Uudised ja teated

« Tagasi

Teeme jaanituled ohutuks – hakka lõkkevalvuriks!

Jaanipäeval tullakse kokku igas Eestimaa paigas ja süüdatakse traditsiooniline tuli. Selleks, et päev positiivsel joonel mööduks ja õnnetusi ei juhtuks, tuleb silmas pidada kõiki tuleohutusnõudeid.
 
Tänavu soovitame tähistada jaanipäeva pere ja lähedaste seltsis. Selleks, et jaanilõke oleks ohutu, kutsub Päästeamet üles leidma igale jaanitulele lõkkevalvurit, kes vastutaks selle eest, et jaanitule tegemisel oleks järgitud kõiki tuleohutusnõudeid ning kannaks hoolt, et tuli peo lõpuks kindlalt kustutatud saaks. Lisa oma lõke kaardile ja ole seltskonna lõkkevalvur!
 
Enne tule tegemist tutvu lõkke tegemise meelespeaga:
  • Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.
  • Alla meetri suuruse läbimõõduga jaanilõke tee hoonest vähemalt 8 meetri kaugusele, üle meetri suuruse läbimõõduga lõke olgu hoonest vähemalt 15 meetri kaugusel. Metsast olgu lõkke kaugus vähemalt 20 meetrit.
  • Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.
  • Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (tuule kiirus alla 5,4 m/s). Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.
  • Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida lõke loob.
  • Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.
  • Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks. Lõkkevalvurina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.
  • Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada päästeala infotelefonile 1524.
Avalikel üritustel lõkete tegemine tuleb kooskõlastada Päästeametiga. Kooskõlastusvorm on leitav siit.
 
PÄÄSTEAMET