Uudised ja teated

« Tagasi

Harku vallas lõppesid tänavavalgustuse rekonstrueerimistööd

Terve suve Tabasalu alevikus ja valla eri paigus väldanud tänavavalgustuse rekonstrueerimistööd on jõudnud lõpule ning 1409 naatriumvalgustit on asendatud nüüdisaegsete leedvalgustitega.
 
Selle tulemusel väheneb märgatavalt nii elektrienergia tarbimine kui ka õhku paisatava süsihappegaasi arvestuslik hulk. Rahalises vääringus tähendab energiasäästliku tänavavalgustuse kasutuselevõtt vallale arvutuslikult ligi 50 000 euro suurust kokkuhoidu aastas.
 
Tulevikus ühendatakse leedvalgustid uudse automaatjuhtimissüsteemiga, mis võimaldab jälgida ja vajadusel reguleerida tänavavalgustuse taristu tööd ning rikke korral edastab juhtsüsteem automaatselt töökäsu selle kõrvaldamiseks. Kui praegu saab vald mittetöötava tänavalaterna kohta teavet tähelepanelikelt elanikelt, sageli mitmepäevase hilinemisega, siis tulevikus jõuab info valgusallika rikke korral kohe vajalike inimesteni.
 
Uued leedvalgustid paigaldati jalgteel alates Tiskre ojast kuni Suurupi teeni; Tallinna–Rannamõisa–Kloogaranna maantee kilomeetritel 5,4–14,1, Tabasalu alevikus: Keskpäeva, Hommiku, Hämariku, Põllu, Salu teel, Kalda, Juhani, Oskari, Kustavi, Madise, Lembitu tänaval, Tooma ja Looduspargi teel, Staadioni ja Lasteaia tänaval, Kooli tänav 5 parklas, Kase tänava promenaadil ja Mere teel; Rannamõisa külas Harku–Rannamõisa ja Merepiiga teel; Muraste külas Pangapealse, Lepalaane, Hindreku, Hansu, Mäe ja Hiidi tänaval ning Põhjaristi puiesteel, Nõlvaku, Kivi, Kolmiku, Kivirahnu, Kivimaa, Mereranna, Meresihi, Kiviaia, Kiviranna, Meremärgi, Meretähe, Kivimäe, Kivilille, Kivimurru, Merikotka, Kolmiku põigus, Ringi, Kuubi, Kolmikkaare, Tetra, Prisma, Koore, Tüve, Varre, Oksa, Okka, Ladva ja Võra tänaval, Ilmandu külas Kallaku teel.
 
Täiesti uus leedvalgustitega tänavalgustus rajati Naage külas Naage teele; Tabasalu alevikus Pargi, Tõru, Ööbiku ja Pihlaka tänavale; Rannamõisa külas Ranniku teele; Vääna-Jõesuu külas Hiie teele; Tiskre külas Kesalille ja Nurmika teele ning Muraste külas Palkoja teele.
 
Renoveerimistööde kogumaksumus oli 336 142 eurot ja projekti rahastamist toetas Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond. Töid viis läbi Empower AS.
 
Senine leedtehnoloogial põhineva tänavavalgustuse kasutamise kogemus on olnud positiivne. 
Foto: Madis Idnurm
 
MADIS IDNURM
Kommunikatsioonijuht