Uudised ja teated

« Tagasi

Ärge jääge hiljaks – tulge sõeluuringule!

Tuletame meelde, et varajases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav. See on põhjus, miks tuleb end regulaarselt kontrollida ja alati sõeluuringus osaleda.

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi vanuses 50–69 eluaastat iga kahe aasta järel. 2019. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969. Kutsed sõeluuringule saadetakse rahvastikuregistris märgitud aadressile ja elektrooniliselt patsiendiportaali www.digilugu.ee saatekirjade lahtrisse.

Selleks, et ennetada sümptomite teket ja kasvaja levimist organismis, tuleks käia regulaarselt kontrollis. Seda enam, et rinnavähk on haigus, mida on võimalik varakult avastades ravida, võimaldades vajadusel kasutada rinda säästvaid ravi- ja operatsioonimeetodeid.

Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammograafiat. Mammograafiauuring tähendab, et rindadest tehakse röntgenülesvõtted. Uuringul osaleja juhatatakse aparaadi juurde, kus uuringut läbi viiv radioloog asetab rinnad kordamööda kahe lameda plaadi vahele ja teeb pildid kummastki rinnast.

Uuringupäeval soovitame kohale minna varem ja võtta kaasa isikut tõendav dokument. Uuringul tuleb end vööni lahti riietada, seega valige rõivastus, mis on mugav. Sel päeval ei ole hea kasutada deodoranti, kehapuudrit ega -kreemi, sest need võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti. Naised, kelle menstruaaltsükkel muudab rinnad tundlikuks, võiksid minna uuringule tsükli 5.–15. päeval, sest siis on rinnad vähem hellad.

Ravikindlustatud naiste sõeluuringu eest tasub Eesti Haigekassa.

AVE JÜRIÖÖ

Eesti Haigekassa

 

Mammograafiabuss on 10.–28. juunini Keilas (Keila Tervisekeskus, Paldiski mnt 17). Registreerige telefonil 627 4470.