« Tagasi

Tabasalu Teelahkme lasteaias tähistati emakeelepäeva luulekarusselliga

Mina olen sinu oma,
sinu punkt ja täht ja koma.
Läbi minu kõlad sina
sinu tulevikuks mina. 
(Sirje Kalend)
 

Tabasalu Teelahkme lasteaias toimus emakeelepäeva puhul juba kolmandat korda Harku valla lasteaedade Luulekarussell 2021. Kui eelmisel aastal kuri viirus küll ootamatult ürituse teekonna katkestas ja toimuda jõudis vaid meie oma lasteaia eelvoor, siis sel aastal otsustasime ürituse korralda kasvõi video teel. Läkitasime Harku valla lasteaedadele palve saata meile videoid luuletuste lugemisest. Ühtekokku laekus ligi 50 videot pea kõigist valla lasteaedadest.

 

Otsustasime, et luule lugemine on nii loominguline ja subjektiivne asi, ning seetõttu ei andnud me välja auhinnalisi kohti nagu eelmistel aastatel, vaid tänasime ja tunnustasime iga osalejat tänukirja ning meenega. Tabasalu Teelahkme lapsed vaatasid saabunud luuletused oma rühmades läbi ja koos pandi kokku igaühele personaalne tunnustav tekst.

 

Emakeele auks

 

Luulekarusselli toimumise kuupäev on igal aastal olnud emakeelepäeva kanti, et ühtlasi tähistada üritusega emakeele kaunist kõla. Esimesel aastal oli meil rõõm kuulda ka ühes teises emakeeles luuletust, mis oli väga vahva, sest igal lapsel on ju oma emakeel.

 

Miks just luule?

 

On ju teada, et lasteluule mõju laste keelelisele arengule on väga suur. Luuletused toetavad lapse sõnavara arengut ja selle kaudu ka eneseväljendusoskust. Samuti on leitud, et riim toetab uute sõnade meelde jätmist ja arendab mälu. Lisaks on laste arengu uurijad leidnud positiivse seose riimi ja rütmi kasutamise ning fonoloogilise teadlikkuse vahel, mis on aluseks elementaarsele lugemisoskusele.

 

Lasteluule on mitmekesine ja rikkalik ning annab lapsele võimaluse uute sõnade õppimiseks. Lisaks on Eestis tohutult palju vahvaid ja toredaid luuletajaid. Esimesel aastal võis näha, et loeti palju Ilmar Trulli luulet, ja tänavu domineeris Ilmar Tomusk. Igal aastal on olnud ka mõni isetehtud luuletus, kas siis õpetaja, lapsevanema või lapse enda tehtud. Soovime tänada kõiki lasteaedu, kes meile videoid saatsid, ja kõiki kodusid, kes kaasa lõid. Rõõmustav oli näha, et mõnesse videosse oli kaasatud kogu pere. Laps luges luuletust ja emad-isad näitlesid sinna juurde. Aitäh kõigile osavõtjaile ja loodame, et üritus toimub ka järgmisel aastal!

 

Anneli Laamann, Tabasalu Teelahkme lasteaia direktor

Foto: erakogu