Uudised ja teated

« Tagasi

Helkur loob turvalisust

Aasta pimedamad kuud on algamas ja sellega seoses ka vajadus end liikluses nähtavamaks teha, kasutades helkurit või muud valgusallikat.
 
Kahjuks tuleb ette suhtumist, justkui helkur oleks üks tüütu ja kole asi, ning väga ei pingutata, et enda turvalisust sellega natukenegi rohkem kindlustada. Tõsiasi on aga see, et olles tumedates riietes, pole lootustki, et 50 km/h kiirusel sõitev autojuht enne teid pidama saab. Heledates riietes võib hea reaktsiooniga juht samal kiirusel sõites jõuda reageerida ja otsasõitu vältida, kuid 90 km/h liikuva juhi puhul pole seegi enam võimalik. Helkurit kandes suudab juht sind aga aegsasti märgata ja pidama saada. Selliste kiiruste juures kulub vaid hetk, kui helkurita jalakäijat märganud juht kohale jõuab, ja see pole piisav ohutuks reageerimiseks. Lapsevanemad, vaadake igapäevaselt üle, kas lastel on helkurid endiselt olemas, sest nad kipuvad neid üsna tihti kaotama ja võib-olla ei märkagi, et need kadunud on.

MEELESPEA

Ohutuks liiklemiseks pimedas:
  • Maanteel kõnni alati vasakus teeservas, et näha vastutulevaid sõidukeid.
  • Kinnita helkur keha sõiduteepoolsele küljele nii, et see on nähtav võimalikult mitmest suunast.
  • Kõige õigem on helkur kinnitada 30–80 cm kõrgusele maapinnast, nii paistavad sõidukituled helkurile peale ja see omakorda peegeldab valgust sõidukijuhi silmadesse.
  • Kontrolli, et helkur ei jääks üleriiete alla. Vaid nii näeb sõidukijuht sind õigel ajal ja tal jääb piisavalt aega, et kiirust vähendada ja sinust ohutult mööduda.
  • Helkuri puudumisel on omal kohal ka ohutusvest, taskulamp või mobiiltelefoni helendav ekraan, samuti suurendab liikleja märgatavust teel heledam või erksavärvilisem riietus.
 
Kandke helkurit ja jõudke turvaliselt koju! Foto: Mari Kukk
 
RENÉ UUSTALU
Piirkonnapolitseinik