« Tagasi

Kaitse veevärki külmakahjude eest

Kui põuane suvi jättis paljud erakaevud veeta, siis külm lõhub torusid ja põhjustab kõigele lisaks materiaalset kahju.

Eesti Vee-ettevõtete Liit jagab mõned soovitused hullema ära hoidmiseks.

  1. Kui lahkud pikemaks ajaks suvekodust, siis tühjendage torustik, veeboiler, veemahutid ja WC-pott. Veetusta veearvesti. Kõige kindlama tulemuse tagab kompressori kasutamine surveõhu tekitamiseks, aga asja ajab ära ka rattapump või hea kopsumaht.
  2. Kata väljas asuva puurkaevu kaas ja torustiku trass. Selleks võib kasutada langenud puulehti, kuhjates need vaaluna trassile ja kaevukaanele. Eriti hoolikalt kata koht vundamendi juures, kus  toru siseneb hoonesse - katmist vajab ka vundament, mis on heaks külmajuhiks toruni. Kui lumi maha tuleb, siis ära jäta juhust kasutamata ning kuhja lund, mis on hea külma isolaator.
  3. Käi hoolika pilguga üle kogu veevärk. Soojusta käepäraste vahenditega kõik külmaõrnad kohad: aknad, uksed ja vundament. Ventilatsiooniavad hoia võimalusel lahti, sest niiskus vähendab soojapidavust. Eriti karmi pakase puhul tuleb muidugi kõik avaused sulgeda.
  4. Eriti hoolikas tuleb olla veemõõdusõlmega, kus temperatuur ei tohi langeda alla +2 °C. Kaevukaas tuleb soojustada. Selleks sobib näiteks 100 mm penoplast. Lahenduseks on ka küttekeha paigaldamine veemõõdusõlme. Kui veearvesti klaas on purunenud ja arvesti lekib, on kahju tekkinud. Kindlasti teavita sellest oma vee-ettevõtet. Arvestamata jäänud vesi ning lekked tekitavad kahju rahakotile.
  5. Kui pakane paugub ja rahu ei saa, siis jäta ööseks veekraan nirisema. Vee liikumine torustikus takistab külmumist. Pidage siiski meeles, et see on vaid lühiajaline abinõu ja võib suurendada veearvet ja lihtsalt raiskab vett.
  6. Kui külmalainele järgneb soojalaine, siis ära kaota valvsust. Just sel ajal on torude külmakartlikkus kõige suurem. Temperatuuride vahest tekkiv kondensatsioonivesi on ülihea külmajuht.

Kui torud siiski külmuvad, ärge riskige lahtise leegiga sulatamist! Sellele võib järgneda veel suurem kahju tulega. Abi saamiseks tuleb pöörduda kas oma vee-ettevõtte või torutööde teenust pakkuva eraettevõtte poole. Teadlikumad ja vastutustundlikumad omanikud kasutavad plasttorude lahti sulatamiseks spetsiaalset aurutit. Metalltorude jaoks on olemas elektrilised seadmed.

Kui plaanis on torustikku rajada, siis tea: toru tuleb paigaldada allapoole maapinna külmumise piiri, mis sõltuvalt pinnasest on 1,5-1,9 m. Sel juhul ära jäta paigaldamata küttekaablit või torukoorikut. Eelistada plasttoru, mis on külmakindlam. Konsulteeri spetsialistiga!

Vahur Tarkmees

Eesti Vee-ettevõtete Liit