« Tagasi

Head aega, 2021! Tere tulemast, uus aasta!

Armas Harku valla elanik. Oleme aasta lõpule päris lähedale jõudnud ja taas on aeg vaadata, mida need 12 kuud on meile toonud ja mida oleme korda saatnud.

 

Küllap olete juba pühademeeleolus, sätite end valmis lähenevateks jõuludeks ja aastavahetuseks. Pühadetunde saite loodetavasti kaasa koosviibimiselt Tui pargis, mil süütasime advendiküünla. Kohal oli jõulutaat, laululapsed, kõlasid kaunid meloodiad. Sai piparkoogimaitse suhu ja helge tunde rinda.

 

Jõulud on iseendasse vaatamise, perega koos olemine aeg. Aastavahetus kipub kujunema peoks, mil rõõmuhõisete saatel saata ära vana aasta ja tervitada uut. Aga kuna võitlus koroonaviirusega kestab, panen südamele – pidage kinni Vabariigi Valitsuse suunistest, lähtuge reeglitest, mis on mõeldud meie kõigi kaitsmiseks. Vaktsineerituna, maski kandes ja suurtest kogunemistest hoidumine aitab meil pandeemiaga hakkama saada ja anda meie inimestele taas tagasi turvatunde.

 

Turvatunne ja heaolu on olulised märksõnad

 

Aasta alguses saime teieni tuua uuringufirma Norstat Eesti AS ja Inspired Universal McCann OÜ koostöös läbi viidud elanike rahulolu-uuringu tulemused. Sellest selgus, et meie elanike rahulolu oma elukeskkonnaga on väga kõrge – 90 protsenti elanikest on väga või pigem rahul. Kõrgeimalt hinnatakse üldist korda ja turvalisust, loodusradu ja jäätmekäitlust.

 

Septembris avalikustas rahandusministeerium kohalike omavalitsuste teenustasemete tulemused, mille järgi on Harku vald kõrgeima hariduse teenustasemega omavalitsus Eestis. Samuti on vald kolme kõrgeima koondhinde saanud omavalitsuse hulgas tervise ja turvalisuse valdkonnas. Märkamisi tubli töö eest eri valdkondades on veelgi. Näiteks kuulutas Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus 2021. aasta Harjumaa terviseteoks esmatasandi tugiteenuste süsteemi loomise Harku vallas. Harku vald kuulutati ka aasta haridusteo ja -sõbra finalistiks ning sai haridusministri tänukirjad. Lisaks pälvis vallavalitsus Eesti Muusikakoolide Liidult Muusikahariduse Sõbra tiitli seoses muusika- ja kunstikooli uue maja valmimisega.

 

Et saaksime jätkuvalt parimat pakkuda, kutsun elanikke end valda sisse kirjutama. Elanikuks registreerides aitad meil paremini kohalikku elukorraldust planeerida – kui teame elanike arvu, saame paremini läbi mõelda teenuseid, toetuseid, aga ka lasteaia- ja koolikohti. Kampaanias osalejate vahel loositakse välja viis iPhone 13 telefoni.

 

Meie inimesed

 

Võib öelda, et aasta 2021 on pühendatud meie inimestele. Kellele siis veel, sest vald – see on ju meie inimesed. Sel aastal tähistasime valla 30. taasasutamise aastapäeva. Suursündmuse puhul andsime välja kroonikaraamatu, mis võtab kokku meie viimaste aastate tegemised-toimetamised. Novembris toimunud aastapäevapeol oli mul au õnnitleda neid, kel vallaelu edendamisel suuri teeneid. Aitäh teile veel kord.

 

Aastapäeva valguses toimus esimest korda valla ajaloos kultuurifestival "Meie inimesed". Kui palju elab meil andekaid inimesi! Kahe kuu jooksul toimunud üritustel pakkusid nad kuhjaga kohtumis-, kuulamis- ja nägemisrõõmu. Parajal määral elevust tõid kaasa kõik korraldatud üritused, sest festival koondas enda alla ettevõtmisi, mis olid eripalgelised sisult, mõõtmetelt, esinejate ja publiku arvult ning kestuselt. Toredaid elamusi pakkus ka suvine avatud külade nädal, kus valla eri paigus lõid oma uksed lahti kodukohvikud, korraldati üritusi suurtele ja väikestele, oli niisama mõnus olla ja naabrite eluolu uudistada.

 

Haridus, see on investeering tulevikku

 

Aasta suurimaks sündmuseks pean mõistagi hariduslinnaku avamist. Linnakus avati kaks kooli: Tabasalu kool ja Tabasalu gümnaasium (riigigümnaasium). Mõlemas ajab tarkust taga enam kui 900 õppurit. Tegemist on valla suurima investeeringuga läbi aegade, millega on loodud head tingimused nii õppimiseks kui ka õpetamiseks. Samuti oleme leidnud lahendusi lasteaiakohtade kitsikuse leevendamiseks. Äsja avati Teelahkme lasteaia filiaal Vääna-Jõesuus. Järgnevatel aastatel on plaan viia ellu Mürsiku lasteaia projekt. Tulevikuski peame haridust olulisimaks − töö Tiskre hariduslinnaku valmimise nimel käib. 

 

Valimised

 

Sel aastal toimusid kohalikud valimised. Koalitsioonilepingu sõlmisid Isamaa, Harku Liit, EKRE ja Keskerakond. Valitsemisleppe olulisemad teemad kuni 2025. aastani on valla senise asustusmustri ja elanike arvu säilitamine, loodushoid, uute looduskaitsealade loomise lõpuleviimine, hariduse taristu arendamine, spordihalli rajamine ning valla uue keskuse, uue vallamaja ja kultuurikeskuse ehitus. Tähtsad on ka valla avaliku ruumi kujundamine, looduses liikumise võimaluste mitmekesistamine.

 

Tulevikuvald

 

Meie inimestel on järgmisel aastal võimalik näha hoopis teistsugust Tabasalu keskust kui seni. Vallasüda saab uue hingamise, sest järgmise aasta teises pooles valmib keskus, kus on koht nii büroodele, kauplejatele kui ka toidutänavale, samuti spordiklubile ja väliturule. Loodetavasti kujuneb sellest atraktiivne ärikeskus.

 

Aitäh, meie head inimesed, et kaasa mõtlete. Sel aastal juba viiendat korda toimunud kaasava eelarve projekt on saanud taas võitja. Uuel aastal läheb töösse maastikutõukerattaparkide loomine. Vallaelanike ettepanekul on sündinud jõu- ja mängulinnak, bussiootepaviljonid, spordiväljak ja puhke- ning ürituste korraldamise ala. Mõnusat pühadeaega, uuel aastal jätkame!

 

ERIK SANDLA, vallavanem

 

Foto: Arno Mikkor