tantsija hilinemine või eriline paik.
 

Eelkõige tunnen uhkust ja naudin oma õpilaste või rühmade esinemisi. Üks meeldejäävamaid on olnud paar aastat tagasi, kui peaminister Jüri Ratas istutas Tabasalu tammede parki koos sõprusriikide peaministritega tammesid. Üritusel esines minu juhendatav lasterühm Muraste Murakad (tänaseks Meriküla Murakad). Pärast esinemist surus peaminister kätt ja ütles tunnustavad tänusõnad. Tundsin siirast rõõmu.
 

Eriline oli tantsida 2017. aastal rühmadega mitmekümne meetri kõrgusel Suurupi ülemise tuletorni tipus. Meie video sai Eesti Rahvatantsu- ja Rahvamuusika Seltsi kõrgeima tunnustuse. Taas väga äge!
 

Olen ise tantsinud meespartneri osa  2019. aasta tantsupeo väljakuproovis, kui ühel tantsijal oli tervislik seisund halb ja olin "õigel ajal õiges kohas". See oli olukord, mis pani aju teisiti mõtlema, pingutama ja lahendust leidma. Sellised hetked jäävad meelde ja inspireerivad.

 

 

Kalev Konsa

 

1. Olen õnnelikus olukorras, kuna saan iga päev viibida tõenäoliselt kogu valla kõige loomingulisemas paigas – Tabasalu muusikakoolis. Siia on aastate jooksul koondunud nii palju loomingulisi inimesi ja ideid, et inspiratsioonist ei ole kunagi puudust.

 

2. Ise ja koos kolleegidega oleme esinemiseks kasutanud nii meie valla söögikohti (Lucca, Seller, Imelihtne), väga kauneid mõisaid (Vääna, Kumna, kohe piiri taga ka Keila-Joa), kirikuid (Rannamõisa, Harkujärve), kõiki meie valla koole ja lasteaedu, Kumna aita. Üritustest meenuvad kohe Tabasalu Lionsi jõululaat, jõulukontserdid kirikutes, koolide aktused, pensionäride päevakeskuse kontserdid, Tabasalu päevade kontserdid, aga ka mõnusad piknikud koos kontsertidega paljude meie valla elanike koduhoovides.

 

3. Palju aastaid oli mul oma Tabasalu muusikakooli saksofoniklassis selline õnnelik olukord, kus korraga oli võtta võrdväärselt tugevaid ja väga suure huviga õpilasi ning see võimaldas teha korraliku tasemega saksofonikvartetti. Esinemiskutseid oli meil ikka umbes 30 tükki aastas ja lisaks oma vallas esinemistele mängisime kõikjal Eestis. Käidud sai ka Lätis, Venemaal, Soomes ja Itaalias. President Kersti Kaljulaidki kutsus meid Kadrioru lossi saadikute vastuvõtule esinejaks. Vot selle seltskonnaga oli küll hea kindel tunne lavale minna, ja õpilaste üle oli alati hea meel.

 

 

Mai Ainsalu

 

1. Koorijuhi ja muusikakooli õpetajana inspireerivad mind siirad inimesed, nii väikesed kui ka suured, kes musitseerides enda ja teiste elu kaunimaks muudavad. Meie vallas ei ole neist puudust.

 

2. Tähendusrikkaid esinemispaiku Harku vallas jätkub: Vääna ja Kumna mõis, Rannamõisa ja Harkujärve kirik. Kindlasti võiks olla lisaks üks avar nüüdisaegne saal, kus on sobiv akustika ja tingimused erinevas stiilis muusika esitamiseks. Loodan, et juba lähitulevikus valmib selline kontserdipaik. Ka sündmusi, kus kooridega esineda, on mitmeid. Oleme laulnud korduvalt emadepäeva ja vabariigi aastapäeva kontsertidel, jõulukontsertidel, heategevuslikel laatadel ja Tabasalu päeval.

 

3. Väga eriline kogemus oli laulda hiljutisel Tilgu sadama teise etapi avamisel pärast mitu kuud kestnud kooriproovide keeldu. Vabanemine piirangust ja musitseerimise rõõm, mida nägin lauljate silmades ja tundsin endas, on kirjeldamatu. Samas ongi just sadam olnud üks vabadusse ja avarusse pääsemise värav.

 

 

Maara Vint, Merike Helde, Villu Kask

 

1. Meid inspireerib mereäärne elu, puhas loodus, Türisalu pank ja tuletornid, ilus tammik.  Vaikus ja rahu, eriti talvel.

 

2. Vallal võiks olla oma püsigalerii, kuhu saaks kutsuda ka teisi kunstnikke oma näitustega ja kus ka hobikunstnikud saaksid oma töid ülesse panna. Samuti saaks seal korraldada loovustunde ja töötubasid. Vääna mõis, tall-tõllakuur ja Suurupi tuletornid on toredad kohad, kuid need kõik jäävad veidi eemale. Kõige rahvarohkem on ikkagi Tabasalu.

