Uudised ja teated

« Tagasi

Mälestustahvel naasis Martin Lutheri monumendile

Oktoobrikuu viimasel päeval taaspaigaldati Martin Lutheri monumendile Kumna teeristi mälestustahvel, mis läbis omajagu aega võtnud uuenduskuuri.
 
Õnnistamistalitusel − paigas, kuhu Georg Otto Wilhelm Meyendorff lasi 1862. aastal püstitada Martin Lutheri ausamba − teenisid piiskop Tiit Salumäe ja Keila koguduse õpetaja Matthias Burghardt.
 
Tiit Salumäe ütles kõnes, et tegemist oli esimese eestikeelsete kirjadega ausambaga. Evangeeliumi Piibliseltsi peakomitee esimehena hoolitses Meyendorff selle eest, et igas koguduses oleks emakeelne piibel. Salumäe, kes saabus sündmusele Eesti Piibliseltsi konverentsilt, avaldas lootust, et uus sajand toob ka uue piiblitõlke ning Martin Lutheri ja Georg Meyendorffi töö jätkub.
 
Usureformaatori Martin Lutheri monumendi kunagisel asukohal sepisraamis olnud mälestustahvel restaureeriti keilalase Tõnu Karu eestvõttel osaühingus DM Marketing. Tahvli uuendamise kulud kattis Keila linn.
 
"Ligi kümme aastat tagasi paigaldatud tahvel oli kulunud ja tekst sellel polnud enam loetav," selgitas Keila koguduse õpetaja Matthias Burghardt ja lisas, et värskenduskuuri käigus teksti pisut korrigeeriti ja lisati ülevaade sellest, mida tähendas reformatsioon Eesti jaoks.
 

Värskendatud infotahvel sai oma kohale tagasi

Harku vallavanema Erik Sandla sõnul on vald osalenud mälestussamba taastamise eeltöödes juba alates 2009. aastast, mil samba asukoht puhastati heakorrastustalgute käigus võsast. Järgmisel aastal paigaldatigi koos Tutermaa seltsiga sinna mälestustahvel. Seejärel taotles vald riigilt sambaaluse maa enda omandisse, rajas juurdepääsutee ja parkla, tänavavalgustuse ning haljastuse.
 
"Pikka aega on inimesed vallast, Keila linnast ja kogudusest ausamba taastamisse panustanud tasapisi oma vabast ajast ning entusiasmist. Mõnikord on see protsess olnud ka nagu jäämurdmine, sest kogukonnas tundub ju ikka olevat palju elulisemaid ja pakilisemaid asju kui ühe samba rajamine," tunnistas vallavanem. 
 
Koostöö eri osapoolte vahel on Sandla hinnangul saanud uue hoo ja muutunud sihipärasemaks alates möödunud aastast, mil konsistoorium võttis ausamba taastamise oma eesmärgiks ja asus tegevusi koordineerima. Sandla selgitas: "Alati on oluline, et tegevuse eesotsas oleks mõni särasilmne fanaatik." Euroopa Liidu toetuse abil korda tehtud pastoraadile ja mõisahoonele on sammas turismiobjektina hoonekompleksi oluliseks täienduseks, arvas ta.
 
Pidulikul tseremoonial, kus osalesid lisaks luteri kiriku vaimulikele ja koguduseliikmetele Harku vallavalitsuse ja linna ning kohaliku kogukonna esindajad, kruviti värskendatud infotahvel oma kohale tagasi. Reformatsiooni aastapäeva puhul kõlas Martin Lutheri "Üks kindel linn ja varjupaik". Õnnistamistalituse järel võõrustas kokkutulnuid ajaloolises pastoraadis Keila Miikaeli kogudus ja pakkus maitsvat oasuppi. 1949. aastal nõukogude võimu poolt hävitatud sammas loodetakse taastada 2024. aastaks, mil usupuhastuse jõudmisest Eesti ja Liivimaa aladele möödub 500 aastat.
 
Regina Hansen, EELK konsistooriumi avalike suhete spetsialist
 

Ühispildile kogunesid inimesed, kes on järjekindlalt samba taastamise nimel tegutsenud. Foto: Madis Idnurm