Uudised ja teated

« Tagasi

Paljud unistused, mille nimel oleme tööd teinud, on saanud tõelisuseks

Üks aastaring on taas täis saamas. Aeg on teha kokkuvõtteid, vaadata, kuhu oleme jõudnud, ning sihte seada.
 
Head Harku valla elanikud, kuu alguses süütasime Rannamõisa tavandimajas advendiküünla ja kuulutasime meie vallas välja jõulurahu. Pühad ja aastavahetus on kohe-kohe ukse taga ning kätte jõudnud aeg, mil saame pühendada rohkem aega perele, lähedastele ja sõpradele. Samuti on paras hetk vaadata tagasi lõppevale aastale ja teha tulevikuplaane.
 
Tänavune aasta on olnud erakordselt tegus ja sündmusterohke ning siinkohal annan teile ülevaate meie koduvalla tegemistest ja toimetustest.

Sündis meie 15 000. elanik

Mul on hea meel alustada ühest olulisest arvust  – 15 000. Tänavu sündis meie kauaoodatud 15 000. vallaelanik – Christer Andersi nimeline poisslaps. Enne seda oli suurem rahvastikujuubel – 10 000 – 12 aastat tagasi. Lapsi sünnib meie vallas palju, igaüks neist on suureks rõõmuks meile kõigile.
 
Harku vald on kasvava elanikkonnaga vald. Seega on meie üks prioriteete tänapäevase elukeskkonna arendamine ja hoidmine. Selle tagamiseks oleme  laiendamas aktiivselt meie vala taristuid. Tänavu lõppesid ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni (ÜVK) ehitustööd Väänas, tööd käivad Tabasalu–Rannamõisa piirkonnas ja Murastes. Koostöös Lääne-Harju vallaga saavad üsna pea ÜVK-ga liituda ka Türisalu majapidamised.  
 
Valla teede ehitusse suunasime tänavu ligi 1,25 miljonit eurot. Kergliiklusteed parandavad tunduvalt jalakäijate ohutust ja nende rajamine jätkub. Lõpule jõudsid ehitustööd Kumnas, Vääna-Jõesuus, Tabasalus ja Harku–Rannamõisa lõigul. Sel sügisel said valmis ulatuslikud tänavavalgustuse rekonstrueerimistööd.

Meie mereäär

Meie vald on alati olnud uhke oma 22 kilomeetri pikkuse merepiiri üle, nüüd saame olla veel uhkemad, sest tänavu valmis Tilgu kalasadama rekonstrueerimise esimene etapp, mida oodati üle kahekümne aasta.
 
Piirkonna uhkeim merevärav sündis koostöös kohalike kalameeste ja MTÜ Tilgu Sadama Jahtklubiga. Usun, et pisut üle 20 aasta ootamist oli seda väärt ning meie kalurite ja purjetajate unistus on saanud teoks. Lähiaastatel on plaanis sadamat edasi arendada EL-i struktuurifondide kaasabil.

Meie haridusasutusi hinnatakse siin- ja sealpool piiri

Tabasalu ühisgümnaasium, kus majandusõpe on integreeritud kõikidesse vanuseastmetesse, valiti 22 Euroopa riigi 34 õppeasutuse seast 2019. aasta Euroopa ettevõtlikuks kooliks. Tartu ülikooli eetikakeskus tunnustas Teelahkme lasteaeda ja Pangapealse lasteaeda hea lasteaia teerajaja tiitliga. Lisaks tunnistati Pangapealse lasteaed riigi poolt peresõbralikuks tööandjaks.
 
Haridusteemal jätkates on oluline ära märkida ka see, et vähem kui kahe aasta pärast, 1. septembril 2021 avab Tabasalu hariduslinnakus uksed uus riigigümnaasium. Eesti moodsaim hariduslinnak hakkab peale gümnaasiumi koosnema kuueklassilisest põhikoolist ja spordihoonest. Ettevalmistustööd on täie hooga käimas. Ehitustegevusega alustatakse tuleval aastal.
 
Muraste kooli kuuenda klassi lõpetajatele loodi lisavõimalus haridustee jätkamiseks oma koolis. 
 
Tänavu avati Harku valla kaheksas lasteaed Harkujärvel, mis aitas meil lahendada alushariduse pakkumise mure.

Tänavune aasta on olnud tõeline kultuuriaasta

Laulu- ja tantsupeo "Minu arm" rongkäigus saatis tuld Harku vallast üle 550 laulja ning tantsija.
 
Meie valda esindasid laulupeol mudilas-, laste- ja poistekoorid, nais- ning kammerkoor. Tantsupeol tantsisid 2.–3. klassi segarühmad, naisrahvatantsurühmad, samuti keerutasid peol jalga täiskasvanute segarühmad.
 
Harku valla lasteaedade viies, juubelihõnguline laulupidu toimus Tibutare lasteaias. Samuti peeti ilus kontsert "Harku valla laululaps 2019".
 
Meeldivaks traditsiooniks saanud Tabasalu päev tähistas tänavu oma esimest juubelit. Kümnendat korda toimunud Harku valla ühine perepäev kogub aasta-aastalt populaarsust ja pole ka ime, sest seal jagub rohkelt tegevust nii väikestele kui ka suurtele.
 
Vääna-Jõesuu ja Suurupi külade eestvedamisel tekkinud ideest sündis esimene Harku valla avatud külade nädal, tekkis hea võimalus külastada oma naabreid ja saada osa kontsertidest, spordivõistlustest ning külastada kodukohvikuid.
 
Suur aitäh kõigile, kes Harku valla kultuurielu edendavad.

Tervise- ja sotsiaalvaldkonnas uus lehekülg

Tabasalus valmis kauaoodatud tervisekeskus, mis võimaldab pakkuda mitmekesisemat tervishoiuteenust. Uute perearstiruumide lisandumisega oleme tunduvalt parandanud arstiabi kättesaadavust ja kvaliteeti.
 
Järgmise aasta alguses avame Harku sotsiaalkeskuse, mis loob täiendavad võimalused erivajadustega inimestele, mitmekesistades sellega Harkus pakutavaid kooskäimise võimalusi ka eakamale elanikkonnale.
 
Harku vallavalitsuse ja erasektori koostöös valmis 200-kohaline Tabasalu Pihlakodu. Eesti moodsaim hoolekandekeskus pakub ööpäevaringset üldhooldus- ja päevahoiuteenust.
 
Hooldekodu rajamine Tabasalusse oli kohaliku eakama elanikkonna ja valla pikaaegne soov.

Kaasame elanikud valla arendamisse

Vallavalitsus korraldas tänavu kaasava eelarve hääletust kolmandat korda. Selle raames oli kõigil võimalus pakkuda välja ideid, kuidas investeerida 50 000 eurot nii, et sellest oleks rõõmu ja kasu võimalikult paljudele. Sel aastal valiti rahvahääletuse tulemusena välja idee rajada mitmefunktsiooniline spordiväljak Vääna-Jõesuusse. Tänu sellele saab vald juba tuleval aastal juurde ühe vabas õhus sportlikult vaba aja veetmise koha.
 
Armsad vallaelanikud, soovin teile kogu südamest rahulikku jõuluaega – veedame selle oma lähedaste seltsis. Seejärel aga juba meeleolukat aastavahetust ja palju kordaminekuid uuel aastal!
 
ERIK SANDLA
Harku vallavanem