Uudised ja teated

« Tagasi

Harku valda läbiv Ranniku matkarada avati ühismatkaga Eestist Lätti

Septembri keskel toimus Häädemeeste vallas Lepanina hotellis Ranniku matkaraja projekti pidulik lõpetamine ja ühtlasi avati 1200 km pikk Balti Ranniku matkarada 250 huvilise osavõtul.
 
2017. aastal alustasid kaheksa Eesti ja Läti partnerorganisatsiooni Ranniku matkaraja (ingl "Hiking Route Along the Baltic Sea Coastline in Latvia-Estonia") projekti elluviimist. Ligi kolme aasta jooksul märgiti maha 1200 km pikkune rada, mis algab Läti–Leedu piirilt, Nida külast, kulgeb nii mööda liivast kui ka kivisemat rannaäärt, mööda mereäärseid metsi ja kalurikülasid ning lõpeb Tallinna Sadamas. Ranniku matkarada on osa Euroopa pikamaamatkarajast E9. Sellele marsruudile jääb üle 500 kultuuri-, loodus- ja ajaloopärandi vaatamisväärsuse.

Kuuskümmend päeva täis avastusi

Ranniku matkarada on jaotatud kuuekümneks päevamatkaks. Lätis liigub matkarada peamiselt mööda liivarandu, kohati kiviseid randu ja lühemates matkades ka mööda mereäärseid niite. Rannikuäärsetes metsades on sissetallatud rajad ja väikesed teed. Mõnes etapis võib liiv olla nii pehme, et kõndimine on raskendatud, kuid tõelisele matkasellile on see vaid mõnusaks väljakutseks.
 
Eestis liigub ranniku matkarada piki merekallast u 100 km, peamiselt Haapsalu ja Tallinna vahel.
 
Linnades ja asulates kulgeb ranniku matkarada mööda kõnniteed. Rannikumaastik on üldiselt tasane ning matkarajast suurem osa on merepinnale väga lähedal.

Harku valla kaunid rajad ja põnevad kohad

Harku vallas saavad huvilised matkata Vääna-Jõesuu rannapromenaadist kuni Tabasalu Keskpäeva teeni. Ligi 20 km pikkusel teekonnal jäävad tee peale mitmed avastamist väärt kohad:
 
1. Suurupi looduskaitseala, kus asuvad Eestis ainulaadsed kambriumi liivakivi paljandid.
2. Suurupi ülemine tuletorn.
3. Suurupi rand.
4. Suurupi Vabadussammas.
5. Suurupi pank.
6. Suurupi alumine tuletorn. Tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka. 
7. Muraste looduskaitsealal pesitseb palju linnuliike.
8. Muraste paeplats.
9. Tilgu sadam.
10. Tilgu koopad.
11. Naissaar.
12. Rannamõisa kirik.
13. Rannamõisa pank.
14. Rannamõisa maastikukaitseala; RMK Tabasalu loodusõpperada.
 
Ranniku matkarada läbib Harku vallas mitmeid põnevaid kohti. Kaart: coastalhiking.eu  
 
Ranniku matkaraja projekti eestvedajad on Eestist MTÜ Lääne-Eesti Turism ja MTÜ Eesti Maaturism ning Lätist Kurzeme, Vidzeme, Saulkrasti, Salacgriva, Carnikavas omavalitsused ja Läti Maaturismi Ühendus Lauku Celotajs, kes on projekti juhtpartner. Projekti tegevustesse on Eesti partnerid kaasanud ka Eesti Matkaliidu ja SA Põhja-Eesti Turismi, Lääne-Harju Koostöökogu ning Nelja Valla Kogu.
 
Projekti kogumaksumus on 1 089 737,80 eurot, millest ERDF-i toetus on 926 777,13 eurot. Lääne-Eesti Turismi projektitegevuste eelarve on 249 599 eurot. Programmi rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
 
 
HARKU VALLA TEATAJA