Uudised ja teated

Kümme sammu oma vara kaitseks

Viimasel ajal on taas tõusnud sissemurdmiste arv. Selleks, et oma vara kaitsta, saab omanik päris palju ära teha. Alati …
 

… lukustage välisuks ka kodus olles.

  • Kui maja uksed ei ole kindlad, ei ole ka kodu turvaline. Soetage korralik välisuks, mille konstruktsioon on tugev  ja vähemalt 44 mm paksune. Eriti kerge on lõhkuda ukseklaasi − sellepärast tasub nõrgad uksed massiivsemate vastu välja vahetada. Täpsemat nõu lukkude kohta küsige lukke müüvatest kauplustest. Kasulikud on ka lukud, mida saab avada ainult võtmega − sel juhul ei saa ukseklaasi sisse löönud varas seestpoolt ust lahti.
 
  • Kui kortermaja trepikojas ei ole fonolukku, võiksite selle muretseda. Kui fonolukk on olemas, ärge laske sisse võõraid inimesi, kes ukse taga helistavad või teie väljudes siseneda tahavad.
 
  • Ärge jätke varuvõtit tüüpilisse peidukohta: uksemati alla, lillepotti või kirjakasti. Neid kohti oskab ka varas esmajärjekorras kontrollida. Kui võti on kaduma läinud või te pole kindel, et korterit või maja ostes kõik võtmekoopiad enda valdusesse saite, tuleks esimesel võimalusel ukselukud vahetada.
 

… jälgige, et koju tulevad vaid usaldusväärsed inimesed.

  • Parim kaitse tundmatu külalise eest on uksesilm ja tugev uksekett.
     
  • Ärge laske koju tundmatut inimest. Tehke kindlaks, kas tundmatu on see, kellena ta end tutvustab. Kui ta esitleb end politseinikuna või soovib kontrollida gaasi- või elektrimõõdiku näitu, paluge näidata oma töötõendit. Loa ehtsust võite kontrollida firmasse helistades. Ärge laske end häirida, kui külastaja väidab, et tal on väga kiire. Õige inimene ei pane pahaks, kui peab teie helistamise ajal veidi aega ukse taga ootama. Kasutage ukseketti, kuni olete kindlaks teinud, kellega on tegemist.
     
  • Ka lapsed, kes on üksi kodus, ei tohiks sisse lasta kedagi, keda nad ei tunne.
 

… sulgege uksed ja aknad, kui lähete magama või kodust välja.

  • Vargad kasutavad ära olukordi, kui uksed-aknad on lahti ununenud või kus puudub valvesignalisatsioon. Nii ukse või akna lõhkumine kui ka signalisatsiooni tööle hakkamine äratavad tähelepanu, mida kurjategija ei soovi. Esmajärjekorras tuleb kindlustada strateegiliselt kõige ohustatumad aknad, mis asuvad esimesel korrusel, õuepoolsetes tubades, vihmaveetorude läheduses ja trepikoja katuse kohal.
     
  • Katuselt ulatub varas edukalt akende ja rõdudeni, sellepärast tuleb aknad kindlalt sulgeda. Sulgeda tuleb ka kõik väikesed aknad, näiteks vannitoa õhuaknad, katuseaknad jne.
 

… märgistage esemed, mis on väärtuslikud, ja tehke neist fotod.

Märgistatud esemeid on raskem edasi müüa ja seetõttu võtavad vargad neid kaasa harvemini. Kui midagi siiski kaasa võetakse, on lihtsam varga tabamisel oma asju ära tunda. Lisaks asetage väärtuslikumad esemed kodus selliselt, et need ei oleks võõrastele pilkudele läbi akende nähtavad.
 

… paigaldage vajaduse korral valveseadmed või kasutage turvafirma teenuseid.

Paigaldage hoovi peale liikumisanduriga valgustid, mis äratavad eriti pimedatel aastaaegadel tähelepanu. Signalisatsioon on tõhus vahend sissetungija tõrjumiseks. Nähtavale kohale paigaldatud signalisatsioon sunnib sissetungijat põhjalikult kaaluma, kas on mõtet edasi tegutseda.
 

… on tark tunda oma naabreid ja kaaluda naabrivalvepiirkonna loomist.

Head suhted naabritega aitavad rahuliku südamega suvepuhkust veeta ja ka naabrite informeerimine teie äraolekust aitab kaasa varguste ennetamisele.
 

… andke teada hädaabinumbril 112 kahtlase käitumisega inimestest oma kodu ümbruses.

Kiire politsei informeerimine aitab rutem varguse toimepanijat tabada.
 

… veendun enne oma vara juurest lahkumist, et see on turvalises kohas.

Näiteks jalgrattad ja muruniidukid peaks seisma kuuris, auto võtmevaba pult vutlaris jne.
Hoia garaaž ja kuur alati lukus, eriti siis, kui need on elumajaga ühendatud. Lukusta ka tööriistad, redelid jms, et neid ei saaks kasutada majja sissemurdmiseks.
 

… jagage targalt infot selle kohta, et viibite kodust eemal.

Kuna varaste lemmikud on kodud, kust pererahvas on ära sõitnud, ei maksa sotsiaalmeedias avalikult oma puhkusepilte või -plaane jagada. Pikema äraoleku korral tuleks teavitada naabreid ja paluda neil aeg-ajalt postkasti tühjendada. Naabri valvas silm on nii mõnegi kahju ära hoidnud. Kindlasti ei maksa Facebookis postitada pilte kodust, millel on näha majanumber või selgelt kodune sisustus. Oluline, et seda teaksid ka lapsed.
 
René Uustalu, Piirkonnapolitseinik
 
Foto: Pexels