Uudised ja teated

« Tagasi

Meeldetuletused lemmikloomaomanikele

Alanud kevad on toonud sotsiaalmeediasse hulgaliselt leitud lemmikloomade kuulutusi. Tuletame meelde eeskirjad ja jagame soovitusi, mida lemmiku kaotamisel või leidmisel teha.

Lemmikloomade pidamise kohta on kehtestanud nõuded põllumajandusministeerium, lisaks on kinnitatud Harku valla koerte ja kasside pidamise eeskiri.

Heakord on kõigi teha

Pärast lume sulamist on paraku mitmetel haljasaladel sulanud välja loomade väljaheited. Nende koristamine on aga loomaomanike ülesanne ja säärane hoolimatu käitumine on lubamatu olenemata aastaajast.

Tulenevalt eeskirjadest on loomapidaja ülesanne ka tagada, et tema loom ei häiriks ega ohustaks kaaskodanikke mingilgi moel. Sealhulgas on ta kohustatud avalikus kohas kaaskodanike ja teiste loomade ohutuse tagamiseks kasutama jalutusrihma.

Samuti võiks külaliste, jäätmevedajate ja postiljoni teavitamiseks paigaldada kinnistu sissepääsuväravale koera olemasolust teatava hoiatussildi. Võimalusel oleks hea, kui lahtine koer ei jääks üksi hoovi.

Austame teiste soove

Kui näete kollase lindikesega koera või looma, kelle jalutusrihma küljes on midagi kollast, vajab ta enda ümber ruumi. Palume austada nende omanike soovi ja mitte läheneda sellele koerale oma koeraga. Hoidke distantsi või andke aega, et nad saaksid sinu teelt ära minna.

Kollase lindi lisamise põhjuseid on mitmeid: kes vajab ruumi terviseprobleemide tõttu, kes on hirmunud või ärritunud teiste koerte läheduses, kes on noor ja vajab aega kohanemiseks või kel on käsil treeningud.

Kiibista ja kanna registrisse

Mikrokiibi paigaldamise eest tuleb loomaomanikul tasuda mikrokiibi maksumus ja loomaarsti visiiditasu. Kiibistada tuleb ka toas peetav kass või koer, kes käib õues vaid rihma otsas. Õue jalutama viidud koer või kass võib ootamatult end rihmast lahti tõmmata ja ära joosta, kass võib lipsata praokile jäänud koduuksest või transpordipuurist välja, kukkuda aknast või rõdult alla või kaduda mõnel muul viisil.

Iga loomaomanik peaks oma lemmiku registreerima üle-eestilisse lemmikloomaregistrisse LLR.

Sinna on võimalik lemmikuid kanda nii loomaomanikul kui ka loomaarstil. E-teeninduse kaudu saab vaadata oma lemmikloomade andmeid ja enda uued loomad ise registrisse kanda.

LLR-i portaalis on ka võimalik uuendada oma kontakte (telefon, e-posti aadress) ja looma asukoha aadressi. Portaali teenuste kasutamiseks tuleb end tuvastada ID-kaardiga.

Leides või kaotades lemmiku

Harku vallast leitud hulkuvad loomad toimetatakse vastavalt lepingule MTÜ-sse Loomade Hoiupaik. Leides või kaotades lemmiku, helista hoiupaiga telefonil 631 4747 või 5349 4045.

Helistades selgita, mis juhtus, millal ja kus; kes läks kaduma või kelle (koer, kass, tuhkur) leidsite; millised on tundemärgid (tõug, värv, vanus, nimi); kas loom on isane või emane; millised on eritunnused ja tervislik seisund?

Pange üles fotoga kuulutus kodukoha infotahvlile, sotsiaalmeediasse, loomafoorumisse www.koertekoda.net, foorumisse www.kassiabi.ee, lemmikloomaregistrisse ja hoiupaiga kodulehele.

LIINA RÜÜTEL

Kommunikatsioonijuht