Uudised ja teated

« Tagasi

Kuidas kriisiolukorras pakkuda abi ja kutsuda appi vabatahtlikke?

Erinevad organisatsioonid ja asutused on seoses eriolukorraga asunud otsima võimalusi, kuidas pakkuda abi või appi kutsuda vabatahtlikke. Selleks, et kõigil oleks kergem infotulvas orienteeruda, on siia koondatud kõige olulisemad infoviited.
 
Infot vabatahtlikke otsivate vabaühenduste kohta leiab Vabatahtlike Väravast aadressil Vabatahtlikud.ee. Sellele lehele on koondatud juhised vabatahtlikele ja vabaühendustele praeguses olukorras tegutsemiseks. Portaali haldab siseministeeriumi strateegilise partnerina Eesti Külaliikumine Kodukant. Ühendused, asutused ja kohalikud omavalitsused saavad oma kuulutusi lisada aadressil Vabatahtlikud.ee/vabatahtlik-tegevus/kuulutus/. Kuulutuste lisamine on ühenduse jaoks tasuta.
 
Panustada on võimalik ka vabatahtlikuna. Seda on võimalik teha vabatahtliku seltsilisena. Samuti võib inimeselt inimesele abivajaduse või abipakkumise kirja panna keskkondades Helpific.com/et/ või www.kogukondaitab.ee. Need platvormid viivad kokku abivajajad ja vabatahtlikud.
 
Kui olete ettevõtja ja soovite kriisiolukorras riigile abi pakkuda, kasutage portaali www.eesti.ee/pakunabi. Tegemist on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigi Infosüsteemi Ametiga koostöös loodud portaaliga, kuhu kogutakse kokku nende ettevõtete andmed, kes soovivad kriisiolukorras riigile abi pakkuda.
 
NB! Olulised lähtepunktid vabatahtlikule
  • Hoolige enda ja teiste turvalisusest ning tervisest. Enne vabatahtlikku tegevust veenduge, et olete terve ja oskate nii ennast kui ka teisi viiruse eest kaitsta.
  • Ärge pange end teisi aidates ohtu ega levitage ise viiruseid edasi. Kui kuulute ise riskigruppi – olete vanuses 60+ või põete mõnd kroonilist haigust –, on mõistlik kodus püsida ning mitte panna end asjatult ohtu. Riskigruppi kuuludes saate inimesi aidata näiteks toetavate telefonivestlustega.
  • Kui olete terve ja soovite vabatahtlikuna panustada ning hätta jäänud inimesi abistada, alustage enda lähedalt – kodumajast, tänavast, külast, asumist, seltsist.
  • Abi pakkumisel tuleb hoiduda füüsilistest kontaktidest, et minimeerida ja vältida viiruse edasist levikut ning suurema kahju tekitamist.
  • Jälgige ametlikke kutseid ja kasutage vabatahtliku tegevuse leidmiseks usaldusväärseid kanaleid.
  • Vaadake terviseameti kodulehelt soovitusi enda tervise hoidmiseks ja viiruse levitamise piiramiseks.