Uudised ja teated

« Tagasi

Kohalik kinopunkt saab peagi uue helisüsteemi

Muraste kogukonnakeskuse projektijuhi Aule Kikase sõnul vaadatakse kinos enim Eesti filme ja välismaiseid lastefilme, leigem on huvi Euroopa kvaliteetfilmide vastu. Varsti saab mis tahes linateoseid nautida ka tundlikum-nõudlikum kõrv, sest praegu käib töö parema helisüsteemi hankimise nimel.

Filmide vaatamise võimalus on Muraste koolimajas olnud juba kolm aastat. Kuidas teil läheb?

Muraste kinopunkt on Kinokoja võrgustikku kuuluv ja valdavalt nende levis olevaid filme kasutav väikekino. Rahvahulga ja tagasiside järgi hinnates on meie kodune kinopunkt väga hästi vastu võetud. Eesti filmid ja välismaised lastefilmid on alati väga oodatud, pisut tagasihoidlikum on huvi Euroopa kvaliteetfilmide vastu.

Filmide valiku teeme paar korda aastas toimuvatel Eesti Filmi Instituudi pressipäevadel, kui kinodele tutvustatakse levisse jõudvaid linateoseid ning kohtutakse silmast silma nende loojatega.

Kes on peamised kinokülastajad?

Vaatajad on valdavalt ikka meie valla igas vanuses inimesed. Ehkki me pole aktiivselt paberplakateid kuhugi kleepinud, on inimesed juba harjunud jälgima Muraste nädala- ja kinokava sotsiaalmeedia kaudu Harku valla elanike grupis ning Muraste külaseltsi veebilehel.

Hea abiline turundamisel on ka Harku Valla Teatajas olev kultuurikalender. Lisaks saavad kõik soovijad liituda meie e-kirja listiga, mille kaudu nädala infokiri huvilisteni jõuab.

Millised on olnud probleemid ja rõõmud?

Rõõmu kinokülastajatest on palju! Üha enam tulevad nad tänama – vahel hea filmi ja saadud emotsiooni eest, mõnikord ka mugavuse eest näha oodatud filme kodukandis. Üsna sageli jäädakse filmi lõppedes nähtu üle mõtteid vahetama. Näiteks väga elavat arutelu on tekitanud "Tõe ja õiguse" mõlemad seansid. Rõõmu pakub ka suurepärane meeskond – Katre Kuusik, Evar Ojasaar, Liisa Oviir ja mitmed teised vabatahtlikud, kes vajadusel abiks.

Viperuste eest pole muidugi keegi kaitstud: kord kadus seansi ajal pilt, kord hakkas filmi ajal turvasüsteemi häire tööle, kord olime valinud vale helikanali. Kolme tegevusaasta kohta pole seda õnneks sugugi palju. Praegu oleme uue helisüsteemi paigaldamise ootuses. Saime riigieelarvelise toetusena 10 000 eurot, et paigaldada kinosaali korralik stereosüsteem – see peaks pakkuma ka nõudlikule kõrvale head, liikuvat heli.

Eks vahel ole ka väikseid ebamugavusi ka. Vahel lähevad lapsed liiga ulakaks, vahel ei jagu istumispatju. Oleme inimesi julgustanud mõnusat seljatagust-istumisalust kaasa võtma, seda võimalust kasutatakse aktiivselt. Kinotoolide soetamist me praegu reaalseks ei pea – isegi kui võimalus oleks, vähendaks see koolisaali mahutavust enam kui poole võrra.

Millised filmid on toonud enim vaatajaid?

Kaugelt üle saja filmisõbra on toonud saali "Eia jõulud Tondikakul", "Lotte ja kadunud lohed", "November", samuti "Klassikokkutuleku" triloogia. "Tõde ja õigust" näitasime suisa kahel korral. Eelkõige Muraste kooli lastes on tekitanud rõõmsat elevust välismaised filmid, kus filmi tegelastele on andnud hääle n-ö oma küla poiss Thor-Tobias.

Väga muhe oli kohtumine ja vestlus "Johannes Pääsukese tõelise elu" režissööri Hardi Volmeri ja ühe osalise, Tõnu Ojaga. Selliste kohtumistega jätkame, hoidke aga silm peal meie infokanalitel.

Mis filme veel oodata on?

Selle kevade oodatumad filmid on kindlasti soomlaste suurepärane humoorikas loodusfilm "Väikese põhjapõdra Ailo suur seiklus" ja maailma filmifestivalidel lained lööv "Kapten Morten lollide laeval". Kõiki filme üles loetlema ei hakka, liiatigi – nimekiri täieneb ja kõige täpsem teave on leitav ikka meie veebilehel.

Kas mingi aeg tuleb ka paus, millega kirglik käija peaks arvestama?

Eks suvine puhkuste aeg ole ka meie kinos vaiksem, seda mitmel põhjusel: väljas on valge ja Muraste koolimaja aatriumi pimendamine on paras (kuid mitte võimatu) väljakutse. Kindlasti tuleb üks filmirikkam periood Harku valla külade nädala raames. Arvestama peame alati ka koolimajas toimuvaga, sest number üks on ikkagi koolitöö ja kinosaaliks muutub aatrium siis, kui koolipere tegemised tehtud. 

MARI KUKK

Tutvu kinokavaga: www.muraste.ee