Uudised ja teated

« Tagasi

Kaupo Rätsepp: “Soovin, et püüaksime inimestena olla mõistvamad ja lugupidavamad üksteise suhtes."

Vallavolikogu ning haridus- ja kultuurikomisjoni aseesimees (Isamaa) Kaupo Rätsepp küsib, kas kusagil võiks olla piir, kus me omavalitsusena ei soosi enam suuremahulisi elamuarendusi ega panusta liialt elanikkonna kasvu.

Selle aasta 21. novembril tähistab Harku vald taasiseseisvumise 30. aastapäeva. Valla jaoks on see olnud põnev ja teguderohke periood. Põnevaks on selle teinud just rahvaarvu kiire kasv. 1. jaanuari seisuga elab vallas 15 734 inimest, üheksakümnendate alguses oli elanikke umbes 4000.

Juubeliaasta valguses on paslik vaadata tagasi vallavanemaks oldud ajale (2007 kuni 2017). Iseäranis hea meel on mul kahe märgilise saavutuse üle, mis mõjutavad valla looduslikku elukeskkonda ja haridusmaastikku mitmekümnete aastate jooksul.

Piltlikult võib öelda, et puhtamasse tulevikku ja säästlikumasse puhta joogivee kasutusse sai investeeritud kümneid miljoneid. Koos Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi kaasrahastusega viidi ellu Harku valla veemajandusprojekt. Küllap võib see teema nüüd mõnel tuska tekitada, kuna veemajandusse investeerimine on kergitanud vee hinda. Vee hinnast olulisemaks pean ühist panust sellesse, et saame järeltulevale põlvele anda üle puhta elukeskkonna.

Väga oluliseks pean 2016. aastal riigiga sõlmitud kokkulepet rajada Tabasallu riigigümnaasium. Võib-olla kõlab see veidralt, aga tõsi on, et kokkuleppeni jõudmine nõudis kuus aastat teadlikku, kannatlikku ja järjepidevat tööd. Siinkohal kasutan võimalust ja tahan eraldi tänada Ott Kasurit ning Aivar Soed. Täpselt kümme aastat hiljem, aastal 2021, saame valla sünnipäevaks kinkida noortele Tabasalu hariduslinnaku, kus riigigümnaasiumi kõrval avab uksed ka uus algklasside maja ning avar mitmefunktsiooniline saal. Kirsiks tordil renoveeritakse ka muusikakooli ruumid.

Kuidas seada elanikkonna kasvule piir?

Valla rahvaarvu kiire ja pidev kasv annab nii kõikidele elanikele kui ka volikogule põhjuse pingutada koduvalla hea ja eduka käekäigu nimel. Järgneva kümne aasta jooksul toimuvad suured ja kiired elamute kinnisvaraarendused Apemetsa põllul, mis toob endaga kaasa tuhandete perede lisandumise. Rahvaarvu kasvust tingituna tuleb vallal piirkonda rajada ka uus kool ja lasteaed. Uus kaubanduskeskus on juba loomisel ja kindlasti ootavad Tabasalu keskust ees mitmed suuremahulised äri- ning kaubanduspindade ehitused.

Nii mõnegi volikogu liikme ja ka mu enda tuttavate seas on kerkinud küsimus: kas kusagil võiks olla piir, kus meie omavalitsusena ei soovi elanikkonna kiiret juurdekasvu? Olen seda meelt, et kui mainitud arendused valmis saavad, võiksime omavalitsusena võtta hoiaku, kus me ei soosi enam suuremahulisi elamuarendusi ega panusta liialt elanikkonna kasvule, vaid keskendume peamiselt olemasoleva elanikkonna heaolule ja looduskeskkonna hoidmisele.

On olnud keeruline aasta. 2020 jääb meelde selliste märksõnadega nagu viirus, eriolukord, hirm, teadmatus, distantsõpe, töökohtade kaotus jne. Eriolukord justkui peatas elu meie ümber, kuid andis ka vastu – aega. Aega, et märgata oma lähedasi, meie kaunist elukeskkonda. Küllap jõudis nii mõnigi tuletada meelde põhjuseid, miks siin on hea ja miks valisime oma koduks just Harku valla.

Usun, et sarnaselt paljudega teist on mul alanud aastale üks suur soov: et saaksime juba suvel istuda koos lähedaste-sõpradega ja tõdeda, et koos olla on parem. Soovin, et püüaksime inimestena olla mõistvamad ja lugupidavamad üksteise suhtes. Edasi viib meid ikka mõistlik ja hea läbisaamine.

 

Foto: erakogu