« Tagasi

Head Harku valla elanikud, hoiame ja toetame üksteist!

Sel aastal saabus Eesti Vabariigi 104. aastapäev meile kahjuks teisiti, kui oleksime seda soovinud. Meie kodumaa sünnipäeva varajastel hommikutundidel pidime kuulma uudist Vene vägede agressioonist Ukrainas. Senini on raske uskuda, et midagi sellist võib 21. sajandi Euroopas toimuda, kuid reaalsus räägib enda eest.



Jälgime suure tähelepanuga toimuvat. Harku vallas korraldab kriisireguleerimisega seotud tegevust valla kriisikomisjon, mille tööd ma vallavanemana juhin. Komisjon on viimaste nädalate jooksul Ukraina sündmustega seoses kohtunud mitu korda, et olukorda kaardistada, hinnata ja edasisi samme planeerida. Jätkame sellega ka edaspidi. Operatiivne infovahetus riigiga toimub Põhja-Eesti regionaalse kriisikomisjoni nõupidamiste kaudu, mille töös ma osalen.

 

Oleme valmis aitama sõjapõgenikke

 

Oleme kriisikomisjoniga kaardistanud meie valla võimekust sõjapõgenike vastuvõtmisel ja nende igakülgsel abistamisel. Oleme jõudnud järeldusele, et esialgu oleme valmis vastu võtma ja majutama ligikaudu 60 põgenikku. Majutusega on abi pakkunud ka meie kogukonna liikmed Harkujärve kogukonnakirik ja EELK Rannamõisa kogudus.


Aidata saame aga me kõik. Minu siiras tänu kõigile, kes seda juba tänaseks teinud on. Abivajadus nii Ukrainas kohapeal kui ka siin, kuhu sõjapõgenikud saabuma hakkavad, on suur. Kutsun üles ka Harku valla ettevõtjaid andma endast märku siia saabuvaid põgenikke aitama, kas siis majutuse, töö või nende kogukonda integreerimisega.


Siinkohal aga palve – teeme seda kõike koordineeritult! Riiklikul tasandil tegutseb algatus "Ukraina heaks!", mis vahendab kolme Eesti vabaühenduse – MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse kaudu abi Ukrainale. Täpsemat infot leiad veebilehelt  www.ukrainaheaks.ee.

 

Eesti Punane Rist  kogub nii esemeid kui ka rahaannetusi ja toimetab need abivajajateni Ukraina Punase Risti kaudu. Palun pane tähele, et Punane Rist kogub vaid uusi esemeid: kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähkmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekke, patju, magamiskotte, rätikuid. Täpsema info annetuste kogumispunktide kohta ja annetuskonto leiab Eesti Punase Risti veebilehelt redcross.ee/anneta/ukraina/.

 

Ühtsuses peitub jõud


Mulle teeb rõõmu, millise ühtsusega me ukrainlasi toetanud oleme. Euroopa Liidu, NATO ja paljude maailma riikide ühtsus on tänasel päeval vägagi kõnekas. Rasketel aegadel oleme eestlastena ikka kokku hoidnud, ühtsena tunneme end ka nüüd. Ehk nii, nagu oma tervituskõnes vabariigi aastapäeval ütles peapiiskop Urmas Viilmaa: "Eesti ei ole must ja valge, Eesti on sinimustvalge."

 

 Kui ka sina, hea Harku valla elanik, soovid anda oma panuse valda saabuvate põgenike aitamiseks, võta meiega ühendust: Tiia Spitsõn, sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja, tel 600 3867, e-post: Tiia.Spitson@harku.ee.

 

Hoidkem üksteist!

 

Erik Sandla, Harku vallavanem

 

Foto: Arno Mikkor

 

 

 

Kuidas olla valmis kriisiolukorraks?

 

Elanike kriisivalmisoleku uuringu tulemusena on Eesti elanike teadmised hädaolukordade osas veidi paranenud − seda nii teadmiste, tegevuste kui ka oskuste vallas. Samas on aga Eesti elanikel seitsme päeva kriisivarude seis veidi halvenenud. Mida peaksime kriisiolukordadeks koju varuma?

 

  • Varu koju oma pere jaoks piisav kogus joogivett, ravimeid ja toitu ning arvesta ka koduloomadega. Toitu varudes soeta toiduaineid, mida sööd ka tavaolukorras ning mis ei rikne liiga kiiresti.
  • Mõtle läbi, mida teha võimaliku elektrikatkestuse korral ja kuhu minna, kui oma kodus enam hakkama ei saa, sest pole kütet, elektrit või vett.
  • Varu koju taskulamp või patareitoitel lamp, varupatareisid, küünlaid ja tikke.
  • Varu koju piisav kogus sularaha.
  • Veendu, et su telefon, arvuti vm nutiseade on tugeva parooliga kaitstud. Võimalusel kasuta kaheastmelist autentimist. Ära ava kahtlaseid linke ega anna oma isikuandmeid ja paroole ei telefoni ega e-kirja teel mitte kellelegi. Kui sul tekib kahtlus, teavita politseid.
  • Kui sul on auto, hoia kütusepaak pidevalt vähemalt pooltäis ning võimalusel veidi kütust varuks ka kodus. Eestis on mitukümmend autonoomse elektritoitega tanklat, kus saab sularaha eest tankida ka siis, kui elektrivarustus või side ei toimi. Tanklate kaardi leiad: www.espa.ee
  • Soeta endale patareide, dünamo või päikesepatareidega töötav raadio. Uudiseid ja kriisiinfot saad kuulata ka autoraadiost.
  • Mõtle läbi, kas sinu lähedased või tuttavad võivad kriisiolukorras abi vajada, ja lepi nendega kokku, kuidas omavahel ühendust hoiate. Arvesta seejuures, et kriisi korral ei pruugi tavapärased sidevahendid toimida.
  • Koosta loetelu naabri, kogukonna olulisimate isikute ning omavalitsuse ja riigi asjaomastest kontaktandmetest, et saaksid kriisi ajal kiiresti ja tõhusalt tegutseda.
  • Hoia akupank alati laetuna, et saaksid vajaduse korral mobiiltelefoni laadida.
  • Võimalusel hoia autos mobiiltelefoni laadija, teedeatlas, lumelabidas, soe tekk ja taskulamp.
  • Kontrolli enda ja oma lähedaste ID-kaardi kehtivust, vajadusel alusta pikendamist. Ära jäta aeguva dokumendi vahetust viimasele minutile, sest energia- ja sidekatkestuste või küberrünnete korral võivad järjekorrad oluliselt pikeneda.
  • Mõtle läbi, kuhu või kelle juurde saad minna, kui oma kodus mingil põhjusel olla ei saa (näiteks elektrikatkestus).
     

Lisainfo:

www.rescue.ee

www.olevalmis.ee

www.kriis.ee

 

Allikad: Päästeamet, Riigikantselei