 

3. Maara Vint: minu kõige meeldejäävam kogemus oli Brüsselis korraldatud näitus koos Mare Vindi ja Andres Toltsiga.

 

Villu Kask ja Merike Helde: meie jaoks on meeldejäävaim möödunud aastal Kullo galeriis toimunud stuudio Moongrove näitus, kus ka meie tööd olid.

 

 

Tarmo Roosimölder

 

1. Eelkõige loodus ja mereäärne avarus. Põhja-Eesti on selline lapik maa, kus avarust kogedki just mere ääres. Elame panga peal, peaaegu igast aknast paistab meri.

 

2. Kindlasti on, ma pole olnud just väga aktiivne ise otsima. Ühe korra näitasin oma lõuendile maalitud Suurupi rannavaateid Tabasalu muusikakooli seintel.

 

3. Mäletan ühte näitust, mis sai üles pandud Tallinna vanalinnas, Meistrite Hoovis Emma Leppermanni stuudiopoe seintele jupp aega tagasi. Neil oli seal ümberkorraldus ja hetkeks oli ruum tühi. Panin sinna üles mõned puidule tehtud pintslijoonistused. Tollal ei saanud sellest aru, aga võib-olla oli see kõige parem näitus, mida olen teinud.

 

 

Tarmo Teder

 

1. Meri ja sellega seotud inimesed. Tuba Vääna-Jõesuus, kus kirjutada, ja oma pungil pea, millega olen siia jõudnud.

 

2. Harku vallas on haigutavaid kõrgendikke (Türisalu pank, Suurupi tuletornid, Peeter Suure merekindluse objektid), kus võiks korraldada kultuuriüritusi: kammerkontserte, lugemisi, etenduskunsti, näitusi jms. Selleks sobivad ka vetelpäästejaama ala Vääna-Jõesuus ja Vääna mõis koos aiaga.

 

3. See oli vist aastal 2001, kui ohjeldamatult rääkisin Underi ja Tuglase majas Teaduste Akadeemia kirjandushuviliste ringile poolteist tund järjest oma elust. Teadlasliku huviga kuulasid üheksa naist ja üks mees. Kogu see jutt võeti linti, mis peaks kusagil alles olema.

 

 

 

Valdo Rüütelmaa

 

1. Minule kui loominguga tegelevale inimesele on oluline ka väljund. Harku vallas on palju toredaid noori, kes hea meelega osalevad Tabasalu muusikakooli puhkpilliorkestri tegevuses. Orkestri juures tegutsevad veel Tabasalu brass ja Tabasalu rivitrummarid, keda juhendab Riina Rüütelmaa. Kõik see kokku moodustab hea loomingulise õhkkonna ja annab loomingulist inspiratsiooni. Minu loomingut on esitanud mitmed orkestrid, nende hulgas ka Tabasalu muusikakooli puhkpilliorkester. Mind inspireerivad inimesed – kui on koos palju andekaid inimesi, kellega koos musitseerida ja loodud teoseid ette kanda, soodustab see loomingulist õhkkonda.

 

2. Jah, esinemispaiku ikka on. Näiteks Tabasalu kooli saal, Vääna mõisakooli saal, Kumna kultuuriait. Tabasalu kooli saalis oleme erinevate ürituste raames kõige rohkem esinenud. See saal on kindlasti pärast remonti veel paremate akustiliste võimalustega kontsertide läbiviimiseks. Vabaõhuüritustest kindlasti Tabasalu päev ja Harku valla külade nädal. Minu arvates võiks Tabasalus olla veel üks kontserdipaik, näiteks kontserdimaja või kultuurikeskus. Kindlasti leiaks see palju rakendust.

 

3. On tore tõdeda, et orkestri esinemised võetakse alati hästi vastu. Kõige ülevamad hetked meenuvad mul seoses enda juubelikontserdiga Estonia kontserdisaalis ja dirigeerimistega laulupidudel. Olin puhkpilliorkestrite üldjuht 1995. aasta üliõpilaslaulupeol "Gaudeamus" Tartus, 2009. aasta üldlaulupeol "Üheshingamine" Tallinnas, 2010. aasta EELK vaimulikul laulupeol "Mu mano tulge, latse" Tartus ja 2011. aasta noorte laulupeol "Maa ja ilm" Tallinnas. Tabasalu muusikakooli puhkpilliorkestriga oleme osalenud ka mitmetel puhkpilliorkestrite konkurssidel Estonia kontserdisaalis. Heakõlaline orkester ja koostöö tublide pillimängijatega tekitavadki heaolutunde, mida tunnen pärast esinemisi.

 

 

Margo Kõlar

 

1. Harku vallas on minu kodu - loometöö keskpunkt. Siin on sobiv tasakaal eraldumise-süvenemise ja ühiselu vahel, kontakt nii ürglooduse kui ka kultuuripärandiga, aga ka tunne, et see, mida teen, on millekski vajalik. Vahel olen nagu kingsepp, kelle jaoks tellimus on oluline liikuma panev jõud. Suur tänu neile, kes märkasid minu kutsumust vallarahva heaks rakendada.

