Uudised ja teated

« Tagasi

Eesti lipu lugu: 1951. aastal Suurupis

1951. aastal anti Suurupis Eesti lipule uus elu …

Selles loos läheme tagasi kaugesse 1951. aastasse, aega, mil kõik eestimeelsuse ja Eesti sümboolikaga seonduv oli rangelt keelatud. Isiklikust varast oli saanud ühisomand ja rahvas oli suure hirmu all. Inimesed elasid tohutus puuduses ja nälja piiril.

Minu ema oli toona nelja-aastane, lapseeast on pärit ka paljud tema mälestused. Ta õppis tundma seda, et vanematel inimestel on omad saladused ja iga hetk on oodata "musti" mehi, kes tulevad vaatavad vilava pilguga ringi ja küsivad küsimusi.

Selle loo jutustas mulle nana ehk kasuvanaema, kes kasvatas mu ema pärast emaema surma. Nana oli Eesti Vabariigi aegse Kodumajanduskooli lõpetanud koduperenaine ja õppinud õmbleja. Õmblusmasin Singer oli keerulistel aegadel peidetud küüni heintesse ja toodi vahel öö varjus tagatuppa, et teha vajalikke õmblustöid. Pärast õmblemist peideti masin hoolikalt jälle ära.

Varjule pandud asjadega juhtus vahel ka õnnetusi. Koi ja rooste leiavad alati ka varjatumad asjad üles. Peidetud villasest kangast Eesti lipu sisse oligi üks koi hakanud pesa rajama. Mida teha, kuidas päästa seda, mis veel alles? Tulemas olid jõulud. Nana tõi välja oma õmblusmasina ja õmbles alles jäänud tervetest tükkidest plikatirtsule kleidi, et lipukangastele anda uus elu ja luua mälestus möödunud aegadest.

Jõuluõhtul süüdati pimendavate ruloode varjus kuusel küünlad. Plikatirts keerutas helkelevas küünlavalguses oma uues sinimustvalges kleidis, ootus ja rõõm südames. Keegi ei tohtinud teada, kust kohast oli tulnud kangas …

Järelejäänud kangaribad pakiti kokku ja põletati lõõskavas ahjus. Mälestus sinimustvalgest jäi perekonna lukku, mida räägiti pereringis saladusena.

Nüüd on plikatirts juba ammu ema ja vanaema ning juba kolmekordne vanavanaema. Riigilipp on jätkuvalt meie peres püha, millest räägitakse suure austusega. Meie kodu lipumastis lehvib uhkelt sinist taevast, musta mullapinda ja valget tulevikulootust sümboliseeriv lipp.

 

Vanaema jutustuse põhjal

KRISTIINA ADAMSON

 

Üleskutse: Eesti lipu lugu Harku vallas

4. juunil möödus 135 aastat Eesti sinimustvalge lipu sünnist. Selleks, et ajalugu säiliks, ootame hiljemalt 2. augustiks riigilipu ajalooga seonduvaid lugusid ja fotosid.

Meenutused võiks edastada e-posti aadressile lipulugu@harku.ee või tuua paberkandjal vallamajja (Kallaste tn 12, Tabasalu alevik).

Saabunud lugude paremikuga saavad kõik tutvuda lähiaastatel valmiva Tui pargi lipuväljaku infostendil.

Lisainfo: www.harku.ee/lipulugu