Uudised ja teated

« Tagasi

Noorte Tugila toob tõrjutud tagasi ühiskonnaellu

 

Poolteist aastat on Tabasalu Noortekeskus Tugila-programmi raames pakkunud tuge 15–26aastasele noorele oma sihtide seadmisel ning soovib jõuda veelgi enamate abi vajavate noorteni.

Möödunud sügisel Noorte Tugila programmiga liitunud Tabasalu Noortekeskus on oma töös jõudnud nii mõnegi Harku vallas elava riskirühma nooreni, et aidata neil leida motivatsiooni jätkata katkenud või katkemisohus õpinguid, aga ka otsustada edasise karjääri ning tööelu üle. Programm jätkub veel terve aasta ning sellega saab liituda igal hetkel. „Praegugi tegeleme paari noorega, kellega oleme käinud ka karjäärinõustamisel," rääkisid Tugila-programmis osalevad Tugila spetsialistid – Tabasalu Noortekeskuse noorsootöö koordinaator Maris Põlluäär ning noorsootöötaja Triin Märtsin. Nende töö seisnebki eelkõige riskirühma kuuluvate – haridus- ja tööelust, aga ka sotsiaalsest elust kõrvale jäänud – noorte nõustamises. Nad aitavad noorel analüüsida tema isiklikke vajadusi, et teada saada, milline tegevus võib teda huvitada; avastada oma tugevusi ja andeid, aga ka näha oma hetkeolukorda, et suunata teda tegema iseseisvalt õige valik kas õpingutes või tööturul jätkamiseks. „Niisiis saavad noored Noorte Tugila programmi raames meiega arutada, mida ja kuidas oma elus edasi teha. Me korraldame neile karjäärinõustamisi ja oleme toeks kontaktide loomisel erinevate asutuste vahel," selgitas Põlluäär.

 

Kes on riskirühmas?

Põlluääre sõnul ei pruugi riskigrupi noori ollagi palju, ent nad on siiski olemas ja eelkõige ongi probleem selles, kuidas nendeni jõuda: „Kui see noor ongi tööelust või koolist kõrvale jäänud, siis ta ei tulegi kodust välja ning temani jõuda on väga keeruline." Riskirühma võivad kuuluda näiteks noored emad, kes ei tea, kuidas lapse lasteaiaealiseks saamise järel edasi minna; noored, kellel on kool kunagi pooleli jäänud ja kes ei leia oma puuduliku hariduse tõttu endale tööd. Samuti on riskirühmas teismelised, kes ühel hetkel keelduvad õppimast ja koolis käimast. „Selliste probleemidega me tegelemegi – püüame leida põhjused, miks nad on sellesse olukorda sattunud, äratada neis taas motivatsioon ja leida neile parimad lahendused aktiivsesse tööellu või õpingutesse tagasi tulla," selgitas Tugila spetsialist, nentides, et probleemid saavad sageli alguse kodust, kus ei pühendata lastele piisavalt aega, ning valest seltskonnast.

 

Märka abi vajavat noort!

Programmiga alustades andsid Harku noorte Tugila nõustajad oma tegevusest teada nii Harku valla lastekaitse spetsialistidele, noorsoopolitseile, Tabasalu kooli sotsiaalpedagoogile ja psühholoogile, kelle kaudu sai teha teavitus- ja ennetustööd, aga neilt sai juba ka konkreetseid viiteid noortele, kes võiksid abi vajada. Seega, algus oli lihtne. Edasine on aga noorsootöötajate sõnul juba keerukam: „Noorteni jõudmine sõltub paljuski meie endi initsiatiivist. Otsime Facebookis, hoiame silmad lahti, kuulame noorte vestlusi aktiivselt, et sealt vajadusel õige info kokku panna ja seoseid luua." Praegugi kutsuvad noorsootöötajad üles kõiki noori, lapsevanemaid ning kogukonna liikmeid märkama enda ümber neid noori, kes võivad vajada väikest tõuget või toetust edasiliikumiseks, ning anda neile sellest teada.

Kontakti noorsootöötajaga saab võtta nii e-posti teel kui ka helistades või noortekeskust külastades.

Noortekeskuste Noorte Tugila programmi tegevuste elluviimist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ja ESFi kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine" alusel.

 

 

 

VÕTA ÜHENDUST:

 

Tabasalu Noortekeskus, Kallaste 5, Tabasalu

Facebook: Harku Noorte Tugila

Noorsootöötajad:

Triin Märtsin

tugila@noortekeskused.ee

Tel 5566 2547

Maris Põlluäär

tugila@noortekeskused.ee

Tel 5661 1308