Üleskutse: Eesti lipu lugu Harku vallas

4. juunil möödub 135 aastat Eesti sinimustvalge lipu sünnist. Selleks, et ajalugu säiliks, ootame riigilipu ajalooga seonduvaid lugusid ja fotosid.

Enamik meist mäletab aega, mil meie, eestlased, oleme elanud vabal maal, sinimustvalge lehvimas, kuid nii ei ole see alati olnud.

"Tänavune aasta on oluline kogu meie riigi ajaloos – täitub 135 aastat riigilipu sünnist. Nendel aastatel on meie vaarisad tundnud sinimustvalge lipu üle uhkust, peitnud seda võõrvõimude eest ja selle taas päikese kätte toonud.

Selleks, et täituvat aastat väärikalt tähistada, palume kõigil vallaelanikel mõelda, uurida vanematelt, vanavanematelt ning panna kirja oma pere lipu lugu. Ootame lugusid ja fotosid, mis aitab säilitada ja väärtustada traditsioone, mis on olnud olulised ka aastakümnete eest," sõnas vallavanem Erik Sandla.

Kõik täiendavad detailid, ka katkendlikud, on olulised. "Mida rohkem mälestusi, nimesid ja põnevaid fakte meieni ühe loo käigus jõuab, seda hinnalisem on see meie valla ajaloo jäädvustamiseks tulevastele põlvedele," täiendas vallajuht.

Meenutamiseks mõni küsimus, millest lugu kirja pannes juhinduda:

  1. Millises külas lipp asus ja kes on looga seotud?
  2. Mida tehti lipuga sõja ajal – peideti, õmmeldi riieteks, maeti maha vms?
  3. Kui palju kodus lipust räägiti ja kuidas lugu teieni jõudis?
  4. Kas selle looga seotud inimesed on veel elus?
  5. Kuidas tähistate lipupäevi ja millised on olnud traditsioonid?

Lood lipuväljakule ja tänamine

Ootame lipulugusid hiljemalt 2. augustiks. Enne 27. maid saadetud lugudest avaldame valiku 5. juunil ilmuvas vallalehes. Lugusid ja fotosid saab edastada e-posti aadressile lipulugu@harku.ee või tuua paberkandjal vallamajja (Kallaste tn 12, Tabasalu alevik).

"Saabunud lugude paremikuga saavad kõik tutvuda lähiaastatel valmiva Tui pargi lipuväljaku infostendil – ikka selleks, et järeltulevad põlved mäletaksid ja väärtustaksid meie riigi ning valla ajalugu," lubas Sandla.

Lipulugude konkursi tunnustamine toimub 31. augustil Tabasalu päeva raames.

Liina Rüütel

Kommunikatsioonijuht

 

Esimene sinimustvalge lipp pühitseti Otepää kiriklas 4. juunil 1884.

Kirikla saalis toimus lipu võimas pühitsemine ja õnnistamine: esmalt pidas tollane seltsi esimees Peeter Hellat avakõne, seejärel pühitses lippu kirikuõpetaja Rudolf Kallas, seletades piiblisalmi najal, et nõnda, nagu kepp muutus maoks, kui Aaron selle maha viskas, muutub mahavisatud truudusetõotus hädaohtlikuks truudusemurdjale enesele. Pühitsusakti lõpus lõi Kalevipoja-õhtute algataja Heinrich Rosenthal hõbenaela ajaloolise sinimustvalge lipu vardasse.

 

 Lisainfo: Eesti lipu lugu www.riigikantselei.ee/lipulugu