Uudised ja teated

« Tagasi

Kooliaasta alguses kordame üle ka tuleohutuse ABC

Põhja päästekeskuse ennetusbüroo tuletab kooliaasta alguse puhul meelde lihtsaid tuleohutusreegleid nii täiskasvanutele kui ka lastele, ikka selleks, et vältida võimalikke õnnetusi.
 
Sügise saabudes on inimesed taas linnadesse tulnud ja päästjatel käed-jalad tööd täis. Viimasel ajal saavad päästjad üha enam väljakutseid toidu põhjakõrbemise tõttu – inimesed on kas köögis toimuva unustanud, magama jäänud või isegi kodust ära läinud. Sellisel juhul aga ei pea punase kuke külaskäiku liiga kaua ootama.
 
29. augusti seisuga on Eestis hukkunud juba 21 inimest, Põhja regioonis üks. Hukkunutega tulekahjude puhul joonistuvad välja mustrid. Suurem osa tulekahjusid on alguse saanud siseruumides suitsetamisest, lahtise tule või kütteseadme kasutamisest. Ehk kõigil juhtudel on olnud tegemist lahtise tule kasutamisega siseruumides, mis on ühel või teisel põhjusel elanikele saatuslikuks saanud.
 
Kõige olulisem, mida enda kodu kaitseks teha saame, on hoolida ja hoida. Seetõttu on ka tähtis, et kodus oleks alati töökorras ja korrektselt paigaldatud suitsuandur ning vajadusel ka vingugaasiandur, et korstnad oleksid enne kütteperioodi algust puhastatud ja ahi terve, et käepärast oleksid esmased tulekustutusvahendid (nt tulekustuti või tulekustutustekk), et lapsed teaksid, kuidas kasutada ahju ja pliiti ning lihtsaid tuleohutusreegleid.
 
Selleks aga, et kõik oluline ka väiksematel meeles püsiks, on Põhja päästekeskuse ennetusbüroo kokku pannud nimekirja, mille abil on hea lastega koduse tuleohutuse teemal rääkida ning mõelda sellele, kuidas käituda siis, kui juhtuma peaks halvim. Prindi või lõika välja järgnev nimekiri ja pane see koos lapsega kindlasse kohta.
 
MINU MEELESPEA:
  • Mina ei mängi tikkudega.
  • Mina ei jäta põlevat küünalt üksinda tuppa.
  • Mina ei pane laadivat telefoni teki või padja alla.
  • Mina ei hoia pistikupesas korraga liiga palju asju.
  • Tuletan vanematele meelde, et suitsuandurit tuleb kontrollida kord kuus.
  • Süüa tehes olen alati köögis ja jälgin toitu.
  • Tulekahju korral:
    1. helistan 112;
    2. lähen toast välja;
    3. helistan vanematele;
    4. lähen päästjate juurde ja räägin, mis juhtus.
 
Kas sinu või su lähedaste kodud on tuleohutud?
Telli endale või oma lähedastele tasuta kodunõustamine, et koos spetsialistiga olukord üle vaadata ja vajadusel muudatusi teha. Selleks tuleb helistada pääste infotelefonile 1524 ja edastada kodunõustamise soov. Kodunõustamine on kõigile tasuta ning pensionäridele ja vähekindlustatud peredele paigaldatakse nõustamise käigus vajadusel ka suitsuandur. 
 
JANE GRIDASSOV
Päästeamet