Uudised ja teated

« Tagasi

Täna algab Harku vallas Euroopa Liidu suurõppus MODEX

Harku vallas Türisalu külas Talvoja teel asuvas vanas raketibaasis toimub neli päeva rahvusvaheline suurõppus MODEX. Õppuse käigus harjutavad neli riiki koostööd katastroofiolukorras.

MODEX õppus kestab 19. maist 22. maini. Stsenaariumi järgi toimub 18. mail tugev maavärin koos hilisemate tugevate järeltõugetega. Maavärinas saab legendi järgi enim kannatada Tallinn, kohalik päästeteenistus on hõivatud linnas varinguohvrite leidmisega ning nende aitamisega. Samal ajal on tulnud ärevad signaalid Tallinna lähiümbrusest, eelkõige Harku vallast.  Seal on mitmed külad maavärina tõttu kokku kukkunud, on teated hukkunud inimestest ning vigastatutest. Umbes sadakond inimest vajab ajutist peavarju. Õppuse reaalne osa mängitakse läbi vanas raketibaasis, mõned tegevused on viidud ka Muraste Politsei-ja Piirivalvekolledžisse.

Õppuse jooksul harjutatakse loodusõnnetuse tagajärjel tekkinud kahjude likvideerimist ning kannatanute abistamist. Õppusest võtavad osa meeskonnad Soomest, Austriast, Itaaliast ja Leedust, samuti Euroopa Liidu koordinatsioonimeeskond. Kokku osaleb õppusel ligi kakssada inimest. Õppusel osalevad ka otsingukoerad, kelle ülesandeks on majarusude alt kadunud inimeste leidmine.

Õppus korraldatakse Talvoja teel asuvas vanas raketibaasis, sest seal on majavaremed, mis annavad reaalse pildi, milline võib olla olukord pärast looduskatastroofi. Lisaks on tegemist eraldatud kohaga. Õppuse ajal ei kasuta õppusel osalevad masinad alarme ning järgivad liikluseeskirju. Õppuse ajaks tähistatakse õppuse piirkond raketibaasis lindiga. Päästeamet palub õppuse toimumiskohas jälgida korraldajate juhiseid, piirangud on kehtestatud ohutuskaalutlustel. Piirangualale minna ei tohi.

MODEX õppus on osa Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismist, mis annab erinevatele meeskondadele võimaluse harjutada koostööd suurõnnetuse ajal ühtse Euroopa Liidu meeskonnana.

Antud õppus on neljandas õppetsüklis teine.Kõik elanikkonnakaitse õppused korraldatakse erinevate meeskondadega ning erinevates riikides.

 

Ajakirjanikke, kes soovivad tulla õppust kajastama, ootame kolmapäeval, 21. mail kell 13 Talvoja tee raketibaasi. Kohapeal antakse ajakirjanikele ülevaade õppusest ning tehakse tuur, mille käigus saab tutvuda varingu päästetööde koordineerimisega. Ajakirjanike riietus võiks olla sportlik.

Palume õppust kajastama tulla soovivatel ajakirjanikel end eelnevalt registreerida telefonil 555 88183.

 

Indrek Hirs

Päästeamet

Põhja päästekeskuse pressiesindaja

511 4807