Uudised ja teated

« Tagasi

Peeter Suure merekindluse objektid said infotahvlid

Harku vallas on säilinud mitmeid merekindluse rajatisi. Selleks, et külastajatel oleks teada, millega on tegemist, lõi vallavalitsus käed Eesti Muinsuskaitse Seltsiga. Nüüd tähistavad uued teabetahvlid Peeter-Suure merekindluse seitset objekti.
 
Peeter Suure merekindlus on kindlustusvöönd Tallinna lähistel, ehitatud Vene keisririigi ajal aastatel 1912–1917. Koos Soomes asuva Porkkala merekindlusega oli selle ülesanne tõkestada vaenlase laevade pääs Soome lahte. Mererinde moodustasid Paldiski lähedalt kuni Viimsini paiknenud suurtükkide rannapatareid ja Tallinna sõjasadam, lisaks Tallinna lähiümbruse maismaa-kaitseehitised (maarinde sektorid). Neid ühendas kitsarööpmeline kindlusraudtee (üldpikkus 250 km). Esimese maailmasõja (1914–1918) puhkemise tõttu jäid tööd osalt lõpetamata. Peeter Suure merekindlus oli üks osa Saaremaalt Sõrve poolsaarest kuni Ahvenamaani (Soome) rajatud ulatuslikust kaitsesüsteemist.
 
Kindlasti on neid rajatisi veel, kuid tähistatud said need, mida enim külastatakse.  Objektide tähistamise eesmärk on tuua esile sõjaajaloo üht kolossaalsemat rajatiste võrku, mis annab põneva nüansi piirkonna ajaloo tutvustamiseks ning aitab kaasa Harku valla kui rannikuäärse ala esile tõstmisele.
 
Marko Veermets, arendusspetsialist
 
Foto: Marko Veermets