Uudised ja teated

« Tagasi

Jäätmejaam: korduma kippuvad küsimused

Mille eest ma pean maksma ja mille eest mitte? Keskkonnaspetsialist Lembe Reiman kogus enim esitatud küsimused kokku ja annab neile vastused.

1. Miks hindab jäätmete kogust jäätmejaama töötaja n-ö silma järgi?

Tabasalu jäätmejaamas, nagu enamikus teisteski Eesti jäätmejaamades, toimub tasuliste jäätmete vastuvõtt mahu alusel ja üldjuhul hinnatakse mahtu visuaalselt. Juhul, kui klient jääb eriarvamusele, saab koguse täpsemalt ära mõõta. 
 
Visuaalne koguse hindamine võimaldab kliente oluliselt kiiremini teenindada, võrreldes sellega, kui kõik ükshaaval täpselt ära mõõta.

2. Vana elektroonika eest võetakse tasu, kuigi on öeldud, et tasu ei võeta. Kuidas nii?

Jäätmejaama toodavad elektroonikaseadmed peavad olema komplektsed ehk neilt ei tohi olla eemaldatud väärismetalle või ohtlikke osi, näiteks külmkappidelt mootoreid, teleritelt või arvutitelt sisu jne. Juhul, kui elektroonikaseadmeid on lammutatud ja olulised osad puudu, on nende vastuvõtt tasuline.

3. Ladusin kõik jäätmed autosse segamini ja kohapeal selgus, et pean kõige eest maksma, kuigi seal sees oli ka tasuta vastuvõetavaid jäätmeid. Mis nüüd saab?

Tasuta võetakse vastu konkreetseid jäätmeliike tingimusel, et need on enne sorditud. Kui panna erinevad jäätmeliigid autosse segamini, siis jäätmejaama territooriumil neid sortida on keeruline ja ajamahukas, mistõttu võetakse kogu koorem vastu segaehitusjäätmetena. Selliste olukordade vältimiseks tuleb jäätmed autosse panna konkreetselt eristatavate liikide kaupa – näiteks puhas kartong, puhas vahtplast, kiled jne. 

4. Kas plastist asjade eest peab maksma?

Plastijäätmeid, mille peal on vastav markeering (nooltega kolmnurk, mille sees number 1–7), võetakse vastu tasuta. Kui tegemist on mitmest eri materjalist, näiteks plastist ja metallist koosneva esemega, siis selle vastuvõtt on tasuline, kuna see ei koosne ainult plastist. Et seda saaks uuesti ringlusesse suunata, tuleb muu materjal eemaldada. Seega enne jäätmejaama viimist tuleb eemaldada eri materjalist osad, näiteks katkiselt ämbrilt on vaja ära võtta metallist sang.

5. Millisel juhul pean mööbli äraandmise eest maksma?

Tasuta võetakse jäätmejaamas vastu vaid kasutuskõlblikku mööblit ja selle üle, kas tegemist on kasutuskõlbliku esemega, otsustab jäätmejaama töötaja, võttes arvesse, millistele esemetele on nõudlust ja millistele mitte. Üks enam levinud esemeid, mis kasutuskõlblik ei ole ja mille eest tuleb tasuda, on vana madrats. Arvestades aga suurjäätmete hinda, 3,22 eurot 1 m3 eest, tuleb suure vana madratsi eest tasuda kuni 3,22 eurot.

6. Kas penoplasti eest peab maksma?

Tasuta võetakse vastu sellist vahtplasti, mis on pakendites kauba ümber. Ehitusest tulev määrdunud vahtplast on tasuline. Kuna vahtplast on kerge, aga mahuline, soovitame suuremate koguste korral viia see näiteks AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus.

7. Kas jäätmejaamas saab ka kaardiga maksta?

Alates selle aasta kevadest on jäätmejaamas võimalik tasuda nii kaardimakse kui ka sularahaga.  
 
HARKU VALLA TEATAJA