Uudised ja teated

« Tagasi

Rahvas küsib, vald vastab

Kuna aina rohkem inimesi kasutab tänapäeval sotsiaalmeediat, otsustasime ka meie vallas muuta elanikele info kättesaamise mugavamaks ja kergemaks. Kutsusime inimesi esitama küsimusi meile sotsiaalmeedias. 

 

Miks on Tabasalu Päev sajaprotsendiliselt Harku valla eelarvest rahastatav, aga muud Harku valla üritused mitte?

 

Tabasalu Päev on Harku vallavalitsuse korraldatav perepäev, mis on mõeldud kõigile meie valla elanikele. Selle eesmärk on valla piirkondlike kogukondade sidumine ja koduvalla väärtustamine ühise peamise kultuurisündmuse kaudu.


Üritus annab võimaluse ka kohalikel ettevõtjatel end vallakodanikele tutvustada, samuti valla kultuurikollektiividel võimaluse esineda oma inimestele. Lisaks on vallaelanikel võimalus kirbuturul kaubelda või vahetuskaupa teha. Teeme koostööd ka noortega ehk Harku õpilasmalevaga.

 

Loomulikult on see hea võimalus minna vastu uuele töö- ja kooliperioodile rõõmsa meele ning tundega!

 

Tabasalu Päev ei ole 100% valla eelarvest rahastatud sündmus. Kaasame ka sponsoreid ja kauplejaid, kes annavad eelarvesse oma osa, lisaks tulu osaluspileti näol (seda ei küsita lastelt ega pensionäridelt). Loomulikult on oluline ka vallatöötajate vabatahtlik panus ürituse korraldamisse ja läbiviimisesse!



Millised toimingud on tehtud, et teemaplaneeringust eemaldada alla 20 ruutmeetri suuruste väikeehitiste püstitamist piiravad tingimused ja millal eelduslikult võiks vastavaid muudatusi oodata?



Harku vallas on kehtestatud ehitustingimusi, miljööväärtuslikke alasid ja väärtuslikke maastikke määrav ning tihehoonestusalasid täpsustav teemaplaneering. Teemaplaneeringus on käsitletud mõistet "väikeehitis" järgnevalt: väikeehitis on kuni 20 m2 suuruse ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 m kõrge hoone või samade mõõtmetega katusega rajatis, sh katusealune, mis ei ole ehitusloakohustuslik.

 

Väikeehitis on näiteks kuni 20 m2 suuruse ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 m kõrge abihoone, suvila, aiamaja. Detailplaneeringu olemasolul peab väikeehitis jääma hoonestusalale ja ehitisealuse/hoonetealuse pinna sisse, kui planeeringu seletuskirjas ei ole lubatud teisiti. Lisaks peab väikeehitise ehitamisel ja materjalide valikul lähtuma põhihoone arhitektuursest stiilist, viimase puudumisel tuleb lähtuda piirkonna arhitektuursest stiilist. Samuti tuleb väikeehitise kavandamisel arvestada üldise nõudega, et üldjuhul ei tohi elamumaa krundile ehitada ehitisi tee maaüksusele lähemale kui 5 m.

 

Need on olulised nõuded, mis kehtivad kõigile väikeehitistele, mis on soovitud / mida soovitakse rajada pärast teemaplaneeringu kehtestamist 2018. aasta maikuus. Neid põhimõtteid ei ole plaanis muuta, sest need on vajalikud kontrollimatu ehitustegevuse vältimiseks ning piirkonna arhitektuurse miljöö säilitamiseks.


Millal hakatakse bussipeatustesse rajama jalgrattahoidlaid?


Jalgrattahoidlate ehitamine on valla tegevuskavas sees – vaatame üle meie selleaastased võimalused, millesse paraku on Ukrainas toimuva sõjaga seonduv omad korrektuurid teinud. Pärast suvepuhkuste lõppu saame aktiivsemalt ka selle teemaga tegeleda.



Kas see, kui naabritel on suve jooksul muru niitmata, on lubatud?



Omanik on kohustatud niitma tiheasustusalal asuval kinnistul rohtu, sealhulgas muru, sagedusega, et selle kõrgus ei ületaks 15 cm. Nõuet ei kohaldata tiheasustusalal asuval metsatunnustega alal ega maatulundusmaa sihtotstarbega looduslikul alal.

 


Tänasel päeval on arusaam loodussäästlikust aiast veidi sinnapoole, et lastaksegi murul pikemaks kasvada, et tagada mitmekesist elukeskkonda aias.



