« Tagasi

Lasteaiakohtade eraldamisest sõimeealistele lastele

Korduma kippuvad küsimused: kellel on õigus saada lasteaiakohta, millised on kohtade jagamise põhimõtted ja mida teha, kui sõimerühmaealine laps ei saanud kohta valla lasteasutuses?

 

15. maini kestis Harku vallas kohtade eraldamine lastele, kes selle aasta 30. septembri seisuga on vanuses 1,5 aastat kuni noorem kui 3 aastat. Masskomplekteerimiseks avanes 117 kohta. Lapsevanematega, kes on pakutud lasteaiakohaga nõustunud, võtab lasteaed ühendust hiljemalt juunikuus ja sõlmitakse kokkulepped, sh kohakasutamise algusaeg. Lasteaiad on valmis uued lapsed vastu võtma alates 1. augustist.

 

Lasteaia sõimerühmas on rühma registreeritud laste arv kuni 14 last.

 

Vääna-Jõesuu uude lasteaeda tuleb 28 sõimerühmakohta

Järgmise õppeaasta keskel avatakse Vääna-Jõesuus uus, praegu alles ehitusjärgus olev lasteaed ja 28 sõimerühmakohta on sinna juba komplekteeritud. Lapsevanematel, kes said kohad Vääna-Jõesuu lasteaias loodavates sõimerühmades, on kuni uue lasteaia valmimiseni võimalik kasutada eralapsehoiu teenust või koduse lapse toetust, mis alates augustist on 400 eurot kuus.

 

Millistest põhimõtetest kohtade jagamisel lähtutakse?

Vabad lasteaiakohad jaotatakse sobitusalgoritmi alusel, mis võtab arvesse järgmisi prioriteete:

  • lapse vanuseline sobivus vabale kohale;
  • ühe pere laste käimine samas lasteasutuses;
  • lapse elukoha lähedus lasteasutusele.

 

Mida teha, kui laps ei saanud sõimekohta?

Sõimerühmaealiste laste vanematel, kelle lapsele masskomplekteerimise käigus valla lasteasutuses sõimekohta ei jätkunud, on võimalik järgmiseks õppeaastaks valida eralasteasutuse teenus Harku vallas või mõnes teistes omavalitsuses (https://www.harku.ee/eralasteasutused) või kasutada koduse lapse toetust, mis alates augustist on 400 eurot kuus (https://www.harku.ee/koduse-lapse-toetus).

 

Eralastehoiud Harku vallas

 

Harku valla territooriumil tegutseb viis eralastehoidu 1,5–3-aastastele lastele. Need on Netiemme Lastehoid, Lastehoid "Nööbik", Pisipere Lastehoid, Tiskreoja Lastehoid ja Lucca Lastehoid.

 

Netiemme Lastehoius on 20 kohta. Lastehoid asub Tabasalu alevikus, Kallaste 7 B–304 (Tabasalu Keskus, 3. korrus). Rohkem infot: lastehoid@netiemme.eu, tel 5383 3673, koduleht: https://netiemme.eu.

 

Tiskreoja Lastehoid asub Tiskreoja elurajoonis. Avatud on kaks rühma, kumbki neist mahutab 15 last. Lastehoid asub Taverni tee 1/2. Rohkem infot: info@tiskreojalastehoid.ee, tel 522 6756, koduleht: https://tiskreojalastehoid.ee.

 

Lastehoid "Nööbik" asub Murastes aadressil Hansu tee 2. „Nööbiku" lastehoius tegutseb kaks rühma ja seal saab käia 15-25 last. Rohkem infot: noobikud@gmail.com, tel 507 9039.

 

Pisipere Lastehoid asub Tabasalus aadressil Kallaste 7 (Tabasalu Keskus, 3. korrus). Avatud on kaks rühma ning kohti on kokku 30 lapsele. Rohkem infot: pisiperehoid@gmail.com, tel 5649 6915, koduleht: https://pisiperehoid.ee.

 

Lucca Lastehoius saab käia kuni viis last ning täpsem info e-posti teel lastehoidlucca@gmail.com või helistades tel 5690 4503.

 

Arvestust eralasteasutuste vabade kohtade üle peavad eralasteasutused, mistõttu antud teenuse soovi korral on soovituslik lapsevanemal võtta aegsasti ühendust asutusega, et broneerida koht soovitud eralasteasutuses.

 

Kui suur on valla toetus eralasteasutusele?

 

Harku vald maksab toetust eralasteasutusele, kellega on Harku Vallavalitsus sõlminud finantseerimislepingu. Toetuse suurus eralasteasutusele on kuni 100% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga kuutasu alammäärast, s.o 2023. aastal kuni 725 eurot kuus, kuid mitte suurem kui eralasteasutuse hinnakirja järgne kohatasu lapse kohta kuus.

 

Millised on lasteaia ja lastehoiu peamised erinevused?

 

  • Lasteaias töötavad õpetajad, kes peavad vastama pedagoogidele kehtestatud kvalifikatsiooninõuetele; lapsehoius töötavad lapsehoidjad, kes peavad vastama sotsiaalhoolekande seaduse § 454 nimetatud tingimustele, st omama kas lapsehoidja kutset või vähemalt kesk- või kutseharidust, töökogemust lastega ja sobivaid isikuomadusi, mida hindab tööandja. Lapsehoiuteenuse osutamiseks tuleb sotsiaalkindlustusametilt (SKA) taotleda tegevusluba ja need on nähtavad majandustegevuse registris
     
  • Lasteaias peavad õpetajad lähtuma riiklikust õppekavast; lapsehoius valib lapsehoidja laste jaoks arendavaid tegevusi vastavalt eralasteasutuse töökorraldusele, laste eale ja arengule.
     
  • Erinevalt lapsehoiu kohatasust on lasteaia kohatasu tulumaksuseaduse mõttes koolituskulu ja selle saab maksustamisperioodi tulust maha arvata. Lapsehoiuteenusega nõustumisel tagab vallavalitsus, et lapsehoiu kohatasu vanemate poolt kaetav osa on võrdne munitsipaallasteaia kohatasuga, mis on kuni 20% Vabariigi Valitsuse kehtestatud palga alammäärast vastavalt Harku Vallavolikogu 30.10.2014 määrusele nr 20 „Harku valla koolieelsete lasteasutuste muude kulude vanema poolt kaetava osa määr ja selle tasumise kord".
     
  • Munitsipaallasteaia toidukulu päevamaksumuse otsustab lasteaia hoolekogu, seega võib lasteaedades olla erinev toidukulu päevamaksumus. Lapsehoiuteenuse toidukulu suurus kujuneb vabal turul ja see võib munitsipaallasteaia toidukulu suurusest erineda.

 

Rohkem infot vaata valla kodulehelt https://www.harku.ee/lasteaiakoha-taotlemine.  Küsimustele vastab vallavalitsuse alusharidusspetsialist Piret Luik (e-post: piret.luik@harku.ee, tel 5551 0516).