« Tagasi

Uute lasteaiakohtade loomine on jätkuvalt prioriteet

Harku valla lasteasutustes on 2021/2022. õppeaastaks lasteaiarühmad enamjaolt komplekteeritud. Jagamist ootavad veel kohad Vääna-Jõesuus, mistõttu võivad vabaneda kohad teistes lasteaedades.

 

Harku valla senistes lasteaiarühmades vabanes lõpetajate arvelt 219 lasteaiakohta, mis tähendab, et ligikaudu 339 mudilasele on vaja leida vallas lasteaiakohad. 558 lapsest 42 on vanuses 4−7 aastat, kellele pakutakse kohti valla lasteaedades üksikute vabanevate kohtade arvelt. Loodavate moodulrühmadega Alasniidul, Rannamõisas ja Vääna-Jõesuus suudab Harku vald pakkuda 2021. aastal lasteaiakohta täiendavalt 160 lapsele. Kohtade nõudlusest tulenevalt ajakohastatakse valla haridusvaldkonna arengukava, kuna mitmete rühmade loomine tuuakse ajas ettepoole.

 

Alljärgnevalt vastame enam levinud küsimustele, mis on lasteaiakohtade jagamisel lapsevanematel tekkinud.

 

Kuidas vald lasteaiakohti planeerib?

 

 

Vald planeerib lasteaiakohti, lähtudes koolieelse lasteasutuse seaduse (KELS) §-st 10.  Kohaliku omavalitsuse kohustus on luua vanemate soovil kõigile pooleteise- kuni seitsmeaastastele lastele, kelle elukoht on selle valla või linna territooriumil ning ühtib vähemalt ühe vanema elukohaga, võimalus käia teeninduspiirkonna lasteasutuses (Harku vald on üks teeninduspiirkond). Vabade kohtade olemasolul on vanemal võimalus ise valida lasteaeda.

 

Samuti lähtutakse lasteaiakohtade planeerimisel KELS-i § 11 lõike 2 punktist 1, et ruumid (hooned) ja maa-ala oleks laste arenguks ning mänguks sobiv ja vastab Vabariigi Valitsuse kehtestatud nõuetele. See tähendab, et lasteaiaks ei sobi iga maa-ala.

 

Harku vald planeerib lasteaiakohti järgmiseks õppeaastaks, võttes arvesse laste valla koolieelsesse lasteasutusse vastuvõtu ja sealt väljaarvamise korra § 4 lõik 1, mille järgi rühmade loomisel (koos struktuuri ja kohtade arvuga) lähtutakse kohtade vajadusest ja koha pakkumise võimalustest. Lasteaiakohtade planeerimiseks saab sisendi rahvastikuregistrist ning valdkonna arengukavast.

 

Kuidas vald lasteaiakohti jagab?

 

Laste Harku valla koolieelsesse lasteasutusse vastuvõtu ja sealt väljaarvamise korra järgi on õigus lasteasutuses saada koht lapsel, kes on pooleteise- kuni seitsmeaastane, ja lapsel, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Harku vallas ning ühtib vähemalt ühe vanema elukohaga (edaspidi Harku vallas elav laps).

 

Koha jagamisel arvestatakse järgmisi prioriteete: lapse vanust ja õdesid-vendi, kes on samas lasteaias juba käimas (juhul, kui neid on), kel on rahvastikuregistri järgi elukoht Harku vallas, lapse elukoha lähedust ja lasteasutuste eelistuste järjekorda taotlusel.

 

Kui palju uusi kohti ja milliste lasteaedade juurde luuakse?

 

2021/2022. õppeaastaks luuakse moodulmajade rühmade näol: Rannamõisa lasteaeda kaks aiarühma (40 last), kaks sõimerühma (28 last); Alasniidu lasteaeda neli sõimerühma (56 last); Vääna-Jõesuusse kaks liitrühma (36 last).

 

Muudetava Harku valla haridusvaldkonna arengukava arenguvaade näeb ette järgmist.

 

Tagamaks nüüdisaegse kvaliteediga hoiu ja alushariduse kulutõhusat kättesaadavust, kavandatakse alljärgnevad tegevused:
 

  • võõrandada omanikult kuuerühmalise Alasniidu lasteaia maja (rendileping lõppeb 2022);
  • luua 2021. aastal vajaduspõhised lasteaiakohad Vääna-Jõesuus;
  • luua 2021. aastal vajaduspõhised lasteaiakohad Rannamõisa lasteaia juurde;
  • luua 2021. aastal vajaduspõhised lasteaiakohad Alasniidu lasteaia juurde;
  • luua 2021. aastal erirühm Harkujärve lasteaia koosseisus;
  • käimasolevatest uusarendustest tingitud lasteaiakohtade vajaduse rahuldamiseks kavandada õppeaastaks 2023/24 Tiskresse Liiva tee 53 uus hariduslinnak, kuhu kuuluks Tiskre lasteaed koos kooliga (u 7 miljonit eurot).
     

Mis tingimustel on võimalik 2021/2022. õppeaastal uusi lasteaiarühmi avada?

 

Uusi lasteaiarühmi on vallal võimalik avada moodulmajades, arvestades eeltingimusi, sotsiaalmaa olemasolu, detailplaneeringut, kuhu on võimalik lasteaedu juurde rajada. Samuti arvestatakse planeerimisel KELS-i § 11 lõike 2 punkti 1, et maa-ala oleks laste arenguks ja mänguks sobiv ning vastab Vabariigi Valitsuse kehtestatud nõuetele.

 

Mida teha siis, kui lasteaiakohta ei saanud?

 

 

Kui laps on alla kolmeaastane ja valla munitsipaallasteaias kohta ei saanud, siis vastavalt koolieelse lasteasutuse seaduse § 10 lõikele 1 on võimalus asendada pooleteise- kuni kolmeaastase lapse lasteaiakoht lapsehoiukohaga.

 

Lapsehoiuteenuse osutaja poole võivad pöörduda vanemad, kelle lapse elukoht on rahvastikuregistri andmetel Harku vallas ning ühtib vähemalt ühe vanema elukohaga ning laps on vähemalt pooleteiseaastane.

 

Eralapsehoiuteenuse kasutamise puhul maksab Harku vald toetust lapsehoiuteenuse osutajale. Lapsevanem tasub kohatasu ainult vanema osa määra ulatuses. 

 

Toetust ei maksta lapse eest, kellele on pakutud kohta Harku valla munitsipaallasteasutuses ja lapsevanem on pakutud kohast loobunud.

 

Nimekirja eralapsehoiuteenuse pakkujatest, kellega vallavalitsusel on hetkel kehtiv leping, leiate valla koduleheküljelt www.harku.ee/eralapsehoiuteenus. Võimalik on ka ise valida sobiv eralastehoid.

 

Samuti on võimalik lapsevanemal, kellele ei ole pakkuda munitsipaallasteaia kohta ja kes ei soovi munitsipaallasteaia kohta asendada eralapsehoiuteenusega, taotleda koduse lapse toetust, mille kohta leiab täpsema info kodulehelt www.harku.ee/koduse-lapse-toetus.

 

MARIS VIISILEHT, abivallavanem

 

Fotol: 2019. aastal avati Harkujärvel valla kaheksas lasteaed, mis toona alustas tegevust Alasniidu lasteaia filiaalina. Foto: Arno Mikkor