Uudised ja teated

« Tagasi

Ohutuks liiklemiseks jalgrattaga

Sel aastal on juhtunud üle Eesti väga palju liiklusõnnetusi jalgratturitega, puutumata ei ole jäänud ka Harku vald.
 
Paljud õnnetused on juhtunud ratturi tähelepanematusest. Sõidetakse vastu posti või põrgatakse kokku teise jalgratturiga. Üheks teguriks on kindlasti sõitmine samal ajal  mobiiltelefoni näppides. Ka kõrvaklapid hajutavad tahes-tahtmata tähelepanu. Kui on vaja telefoniga midagi teha, tuleks pigem korraks seisma jääda, oma kõne või sõnum ära saata ja siis edasi sõita. Kõrvaklappide kandmine sõidu ajal on üks ohtlikumaid asju, sest siis ei kuule ega taju rattur teisi liiklejaid, kes signaaliga ohust märku annavad.
 
Teine asjaolu, mis silma hakkab, on jalgratturid, kes sõidavad kergliiklusteel ja kihutavad teistest liiklejatest nagu postist mööda. Ka seal on omad reeglid: kõnniteel peab arvestama jalakäijate ja nende kiirusega. Nagu autojuhidki ei suuda võrreldes jalgratturitega reageerida liiga suure kiiruse tõttu, on sama efekt rattureid jalakäijatega võrreldes − nende liiklemistempo on kordi aeglasem kui jalgratturitel.

Ratas olgu alati töökorras

Jalgrattaga manöövrit tehes tuleks sellest käega ka autojuhtidele aegsasti märku anda, et nad oskaks sellega arvestada. Sõiduteed ülekäigurajal ületades on turvalisem ratta seljast maha tulla ja veenduda, et autojuht on teid märganud, ning siis ületada tee, ratas käekõrval. Kui hooga sõites teed ületada, ei ole ratturil eesõigust ja õnnetus on kergem tulema, kui emb-kumb osapool peaks tähelepanematu olema.
 
Kindlasti peab ohutuks liiklemiseks olema töökorras ratas, millel on nii helkurid, tuled, signaalkell kui ka korras pidurid. Kiiver ei ole täiskasvanutele küll kohustuslik, kuid soovituslikult võiks seda siiski kanda, et õnnetuse korral oleks tagajärjed kergemad. Ohutut ja turvalist liiklemist!
 
RENÈ UUSTALU
Piirkonnapolitseinik