Uudised ja teated

« Tagasi

Piirkonnapolitseinik: “Abi otsimine ei ole häbiasi.”

René Uustalu ütleb, et kelmuste osakaal on suurenenud. Järjest enam liigub kuritegevus internetti. 

Missugune oli eelmine aasta politsei jaoks?

Arvuliselt tõusis koduvägivald ja seda võib mingil määral seostada COVID-19-ga, kuna kevadisel perioodil viibiti isolatsiooni tõttu palju kodus ja see tekitas lisapingeid. Samuti mõjutas laste distantsõpe, mis oli ka vanematele uus asi, millega hakkama saada. Jalgratturite süül toimunud õnnetusi oli tunduvalt rohkem kui aasta tagasi. Tublisti on kasvanud kelmuste osa. See ongi hetkel uus trend, et kuritegevus liigub aina rohkem internetikeskkonda. Sisu on tavaliselt selline, et libapankur helistab ja petab inimeselt paroolid välja. Või lubatakse investeerimisega kiirelt raha teenida. Endiselt on probleemiks kiiruseületajad − neid on olnud 300 juhtumi võrra rohkem.

Mis probleemidega eelmisel aastal sinu poole pöörduti?

Valdavateks muredeks olid näiteks lärmakad öörahu rikkuvad naabrid, lahtiselt ringi jooksvad koerad, erinevad tülid naabritega (naabri hekk, häiriv grillimine), valesti parkimine jms. Varguste ja kelmuste korral on tulnud telefoni teel juhendada ning nõu anda, kuidas edasi käituda. 

Kui ruttu politsei kohale jõuab Tabasalus, aga ka nt Vahi külas?

Kõik oleneb sellest, kus piirkonnas patrull parajasti on ja kas ta on hõivatud. Kui maakonnapatrull on kinni või liiga kaugel, saadetakse lähim patrull linnast. Samas oleneb reageerimisaeg ka väljakutse sisust.

Palju meie vallas sissemurdmiste ja vargustega muret on?

Sissemurdmised on võrreldes eelmise aastaga vähenenud, küll aga on suurenenud vargused kauplustest. Aeg-ajalt tuleb ette üksikuid sissemurdmisi eri piirkondades, kuid midagi süsteemset ega pidevat ei ole.

Narkoprobleem ei ole ka meie koolidest mööda läinud. Mida tarvitatakse ja miks?

Kõige levinum on kanep, mõnel üksikul juhul on olnud ka muid aineid. Tarvitamise põhjused on ikka kambavaim ja uudishimu, samuti perekonnas olevad pinged. Politseil on õigus alustada menetlust juba 14-aastase lapse suhtes. Esimene meede on alati mittekaristuslik. Alkoholitarvitamisega vahele jäänud noor kirjutab essee alkoholi kahjulikest mõjudest. Kanepitarvitaja liitub vabatahtliku programmiga "Puhas tulevik". Kui aga sellega nõus ei olda, tuleb noorele rahatrahv. Kui trahv jääb maksmata ja vanem ei ole nõus seda tegema, nõuab kohtutäitur need trahvid sisse lapselt, kui ta 18-aastaseks saab.

Sellised trahvid võivad saada takistuseks, kui noor tahab minna tööle või õppima välismaale. Osas kohtades nõutakse väljavõtet karistusregistrist ja see peab olema laitmatu.

Vägivald on ka vaimne, nt hirmutamine, ähvardamine. Mida teha, kui kahtlustad naabriperes vägivalda?

Vaimne vägivald on samuti vägivald. Kahtluse korral tuleb helistada 112. Julgustan kannatanuid pöörduma lisaks politseile ka kriisiabisse 11 6006, kust saab tuge ja nõustamist. Eelmisest aastast avati tugiliin 660 6077 ka vägivallatsejatele, kes soovivad käitumist muuta. Abi otsimine ei ole häbiasi, vaid näitab tugevust oma probleeme tunnistada ja nendega tegeleda.

Mida on sul vallaelanikele südamele panna?

Anna kuriteost teada ka siis, kui näed pealt või kuuled, et keegi läheb kellelegi kallale. See on su kodanikukohustus. Mida rohkem politsei teada saab, seda turvalisemaks ühiskond muutub. Tahan tunnustada kõiki neid sõidukijuhte, kes ei ületa kiirust ja on sellega eeskujuks teistele.

Neli aastat vallas piirkonnapolitseiniku ametit pidanud René Uustalu leiab, et Harku vallas on turvaline elada. 

MARI KUKK

Foto: erakogu