Uudised ja teated

« Tagasi

Harku valla avatud külade nädal: Suur ja väike küla, üks vald

Sel suvel astume sammukese välja oma koduuksest ja näitame, miks on just kodukant kõige parem paik, kus elada ehk 14.–21. juulini toimub esimene Harku valla avatud külade nädal. Nädalat rahastatakse osaliselt valla eelarvest.

 

Küladenädalal avavad teiste külade seas uksed tuhandetele koduks olev Muraste ja pika ajalooga väike Türisalu. Kohtumiseni!

Muraste

Muraste külanime esmamainimisest möödub järgmisel aastal 595 aastat. Kohalike juured on tunginud sügavasse paepinda ja see annab kogu külale, nii siinsetele aktiivsetele elanikele kui ka ettevõtjatele uut energiat.

Iga aastaring on Murastes eelnevast erinev. Veel paarkümmend aastat tagasi elas siin mõnisada inimest, praeguseks on rahvaarv kasvanud peaaegu kahe tuhandeni. Viimase kümmekonna aastaga on külas toimunud tohutu arenguhüpe: meil on pidevalt kasvav kool ja imearmas lasteaed, looduskool ning kogukonnakeskus, kelle sihikindla tegevuse tulemusel toimub igal nädalal 30–40 erinevat huviringi-tegevust-toimetust, aktiivse projektitegevuse tulemusel on külas rulapark ja mänguväljakud ning oma kino.

Ka külapäev, 18. juuli, kajastab läbilõiget meie tegevusest: teeme kino ja teatrit, naudime loodust, spordime, lõbustame lapsi ja noori, avame gurmaanidele mõne kodukohviku ning koduuksed ja külaväravad uutele sõpradele. Täpne ajakava on juulikuu algusest nähtav meie kodulehel www.muraste.ee. Oleme oma küla üle uhked ja näitame seda suure rõõmuga.

Türisalu

Türisalu küla asub kaheksal ruutkilomeetril Harku valla lääneservas. Kirjasõnas mainiti "Thurisellet" esimest korda 641 aastat tagasi. Põllumaad siin kuigivõrd pole, mistõttu 17. sajandil paiknes külas vaid neli talu. Suurema muutuse tõi kaasa raketibaasi loomine ja suvilate rajamine Keila-Joa piirile. Praegu leidub Türisalus nii erinevas lagunemisastmes hooneid kui ka uusi maju ja püsielanikke; metskits ja rebane on tavalised ulukid, harva nähakse põtra.

Külas elab ametlikult üle 600 inimese. Praegune elanikkond on kirev segu noortest ja vanadest, kes kõik naudivad mere ja männimetsa lähedust. Väärtuseks on ka maaliline Türisalu pankrannik ja vaheldusrikas pinnamood mustikatihnikute ning metsaradadega.

Lisaks ühendab kohalikke inimesi Türisalu külaselts, mis tegeleb külaelu parendamisega: igal suvel korraldatakse ühisel külaplatsil suur jaanituli, esimest korda toimus tänavu Prügifest ja 2022. aasta lõpuks valmib uus külakeskus.

Külapäeval, 19. juulil matkame raketibaasist randa ja korraldame külaekskursiooni, viime läbi kuulijänni ehk traditsioonilise kuulitõukevõistluse ning saadame raketid taeva poole.

AULE KIKAS
Muraste külaselts

MAARJA VARKKI
ELE-LIIS KREEK
Türisalu külaselts