Uudised ja teated

« Tagasi

Veebruarist avaneb hajaasustuse programmi taotlusvoor

3. veebruarist avaneb hajaasustuse programmi taotlusvoor, taotluste esitamise tähtaeg on 3. aprill 2024.

 

 

Programmi eesmärk on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele hajaasustusega maapiirkondades. Eesmärgi saavutamiseks toetatakse programmist majapidamiste veesüsteemide, kanalisatsioonisüsteemide, juurdepääsuteede ning autonoomsete elektrisüsteemidega seotud tegevusi. Hajaasustuse programmi rahastatakse Eesti riigi ja kohalike omavalitsusüksuste eelarvetest ning toetus on kuni 67% konkreetse toetusprojekti abikõlblikest kuludest.

 

Programm sai alguse 2014. aastal, tänaseni on Harku vallas toetust saanud 65 projekti peale kokku 53 majapidamist (9 majapidamist on saanud toetust mitmele valdkonnale). Projektide raames on 17 majapidamist rajanud puurkaevud ja paigaldatud on 28 biopuhastit või septikut koos imbväljakuga. Ülejäänud projektide kaudu on toetust kasutatud salvkaevu rajamiseks, vee pumpamiseks või puhastamiseks, veetorustiku rajamiseks, reovee kogumismahuti paigaldamiseks, juurdepääsutee rajamiseks või korrastamiseks. 

 

Harku vallas on aastate jooksul esitatud taotluseid küllaltki erinevas mahus –  kõige vähem esitati nõuetele vastavaid taotluseid 2019. aastal, kui nõuetele vastas vaid 3 taotlust. Kõige rohkem taotluseid esitati 2021 aastal, kokku 13 avaldust. Sõltuvalt aastast ja eelarvelistest vahenditest on aastas saanud toetust kolm kuni kümme projekti.

 

Millised on programmi tingimused?

Toetuse saamiseks on oluline, et majapidamine asuks Harku valla üldplaneeringu kohaselt hajaasustusalal ja majapidamises ka tegelikult kohapeal elatakse, mitte alles ei kavandata sinna elama minekut. Seetõttu on soovitatav enne taotluse esitamist ühendust võtta ja uurida, kas majapidamine ja kavandatav tegevus sobivad hajaasustuse programmi. Viimased kaks aastat on tulnud palju taotlusi kinnistute kohta, kus tegelikult aastaringselt ei elata ehk majapidamist kasutatakse nt ainult suveperioodil või maja ehitus on alles pooleli, sellistele kinnistutele ei ole antud toetus ettenähtud.

 

Taotluste kontrollimise raames tutvutakse kohapeal majapidamise olukorra ja kitsaskohtadega, mida projektiga soovitakse lahendada. Seejärel hinnatakse projekte vastavalt hindamisjuhendile ja moodustatakse pingerida, kus eespool olevate projektide taotlused rahuldatakse.

 

Taotluseid hakatakse hindama pärast taotlusvooru sulgemist aprilli- ja maikuus ning toetuse saamine selgub juunis-juulis. Toetust ei saa mitte kõige kiiremini esitatud taotlused, vaid majapidamised, kus lahendatav probleem on suurem võrreldes teiste taotlejatega.

 

Kes saavad toetust taotleda?

Taotlus koos kohustuslike lisadokumentidega tuleb esitada paberkandjal või digitaalselt allkirjastatuna Harku vallavalitsusele. Toetust saab taotleda füüsiline isik, kes elab selles majapidamises, millele ta toetust soovib ning taotleja elukoht on ka rahvastikuregistri andmete järgi selles majapidamises, millele ta toetust taotleb (vähemalt alates 1. jaanuarist 2025). Projekti maksimaalne toetus ühe majapidamise kohta on 6500 eurot. Taotleja ja kaastaotleja oma- ning kaasfinantseering peavad kokku moodustama vähemalt 33% projekti abikõlblikest kuludest.

 

Hajaasustuse programmi programmdokumendi ja taotlusvormid leiate Harku valla ja Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehtedelt. Harku valla poolne programmi kontaktisik on Brigita Perm, brigita.perm@harku.ee, tel 5880 1238.