Uudised ja teated

« Tagasi

Heinart Puhkimi peotäis ajaloolisi pärleid

Valla teenetemärgi pälvinud giid ja ajaloolane Heinart Puhkim soovitab paiku, mida nii elanik kui ka külaline kindla peale väisata võiks.

 

1 Peeter Suure merekindluse objektid

 

 

Merekindluse objektidele paigutas Muinsuskaitseamet eelmisel sügisel infotahvlid. Tahvlid on üleval Suurupi Munakivitee lähedal oleva endise suurtükipatarei juures ja selle naabruses oleva õhku lastud nn Ameerika patarei juures. Stendid on üleval ka kitsarööpmelise raudtee Väänatammi tee lõpp-peatuses ja Sõrve haruteede ristumiskohas. Võimas vaatepilt avaneb Naage roodu ning jaovarjendite ja kaitsekraavide rajoonis. Humala positsioonide juurde ja sealsesse 480 meetri pikkusesse unikaalsesse allmaatunnelisse pääseb Kaitseliidu loal, eelneval kokkuleppel ja Kristo Palsi juhtimisel.

 

2 Ainulaadsed mõisakompleksid

 

 

Meie vallas leidub unikaalseid ja korrastatud mõisakomplekse. Ilmselt toimuvad Vääna ja Kumna mõisates ka sel suvel avatud mõisate päevad. Harku mõisa endise peamaja kordategemine on käima läinud. Kolm aastat tagasi andis Muinsuskaitseamet auhinna Vana Pääla mõisale suurepärase restaureerimistöö eest. See 17. sajandi vanabalti stiilis ehitatud endine Taubenpöweli mõisahoone on meie kandi absoluutne arhitektuuripärl. Kas ja millinevõis olla Rootsi aadliperekonna ja kuningatele lähedal olevate Taubede seos selle mõisaga,  vajab veel täpsustamist. Hoone on eravalduses, ent selle ilu paistab Vana-Klooga maanteele kenasti kätte.

 

3 Keila-Joa - Türisalu nõukogudeaegse õhukaitseväe raketibaas

 

 

Raketibaasi territoorium on haruldane militaarajaloo vabaõhumuuseum, kuhu peaks minema giidi saatel. Kui eelmisel aastal algasid seal militaarrajatiste lammutustööd, on sel aastal veel võimalik seal liikuda. Türisalu raketibaas on Eestis paiknenutest pindalalt üks suuremaid. Selle relvastusse kuulusid kuni 250 km laskeulatusega õhutõrjeraketid S-200, mis põhimõtteliselt suutsid märki tabada igas Eestimaa otsas. 

 

4 Põhja-Eesti pankrannik

 

 

Geoloog Kalle Suuroja on nimetanud Põhja-Eesti pankrannikut Eesti looduse sümboliks. Enne pangale minekut sirvi raamatuid "Põhja-Eesti pangad" ja "Põhja-Eesti klint" jms.

 

Meie vallas on võimas Tabasalu pankrannik loodusradadega ja Türisalu pank. Ehk ka Pakri poolsaare kõrge kallas jääb meie käimiste tagamaale. Kõrgete pae- ja liivakivipaljandite vahele jäävad imelised mereäärsed rannaliivad Vääna-Jõesuus ja Merikülas koos RMK puhkealade ning grillimisplatsidega, samuti Keila-Joa, Laulasmaa, Kloogaranna jpt. Mööda mereäärt kulgeb rahvusvaheline tähistatud matkarada. Mäng merevee, liiva ja rannakividega käib meie kandis looduses käimise juurde. Ja seda mitte ainult lastel. Labürindi koostamine samuti.

 

5 Tõlinõmme järv ja soo

 

 

Vääna maastikukaitseala Tõlinõmme sihtkaitsevööndi kõrgel paeplatool asub samanimeline järv ja soo. Aastail 1935-36 kaevati järvest Vääna suunal asuva karstiauguni 1,2 km pikkune kraavisäng ja lasti maa-alusesse jõkke. Järve veepind vähenes ligikaudu kaheksa korda ja on praegu 5,7 ha. Seitsmekümnendatel loodi maaparandustööde käigus järve äärde Tõlinõmme veehoidla, et säilitada kauemaks kevadist looduslikku vett, millega vihmutada Vääna-Vaila kandi põllumassiive. Tõlinõmme oja teine kilomeeter voolab maa-aluse karstijõena ja tuleb uuesti maa peale Vääna lähedal asuva Kuusiku talu nn Noraku tiikides. Nii soo, järv kui ka veehoidla ning karstiala on meie valla unikaalne loodusnähtus ja väärib tutvumist. Retk sinna kanti tasub ette võtta giidi saatel.

 

Heinart Puhkim, ajaloolane