Tere tulemast Harku valla Avatud külade festivalile!
Harku valla Avatud külade festival toimub neljal nädalavahetusel ja see on hea võimalus tutvuda meie valla külade ja kodukohvikutega. Avatud külade festival algab 27. juulil ja kestab 19. augustini.
Seal, kus meri kohtub maaga, on meie kodu. Harku valla külad avavad taas oma väravad, et tutvustada oma küla ja kogukonda, saada teada oma piirkonna rikkustest ja tutvuda üksteisega.
Eestlasele on omane, et ta ei kipu minema naabriga tutvuma ja kuna Harku valla elanike arv on suurenenud tormiliselt, siis annab mõnus külapäev ja hubane kodukohvik võimaluse minna kodust välja ja tulla kutsutult kohtuma oma kogukonna liikmetega ning saada omavahel paremini tuttavaks.
Harku valla Avatud külade nädal alustas 2019. aastal formaadiga, kus iga küla sai näidata oma nägu ja tutvustada küla tegemisi kohapeal. Kuna üritused olid jaotatud kümnele päevale, siis oli küladel, kes avatud nädalasse panustasid, näha ka naaberküla tegemisi. Järgmisel aastal lisandus kodukohvikute nädal kui uus koostöövorm, külalistel oli võimalus avastada peale programmide ka avatud aedu ja nautida kodukohvikute melu. Külasid ja kodukohvikuid on igal aastal lisandunud ja Avatud külade nädalat on märgatud ja ära märgitud kui suurepärast kogukonna koostöömudelit. Harku valla Avatud külade nädalast on kujunenud kesksuvine traditsioon, kus inimesed saavad kokku külapäevadel ja kodukohvikutes, tutvuvad naabritega ja avastavad paigalugusid.
Koos Avatud külade nädala korraldamisega on välja arenenud külaaktiivide omavaheline vilgas suhtlus ja toimiv külade ümarlaud, murede ja rõõmude jagamine. Korrapäraselt saadakse kokku kogukondade ja valla ümarlaual, kus arutatakse, kuidas muuta koostöö tõhusamaks ja täita paremini kiirelt kasvavate külade vajadusi.
Uus nimi ja vorm
Sellel aastal on muutunud Avatud külade päevade nimi ja formaat. Seni järjest toimunud külapäevad jagunevad neljale nädalavahetusele ja annavad nädalalõppudel võimaluse tutvuda Harku valla külade ja kodukohvikutega. Olete oodatud Harku valla Avatud külade festivalile, mis algab 27. juulil ja kestab 19. augustini!
Tänavune festival kannab nime "Suvitajad" ja keskendub suvitamise ajaloole ja tänapäeva. Suvitajate kaudu tuleb esile, kuidas inimesed on Harku valda elama tulnud ja oma kultuurilise rikkuse siia kaasa toonud. Mõned külad on tuntud oma suvitusmõisate, suvilarajoonide, murakaraba või parimate seenekohtade poolest.
Kogukonnatöö liidab
Kogukondade ühistöö on oluline mitmel põhjusel. Esiteks loob see tugeva ja toetava võrgustiku, kus inimesed tunnevad end turvaliselt ja kuuluvustundega. Teiseks, ühistöö kaudu saab jagada vahendeid ja ideid, mis rikastavad kogu piirkonda. Ühistegevus tugevdab sotsiaalseid kõrvaltoimeid ja aitab kaasa kohaliku identiteedi kujunemisele.
Festivali raames toimuvad ka elanikkonnakaitselised tegevused, mis kaasavad päästeameti, vabatahtliku tuletõrje ja naiskodukaitse esindajad. See suurendab kogukonna teadlikkust ja turvalisust, aidates elanikel paremini kriisideks valmis olla ja nendega toime tulla.
Naabri tundmine keerulisel hetkel võib olla kriisisituatsioonis sinu kiireim ja parim tugi. Koos kogukonnaga oled tugevam kui üksi, sest kogukonna liikmete teadmised ja oskused võivad lahendada paljud olukorrad kiiresti kohapeal.
Kellele festival on mõeldud?
Avatud külade festival sobib suurepäraselt kõigile, kes soovivad tutvuda oma piirkonna kultuuri, ajaloo ja inimestega. Üritused aitavad tugevdada kogukonnatunnet, pakkudes platvormi kohtumisteks ja kogemuste jagamiseks. Samuti toetavad need kohaliku elanikkonna ettevõtlust, tuues piirkonda külalisi ja suurendades kohalike ettevõtete nähtavust.
Külade festivali programm on rikkalik ja mitmekesine. Kavas on kontserte, matku, kodukohvikuid ja palju muud. Festival on suurepärane võimalus veeta mõnusalt aega pere ja sõpradega, samal ajal avades uusi ja põnevaid külgi oma kodukohast.
Siin vaid mõned näited ees ootavast: Murastes toimub autokino, kus näeb Eesti mängufilmi "Vigased pruudid", Tilgu sadamas on merepäästeõppused ja purjetamistrennid, saab minna merele! Merikülas on aga traditsiooniline katusekontsert ja saab õppida enesekaitsevõtteid. Vääna-Jõesuu ja Türisalu avavad festivali 27. juulil, järgmistel nädalavahetustel liituvad festivaliga teised külad nagu Kumna, Muraste, Tilgu, Suurupi. Kolmas nädalavahetus viib Harku alevikku, Alasniidule ja Tabasalu kanti. Teist aastat on oodata lemmikloomapäev. Festivali lõpetab suvelõpuball Humalas 19. augustil.
Koostöös Harku valla aiaseltsiga on plaanis avada nostalgilisi suvilaaedu, mis tutvustavad nõukogudeaegset suvituskultuuri.
Ürituste kava
P 28. juuli Vääna-Jõesuu laat ja külapäev ja Türisalu külapäev
L 3. august Vääna külapäev koos "Unustatud mõisatega"
P 4. august Kumna küla päev
L 10. august Muraste külapäev, Tilgu sadamapäev ja Meriküla külapäev ning saunaorienteerumine
P 11. august Suurupi külapäev ja kodukohvikutepäev, vanavara- ja käsitöölaat
R 16. august Harku aleviku päev
L 17. august Alasniidu pereolümpia ja Harkujärve külapäev
P 18. august lemmikloomapäev Tabasalus
E 19. august suvelõpuball Humalas
Kodukohvikute kaardi leiad SIIT.
Harku valla Avatud külade festival on suurepärane näide sellest, kuidas kogukondade ja külade koostöö ning ühtsus saab tõeliselt särada. See annab võimaluse kohtuda, jagada lugusid ja avastada kultuurilist rikkust. Olen kindel, et uus formaat toob kaasa positiivseid muudatusi ja tugevdab valla kogukonna sidet.
Harku valla Avatud külade festival 2024 ootab kõiki osalema ja avastama!
Kristiina Adamson, Avatud külade festivali projektijuht
Fotol: Harku valla "Külasädemed". Vasakult: Anne Nuude (Türisalu külaselts), Kaire Raiend (Alasniidu selts), Urvi Nigu (Muraste külaselts), Janela Lääne ja Eve Tobias (Vääna-Jõesuu külaselts), Mirjam Gill (Muraste külaselts). Eespool: Marika Johannson (Harku aleviku külaselts), Ele-Liis Kreek (Tallinna suurperede klubi), Kristiina Adamson (Suurupi külaselts), Kristo Pals (Ilmandu vanatehnika ja saunaklubi), Annely Ruusmann (Vääna selts). Suurupi alumise tuletorni rand, juuni 2024.
Foto: Rene Mitt / VisitHarku.com