Uudised ja teated

« Tagasi

Eesti moodsaim eakatekodu on Tabasalus!

Harku vallavalitsusega koostöös sündinud 200-kohaline Tabasalu Pihlakodu lõi rahvusvahelisel eakate päeval uksed pidulikult valla.
 
Kohalik seeniorkogukond võib rõõmustada, sest nende pikaaegne unistus on täide läinud - 200 voodikohaga eakatekodu avas uksed 1. oktoobri keskpäeval. Fuajees ootas uudistajaid-õnnitlejaid pidulikku atmosfääri loov punane vaip, löödi kokku pokaale, elavas esituses kõlas tšellomuusika. Suurde saali oli paigutatud ümarad valge kangaga kaetud lauad, igaühe keskel kimbuke pihlamarju.
 
Üritust juhtis tavapärases sundimatus olekus Marko Reikop, esimesena palus ta rahva ette kõnet pidama Viru haigla nõukogu esimehe Igor Pihela, kes rääkis seenioride väärikaks vanaduspõlveks loodud maja loost ja identiteedist. Harku vallavanem Erik Sandla meenutas oma sõnavõtus, kuidas veel aasta alguses sai seista läbikülmunud ehitusplatsil ja asetada nurgakivi Harku valla esimesele eakate hooldekodule. "Täna oleme soojade hubaste ruumidega Pihlakodus, boonuseks lähedal asuv spordi- ja tervisekeskus, apteek ning kauplused," kiitis vallajuht ja tänas perekond Tuisid, eesotsas Meeli, Liina, Lemmi ja Marjega, kes kinkisid vallale sobiva maatüki hoolekandeasutuse rajamiseks. 
 
Samuti tänati Viru haigla esindajaid, kellega Sandla sõnul oli hea koostöö, projekteerijaid, ehitajaid ning alltöövõtjaid. Õnnitlused ja head soovid andis edasi ka riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder. Pärast sõnavõtte suundus seltskond puu istutamise tseremooniale. Nüüdsest pakub hooldekodu elanikele silmailu pihlapuu, mis on folklooris tuntud kui kodu kaitsja ning passib ka kenasti kokku eakatekodu nimega.

Hubases rütmis

Hoones on saun, soolakamber, massaaži- ja muude protseduuride ruumid, pinda on piisavalt ka kontsertide ja ürituste korraldamiseks. On raamaturiiul, millel juba virnades raamatud ja muu lugemisvara. Toad, mis külastajatele avatud, on avarad ja heledad, soovi korral saab eakas oma mööblitükid ja seinapildid kaasa võtta ning elamise meelepärasel moel sisustada. Koridorides on rohelised ja oranžid tugitoolid, millel jalga puhata. Ja kui praegu õitsevad õues betoonkastides leekivat karva kanarbikud, siis tulevikus on elanikul, kes igatseb näpud mullaseks teha, võimalik kastides kasvatada kaale-kapsaid, maitsetaimi või lilli.

Hind kujuneb vastavalt kliendi vajadustele

Enim nõutud on ühekohalised toad, mis maksavad keskmiselt 1200 eurot. "Sooviavaldusi on laekunud umbes 300," tõdes Pihlakodu hooldekodude ketti haldava Viru haigla juhatuse esinaine Kadri-Ann Tivas. "Huvi uue Pihlakodu vastu on olnud väga suur – praeguseks on mitmekümne kliendiga juba ka lepingud sõlmitud."
 
Nii ühe- kui ka kahekohalistes tubades on WC ja duširuum. Vastavalt elaniku terviseseisundile saab ta kas tava- või funktsionaalvoodi. Hind sõltubki elaniku tervislikust seisundist ja sellest tulenevalt teenuste mahust ning ka soovist, millise standardiga ruume soovitakse.
 
Hoolekandekeskus pakub ööpäevaringset üldhooldusteenust eakatele, puuetega isikutele ja dementsetele, päevahoiuteenust eakatele, puuetega isikutele ja dementsetele, intervallhooldusteenust ning toetatud elamise teenust autismi diagnoosiga isikutele. Tabasalu eakatekodu avamise järel on Pihlakodul Eesti eri paigus hoolduskohti ligi 500 eakale. Senised suurimad Pihlakodud on 120-kohaline Tapa ja eelmisel suvel avatud Tallinna nüüdisaegseim, sajakohaline Nõmme eakatekodu.
 
Lisainfo: www.pihlakodu.ee
 
Hea teada
 
Hooldekodu rajamine Tabasalusse on olnud kohaliku eakama elanikkonna soov ja kuna selle tarbeks Tallinna ümbruse nn kuldsesse ringi kuuluvad omavalitsused Euroopa struktuurifondidest toetust ei saa, otsustati kuulutada välja kontsessioonihange hooldekodu rajamiseks ja pidamiseks erasektorile. Valla panus projekti oli 0,48 miljonit eurot.
 
Kolme pakkuja hulgast tunnistati parimaks AS-i Viru Hoolekandeteenused pakkumus. Hanketulemuste tutvustamise ja kinnitamise järel volikogus seati vastavalt hanketingimustele võitja kasuks 50-aastase tähtajaga hoonestusõigus Harku valla omandis olevale Klooga mnt 13 kinnistule, mille pindala on 19 432 m².
 
HARKU VALLA TEATAJA

 

Kui praegu on kastides kanarbikud, siis peagi saab peenramaad igatsev elanik neis hakata kapsaid-kaale kasvatama.

Üksmeelselt panevad Erik Sandla ja Igor Pihela mulda pihlapuu, mis sümboliseerib head õnne, kaitset ja hoolt. 

Iga tuba on sisustatud vastavalt elaniku vajadustele. 

Avamispeol vestlesid Harku valla üks vanemaid elanikke Hille Järve ja vallaelanik Helve Pomerants. 

Hoolekandekeskuse avamine tõi kohale rohkesti uudistajaid. 

Tabasalu Pihlakodus saab elanik käia mullivannis, saunas ja soolakambris. 

Fotod: Ardo Kaljuvee