« Tagasi

Harku vallas võtsid naised tantsus mõõtu

Harku Harakate nõtked jalad ja Astrid Väizene juhendamisind tõid Harku valda võistutantsijad üle maa.
 
19. ja 20. septembril toimus Meriküla õppe- ja spordikeskuses Tantsuselts As-Sa naisrühma Harku Harakad eestvedamisel 12. Eesti naisrühmade, kolmas Eesti neiduderühmade võistutantsimine ja viies Eesti naistetantsu festival. Algselt pidi üritus toimuma aprillis, ent eriolukorra tõttu lükkus see sügisesse. Keskuses toimunud koosviibimisel osales viis naisrühma ja kaks neiduderühma Harju-, Tartu, Pärnu- ja Lääne-Virumaalt.
 
Esimesel festivalipäeval said rühmad tutvuda valla vaatamisväärsustega. Külastati Kumna ja Vääna mõisat ning Suurupi kahte tuletorni, tehti näputööd Tabasalu käsitöökambri eestvedamisel. Jõuti esinema ka Eesti vabaõhumuuseumisse.
 
Õhtuse programmi olid rühmad juba varakult ette valmistanud. Ülesandeks oli tutvustada oma rühma tegemisi vabalt valitud vormis. Loeti luuletusi ja tantsiti. Mitmel rühmal oli ette näidata ka video. Õhtu lõpetas ühine tordi söömine.
 
Järgmine päev oli võistutantsimise päralt. Naisrühmade kohustuslikuks tantsuks oli Helju Mikkeli "Lina". Neiduderühmad tantsisid Kertu Alvre loodud tantsu "Hällu pääle kutsminõ".
Teises ja kolmandas voorus said rühmad tantsida endale meelepäraseid tantse.
 
Vastavalt žürii otsusele said esimese koha Surju Sõbratarid, teise koha Õpsadi ja kolmanda koha vääriline oli rühm Pärnete. Eripreemiad pälvisid Hoppet ja Kirmas. Neiduderühmadest said esimese koha Tamsalu Kultuurimaja Neiud ja teise koha rühm Ingliska. Publikupreemia läks Tamsalu Kultuurimaja Neidudele.
Hääletada said kõik kohalolijad, aga ka need, kes vaatasid otseülekannet tantsuseltsi Facebooki lehelt.
 

Oleks tore, kui tantsujalgu rohkem tuleks

Tantsuselts As-Sa naisrühma juhi Astridi sõnul tuli naiste võistutantsimise au Harku valda tänu naisrühmale Harku Harakad, kes 2017. aastal võistutantsimisel Viimsis kolmanda koha saavutas. "Harku Harakad on osalenud vabariiklikul naisrühmade võistutantsimisel kolm korda ja läinud on tõusvas joones. Jõgeval 2012. aastal tuli rühm viiendale kohale, Tartus 2014. aastal saime juba neljanda koha ja publikupreemia ning 2017. aastal tuli siis see kolmas koht," kiidab Astrid.
 
Ta on uhke vallas toimunud võistutantsimise üle. Selle üle, et see meie vallas toimus ning et see üleüldse toimus, kuna oli oht, et viiruse tõttu ei pruugi asi sündidagi. Ent uhkust tunda on tal veel paljude asjade üle. Näiteks toob ta esile segarühma Tabasalu Tammed ja Toomed sünniloo: "See on ainuke rühm vabariigis, mis on sündinud nii, et kõigepealt tulid kokku mehed, kes tantsisid terve hooaja omakeskis, käisid ära meestepeol ja alles siis, aasta pärast võeti juurde naised." 
 
Tal on kahju, et pigem on meil vähem rühmi kui mujal Eestis. "Kui mina siia tulin, tantsisid ainult Harku valla tantsumemmed. Tänaseks juhendan ise kolme täiskasvanute rühma, lisaks lasteaiarühmad ja käin ka koolides õpetamas. Ehk õnnestub ühel päeval korraldada oma valla tantsupeo? Ja võib-olla on ühel päeval meil ka kultuurimaja ja saal, kus esineda," viskab ta unistuse õhku.
 

Omaloodud tants läheb tantsupeole

Järgmisel suvel toimub Jõgeval tantsupidu, kus tantsitakse ka üht Astridi loodud tantsu: "Naine, sa keeruta". "See on 2019. aastal naisrühmale Harku Harakad loodud tants, Matis Leima muusikale "Koduigatsuse valss", millega osalesin uute tantsude konkursil. Seal valitigi see välja Eesti naiste kolmandale tantsupeole." Ta täpsustab, et seal tantsivad seda tantsu N3 naisrühmad. Lisaks on valinud Pärnumaa tantsu oma maakonna peole. "Tants on hoogne, lennukas ja naiselik," selgitab naine tantsu olemust, "minu mõtted, nagu muusika pealkirigi ütleb, on suunatud oma lapsepõlvekoju Setumaale, mõeldes emale. Minule on tantsude loomisel suureks inspiratsiooniks muusika. See peab kõnetama, siis tulevad sammud ja liikumine sinna juurde juba iseenesest."
 
MARI KUKK
 
Foto: Krista Dreger