Kas Harku vald osutab oma eakatele samasugust hooldekodus elamise toetust nagu Tallinn?



Hooldekodu eest on kohustus tasuda eaka lastel. Kui valla sotsiaalosakond leiab, et lapsed seda teha ei suuda, aitab vald. Iga olukord on individuaalne ja täpsemate vastuste saamiseks tuleks oma olukorda kirjeldada meie valla sotsiaalosakonnale! Kontaktid leiab valla kodulehelt www.harku.ee.



Millal ometi jõuab ühiskanalisatsioon ja -veevärk ka Naage suvilateni, millest on ammu saanud inimeste püsielupaik? Mis sellest, et pole võib-olla nii odav, kui alguses loodeti, aga on 21. sajand ja vald peab võimaldama oma elanikele normaalsed elamistingimused ka tiheasustusaladel, kus igaüks endale ise kanalisatsiooni ehitada ei tohi.



Harku valla ÜVK arengukavas on Naage ÜVK rajamise varaseim algusaeg aastal 2024.

 

Kas on plaan teha Harku-Rannamõisa tee äärde ka kõnnitee (Sütemetsa teest Paldiski maanteeni)? Selle tee ääres on äärmiselt kitsas ja ohtlik kergliikuriga sõita.  Samuti see tee ühenduks hästi Paldiski maantee ääres kõnniteega ja Tabasalu rahvas saaks suurepäraselt sportima minna ka mööda seda teed Harku metsa. 

 

Oleme koostöös Saue vallaga tellinud Harku-Rannamõisa maantee äärse kergliiklustee põhiprojekti (Sütemetsa teest kuni Paldiski maanteeni). Käesolevaks hetkeks on projekt valmis ning tegeleme maade omandamisega. Esialgu oli plaanis kergliiklustee ehitusega alustada sel aastal, kuid paraku ei õnnestunud meil saada toetusvahendeid kergtee rajamiseks. Loodame, et saame antud kergliiklustee ehituseks vastavad toetusvahendid, et seejärel koostöös Saue vallaga antud kergliiklustee lähiaastatel valmis ehitada.

 

Harku valla jäätmejaam ei suuda tuvastada, et olen liitunud korraldatud jäätmeveoga Harku vallas. Isikukoodi alusel tuvastatakse elukoht. Sellest tulenevalt pean maksma hinnakirja järgi, mis kehtib isikutele, kes ei ole Harku valla elanikud või Harku vallas korraldatud jäätmeveoga liitunud. Ma ei ole küll vallaelanik, aga olen liitunud korraldatud jäätmeveoga. Milline hinnakiri minule kehtib? Kui soodsam hinnakiri, siis miks ei suudeta tuvastada, et olen liitunud korraldatud jäätmeveoga?

 

Tabasalu jäätmejaamas võetakse vastu tasuta jäätmeid vaid vallaelanikelt ning korraldatud jäätmeveoga liitunud kinnistute omanikelt. Täpsem info on valla kodulehel: www.harku.ee/jaatmejaam. Antud lehel on viide ka hinnakirjale, mis kehtib vaid jäätmeveoga liitunud kinnistuomanikele.

 

Kuidas registreerida meie vallas suvila aastaringseks elamuks? 

 


Aiamaja/suvila on võimalik üksikelamuks muuta, kui hoone vastab majandus- ja taristuministri 02.07.2015 määruses nr  85 "Eluruumile esitatavad nõuded"  toodud tingimustele. Sellisel juhul tuleb kasutusotstarbe muutmiseks ehitisregistris esitada kasutusteatis. Kasutusteatise esitamisel peab ehitustegevuseks valima kasutusotstarbe muutmine.



Kas tasub osta maja, millel pole kasutusluba? Mis dokumente selle jaoks vaja läheb ja kui palju see maksab?

 


Ei ole võimalik üheselt anda hinnangut kasutusloata ehitise ostmise tasuvusele ega ka kasutusloa saamiseks tehtavale kulutusele, kuivõrd olukorrad võivad olla väga erinevad. Kasutusloa olemasolu näitab, et ehitis on valminud vastavalt ehitusloale ning seda on võimalik kasutada vastavalt kasutusotstarbele. Seega peaks ehitise ostmisel kasutusluba andma teatava kindlustunde. 

 

Kasutusloa taotlemiseks vajalikud dokumendid on leitavad aadressilt bit.ly/HV_kasutusluba.