Kuidas ohutult lõket teha või grillida?
Taas on käes aeg, mil grillitakse ja istutakse lõkke valgel. Igaks juhuks tuleb üle korrata, kuidas seda kõike turvaliselt teha.
Lõkke tegemisel arvesta ohutusnõuetega
- Vali sobilik ilm – kui tuule kiirus on üle 5,4 m/s, siis lõket teha ei tohi. Suure tuulega on oht, et lõkkest lenduvad sädemed jõuavad kaugele, näiteks kuivale põllule või räästasse ja süütavad tulekahju. Alla 5,4 m/s kiirusega tuult loetakse nõrgaks tuuleks ja sellisel puhul on lõkke tegemine lubatud.
- Parem ära tee lõket, kui tuul puhub sädemeid hoonete või metsa poole.
- Kui ilm on sobilik, valmista ette lõkkease. See peab väikese lõkke (läbimõõt alla 1 m) korral asuma hoonetest vähemalt kaheksa meetri kaugusel ja suure lõkke korral hoonetest vähemalt 15, metsast vähemalt 20 m kaugusel.
- Lõkkekoha ümbrus tuleb puhastada vähemalt poole meetri ulatuses kuivanud heinast, lehtedest, okstest jms ning lõke tuleb piirata kivide või pinnasevalliga.
- Veendu, et sul on käeulatuses olemas tulekustutusvahendid, sobivad näiteks ämber vett või liiva.
- Kui oled lõkke süüdanud ja selle ilu juba üksjagu nautinud, ära lase tekkida kiusatusel seda järelevalveta jätta. Kui enam lõket vaadata ei jaksa, kustuta see nende tulekustutusvahenditega, mille sa lõkke kõrvale varunud oled.
Valmista grilltoite ohutult
- Tuleohutuse mõttes on kõige turvalisem valik gaasi- või elektrigrill, mida saab tootjapoolse loa korral kasutada ka terrassil või rõdul.
- Grillseadmed, milles kasutatakse tahket kütteallikat, on ohtlikumad, kuna nende puhul on võimalus, et eralduvad sädemed. Seetõttu tohib söegrilli kasutada hoonest vähemalt kahe meetri kaugusel ja puudega köetavat grilli vähemalt viie meetri kaugusel.
- Olenemata grillseadme tüübist on mõistlik käepärast hoida tulekustutusvahendid ja pärast grillimise lõpetamist lasta seadmel täielikult jahtuda enne, kui selle kokku pakid.
IVO REMMELGA, Lilleküla päästekomando pealik
Eraldi mainimist väärib kulupõletamine …
… mis saab sageli alguse ohutusnõuetele mittevastavatest või järelevalveta jäetud lõketest. Kulupõletamine on Eestis keelatud aasta ringi. Ühtegi mööndust või erandit ei ole. Päästjad on aastate jooksul tähele pannud, et kulupõlengud algavad tihti just pärastlõunal − umbes kell kolm, kui lapsed on koolist koju jõudnud, veedavad sõpradega õues aega ja otsivad tegevusi, millega igavust peletada. Eelmise aasta märtsi algusest mai lõpuni tuli Harjumaal järelevalveta lõketele, kulupõlengutele ning metsa- ja maastikutulekahjudele 295 väljakutset, eelneval neljal aastal samas ajavahemikus keskmiselt 385 väljakutset ehk neljandiku võrra rohkem.
Kuidas käituda kulupõlengu või järelevalveta lõkke korral?
Kui satud peale järelevalveta lõkkele või kulupõlengule, tuleb hinnata, kas oled võimeline tulekahju ise kustutama või on vaja päästjate abi. Väiksema lõkke saab kustutada pudeli veega või liiva ja mullaga. Kulupõlengut ise kustutada on keerulisem, sest tuli ei püsi kindlas asemes ja levib mööda kuivanud taimestikku kiirelt laiale maa-alale. Kindlasti ei tohi kulu kustutada leekides trampides, sest nii on oht, et süttivad kustutaja riided.
Tehke lõket ja grilli koos lastega, et neil ei tekiks huvi salaja tuletegemist katsetada. Ühise lõkketegemise ja grillimise käigus on hea varustada neid tuleohutusteemaliste teadmistega. Korrake üle hädaabinumber 112, käige läbi põhitõed, mida hädaabikõne tegemisel järgida. Kuna päästekorraldaja, kes kõnele vastab, küsib ise kõike, mida teada soovib, on lapsel oluline teada ainult seda, et ei tasu helistamist karta, tuleb rahulikult vastata päästekorraldaja küsimustele ning lõpetada kõne siis, kui päästekorraldaja seda lubab. Pildiallkiri: Ees ootavad esimesed grillimised ja lõkked, peagi on käes suur suvi. Et tuli käest ei läheks, tuleb targalt käituda.
Foto: Pexels