 

2. Vaevalt on Harku vallas puudust rahvalikest üritustest. Muusikalises mõttes pole see aga minu põhiline segment – armastan rohkem niššides liikuda. Esinemispaikadena sobiksid siis rohkem kirikud ja mõisad. Mul on olnud häid kogemusi Rannamõisa kirikus, Harkujärve kogukonnakirikus ja Vääna mõisas. Tabasalu valmiv saal loob kindlasti uusi võimalusi.

 

3. Vokaalansambli Heinavanker muusikajuhina on minu pagasis paari tuhande esinemiskogemuse ringis üle Euroopa ja Ameerika. Seepärast suudan vaid üldistada – parim on siis, kui sünnib muusikaline ime, mis tõstab hinge argisest kõrgemale, nii esitajatel kui ka kuulajaskonnal. Samas peaks see olema ühe muusiku vähim eesmärk. Kui selliseid kogemusi poleks olnud piisavalt, vaevalt et oleksin muusikuna nii kaua vastu pidanud.

 

 

Tanel Kuusk, ansambel Funkifize

 

2. Harku vald on väga inspireeriv oma looduse ja sõbraliku atmosfääriga. Kohti, kus esineda, on, kuid neid võib alati rohkem olla, näiteks Tui park.

 

3. Parim esinemiskogemus on osal bändi liikmetel ülesastumine koos Ultima Thule ja PPO bigbändiga Tabasalu Jazzfestil aastal 2012. See oli väga mõnus kontsert.

 

 

Helerin Oksa, ansambel Lovely Beats

 

1. Sageli otsin ja leian inspiratsiooni looduses käies. Harku vallas on mitmeid looduslikult kauneid paiku, kus saan oma ideid ja mõtteid koguda ning korrastada. Kõige igapäevasem ja kodusem koht selleks on Harku mets.

 

2. Eriilmelisi sündmusi võiks alati olla veelgi rohkem, kuid ilusaid esinemispaiku leiab Harku vallast mitmeid. Kõige südamelähedasemad on mulle kirikud (nt Rannamõisa kirik) ja mõisad (nt Kumna mõis), mis seavad küll vahel esitusele teatud piirid (kammerlikum koosseis vm), kuid on alati väga toetavad oma õhustiku ja akustika poolest.

 

3. Meeldejäävaid esinemiskogemusi on mitmeid. Esimesena meenuvad kaks väga erinevat esinemist: kontsert Kölni Filharmoonia saalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ja etteaste ansambliga Lovely Beats Kultuurikatlas GLS-i juhtimiskonverentsil. Mõlemad esinemised olid suurele auditooriumile, said palju positiivset vastukaja ja olid emotsionaalselt üles tõstvad. Vastukaaluks pean ütlema, et sageli ka väikesed intiimsed kontserdid on väga südantsoojendavad ja annavad mulle inspiratsiooni.

 

 

Raivo Tafenau

 

1. Mulle meeldib Harku vallas Tabasalu looduspark, need sajad kilomeetrid nii jalgrattaga kui ka lihtsalt jalutades on inspireerinud täiega. Olgugi et linnamüra tuleb järjest juurde ja sellest pole pääsu mitte kusagil, on meil siiski puutumatut loodust, mis käe-jala juures.

 

2. Selle koha pealt on Harku vallas veel arenguruumi. Meile võib-olla poleks vaja ambitsioonikat kontserdimaja, aga võiks olla mingisugune loomekoda, kus saaks tegeleda kunsti, muusika, käsitöö ja muu sellisega. Seal võiks korraldada kontserte ja näitusi. Loomulikult on meil suurepärane kooliaula, aga tänapäeval liigub ikka kunst ja muusika keskkonda, mis on inspireeriv ja õdus.

 

3. Olen väga häid esinemisi kogenud sadu kordi. Ühte neist välja tuua on päris keeruline. Minusugusele džässmuusikule jätab alati sügava mulje olukord, kus tekib sünergia publiku ja muusikute vahel. Teinekord võib selline tunne tekkida ka sünnipäevapeol, kus soolode peale plaksutatakse ja publik elab võimsalt kaasa. Võrdleksin  seda tennisega, kus mäng saab toimuda vaid siis, kui teiselt poolt pall vastu tuleb.

 

 

Janek Harik, ansambel Shanon

 

2. Kindlasti on neid kohti palju, alustades Tabasalu terviserajast kuni Keila-Joani välja.

 

3. Parimat esinemiskogemust ilmselt on väga raske esile tuua, aga kindlasti on mõni erilisem kui teine just oma asukoha poolest. Oleme esinenud väga paljudes kohtades ja ühte välja tuua on väga raske. Ilmselt saab selleks kohaks olema Tabasalu päev.

 

Ulvi Põllu, konsultant

 

Fotod: Arno Mikko (avafoto), erakogu (esinejad)