Uudised ja teated

« Tagasi

Aafrika rütmide pärastlõuna Vääna-Jõesuus

Kolmapäeval, 5. veebruaril oli Vääna-Jõesuu koolimajas killuke ehtsat Aafrikat. Sai õppida trummimängu, lüüa tantsu ja mekkida eksootilisi roogi.
 
Tegemist oli üritustesarja "Saame tuttavaks!" kohtumisõhtuga, mis toob kokku siinsed välismaalased ja kohalikud inimesed, et ühiselt tantsima õppida, maailmaasjadest vestelda ja tuttavaks saada. Kahe aasta jooksul korraldab Eesti Pagulasabi 45 ühisüritust, mille käigus külastavad siin elavad välismaalased, teiste hulgas rahvusvahelise kaitse saajad, kolm korda iga maakonda. Näiteks selle aasta jaanuaris said Viljandimaa inimesed tutvuda Sri Lanka toitudega, jõgevamaalased Süüria roogadega ja seejärel oligi Vääna-Jõesuu koolimaja kord: korraldati Aafrika tantsude ja trummide õpituba.
 
Kõik osalejad said kaasa lüüa Nigeeriast pärit Damiela Aafrika tantsude töötoas ja Togost pärit Senami trummide õpitoas. Damiela on elanud Eestis viis aastat, ta on tantsija ja moedisainer. Järjekord tüdrukutest, kes tahtsid endale Aafrika stiilis patse punuda, oli pikk. Samuti maitsesid kohalviibijatele autentsed road, mida Damiela oli valmistanud. Laual oli hibiskist, mandariinidest, papaiast, ingverist, ananassist ja papaiast tehtud jook (meenutas glögi), pirukad juurvilja- ja lihatäidisega ning pontšikud. Naise sõnul on eestlased alguses tagasihoidlikud ja umbusklikud, ent mõne aja pärast muutuvad nad avatuks, soojaks ja südamlikuks. Kui Damiela tantsimise ja patsipunumise töötuba läbi, näitas Senami eestlastele pagulaste loodud pottidest ja kitsenahast trumme ning õpetas, kuidas neil mängida. Senami, kes kasutab artistinime Sego, ütles, et ta mängib nii djembe-trumme kui ka meisterdab neid ise.
 
Projekti koordinaator Annela Samueli sõnul aitavad ühisüritused kohalikel kogukondadel siia jõudnud inimesi paremini mõista: "On väga oluline, kuidas on inimesed sisserändajate suhtes meelestatud. See mõjutab nii sisserändajate kui ka kohalike inimeste heaolu."
 
Üritus toimub kaastöös sotsiaalse ettevõttega Siin & Sääl. Projekti kaasrahastavad Euroopa Liit varjupaiga-, rände- ja integratsioonifondi kaudu ning EV siseministeerium.
 
 
HARKU VALLA TEATAJA
 
Damiela tuli Eestisse, et omandada magistrikraad Tallinna Tehnikaülikoolis. / Foto: Annela Samuel
 
Senami elab teist aastat Eestis ja on abielus eestlannaga. / Foto: Annela Samuel