Uudised ja teated

Harjumaa 2019. aasta kauneima maakodu tiitel Papli talule Vääna külast

Kauneimaks maakoduks tunnistatud perekond Estra kodus on oskuslikult ära kasutatud maastiku profiili ja avanevaid vaateid. Eriväärtuseks oli muljet avaldav kivikogu liigirikka kiviktaimlaga.

Harjumaal viidi esimene maakondlik konkurss "Kaunis Eesti kodu" läbi 1998. aastal, tänavu toimus see juba 21. korda.

Konkursil hinnatakse hoonete ümbruse haljastust, sobivust keskkonda, omanäolisust ja heakorda. Komisjon hindas objekte kolmes kategoorias: eramud tiheasustusalal, maakodud ja ühiskondlikud hooned-rajatised. Silmapaistvaimaks eramuks tunnistati perekond Honga kodu Keila linnas. Kauneima maakodu tiitli sai perekond Estra majapidamine Vääna külas.

Maakodu puhul kiideti ideaalselt sirgeks pügatud sirelihekki, mis täiendab paekivimüüri ja suurt taluaeda, mis on ühtse stiiliga, väga korras ja hästi hooldatud. Läbivat sõnumit aias kannavad kivid, millest väärtuslikumad on pärit pererahva lapsepõlvest. Veel toodi selgituseks, et osaliselt eksponeeritud looduslik paekiviastang tekitab aias kahetasandilisuse, mis lisab põnevust ja avastamisruumi.

Tunnustus innustab

Estra-pere kodu pälvis eelmisel aastal Harku valla "Kauni kodu" konkursil esimese koha. Ajakirja Eesti Naine aiatoimetaja ja žüriiliige Eva Luigas meenutab Papli talu erakordset aeda, mis kiiresti linnastuvas keskkonnas on suutnud säilitada mõnusa eheduse. Ta toob esile tõiga, et kõik, mis on koduaias olnud säilitamist väärt, on alles ja hoitud: "Väga meeldis, kuidas pererahvas on oma alpiaias loomingulisust väljendanud kividega ja toetanud looduse iseolemist."

"Tunnustus annab mu tööle hinnangu ja innustab tegutsema," sõnab Papli talu perenaine Anne Estra, kes on Väänas elanud 1971. aastast. Kõige uhkem on ta kivikollektsiooni üle. Soovitusi teistele, kuidas oma aed preemiavääriliseks muuta, ta välja tuua ei oska, küll aga soovitab omast kogemusest, et ei maksa heituda, kui kõik esimese hooga ei õnnestu, näiteks taimed ei juurdu. Kui ka teine kord ei õnnestu, ei maksa rohkem aega ja energiat kulutada, soovitab naine, ja toob näite, kuidas nad abikaasaga kolm-neli korda kuusehekki istutasid, aga paene pinnas kasvamist ei soosinud. "Panime sireli ja tulemus sai kena," ütleb Anne Estra. "Kaod on loomulikud," leiab ta, "enam ei kuluta ma summasid uute taimede peale, sest eelistan neid, mis ise end külvavad."

Perenaisel on tähelepanu üle hea meel, ent tunnustus on talle olnud suur üllatus. "Eestimaal on ju nii palju ilusaid aedu, mis tähelepanu väärivad," sõnab proua Estra.

MARI KUKK