Uudised ja teated

« Tagasi

Huviväärne Harku vald pakub kirkaid kogemusi

 

Meie valla tähed räägivad, mis on nende lemmikpaik, kuhu viivad nad külalise ning mis koht neil endal veel väisamist ootab?

 

 

Riigikogulane Sven Sester peab lemmikpaigaks mõistagi oma kodu: "Aga kui see kõrvale jätta, meeldib meile perega aeg-ajalt teha väljasõite loodusesse ja mitu korda oleme peatunud Türisalu panga juures. Sinna pääseb lihtsalt ligi, autot on mugav parkida, kaunid vaated merele ja Vääna-Jõesuu rannale on garanteeritud. Kindlasti tuleb panga peal olla ettevaatlik ja jälgida kõiki suuniseid, mida ohutuks vaadete nautimiseks on ette kirjutatud. Tuulise ilmaga on isegi autost võimalik kaugusesse näha."

 

Kui sõber-tuttav avaldab soovi kohalike vaatamisväärsustega tutvuda, pakub Sester välja mõisatuuri. "Meil on mitmeid mõisaid – Harku, Vääna, Kumna, Muraste, Humala. Saab näha nii ilusti restaureeritud hooneid, lagunevaid rajatisi kui ka ümberehitisi." Ta ise peab plaani võtta ette Suurupi tuletornid: "See on kindlasti ainulaadne ehitiste kompleks. Eriti huvitav oleks näha alumist, puidust tuletorni. See on vist hetkel ainus töötav puittuletorn Eestis."

 

 

Metseen Armin Karu kiidab samuti kodu kui maailma parimat paika, teisele kohale jääb pangapealne ja kolmanda väärika positsiooni võtab Tilgu sadam, mis viimasel ajal hoogsalt areneb. Kes siia kanti satub, see võiks tema soovitusel minna Tabasalu loodusparki ja Türisalu pangale. Metseen ja ärimees võtab kavva külastada tuletorne ja kohe, kui Tilgu sadama kohvik valmis saab, läheb ta otsejoones sinna.

 

 

Filmitegija Vahur Laiapea favoriit on Suurupi, sest see on ta koduküla ja -paik olnud juba 16 aastat. "See on olnud hea koht kahe noormeesteks sirgunud poja kasvamiseks, juba kolme-nelja-aastasena toimetasid nad sõpradega vabalt ringi. Ka Laiapea leiab, et tuletornid on vaatamisväärsused, mida tasub imetleda, ent tore kogemus on jalutada mere ääres mööda tähistatud matkarada. Ja veel soovitab ta vaadata Peeter Suure merekindluse rajatisi: "Need, muide, ei ole sugugi pärit Peeter Suure ajast ... Need ehitati veidi enam kui sada aastat tagasi Peterburi kaitseliini osana." Tema kavatseb suvel Harku järve äärde minna, sest lapsena käis ta isa ja vennaga seal tihti kalastamas. Teismelisena, meenutab ta, osales ta aerutamisvõistlustel, sai ühe hõbe- ja kolm pronksmedalit. Need on tal kaminasimsil. "Nüüd tahaksin jälle mõlemat proovida − nii kala püüda kui ka aerutada. Aga mitte enam võistelda."

 

 

Laulja ja filmitegija Hardi Volmer ütleb, et temale meeldib kakerdada ikka endale lähimas rannas, ja täpsustab: "Just sellel alal, mis Suurupi alumisest tuletornist mõlemale poole jääb. Võrratult ilus oma liivakiviastangu ja suurte tulnukkividega. Ja nii uhket puitmajakat pole kuskil maal!"

 

Volmer: "Üks erakordselt jabur ja omamoodi ilus betoonarhitektoon paistaks mulle aknast ära, kui metsa ees ei oleks. See on Peeter Suure merekindluse kompleksi kuuluv, hilistekkeline tulejuhtimistorn. Suurupi teelt mere poole metsa põigata. Elades ei usuks, et tegemist on Nõukogude militaarehitisega." Et see üles leida, lausub ta, peab kohta teadma, aga vaev tasub ära. Küllap see on meelega võõra silma eest võpsikusse varju jäetud, arvab Volmer − liiga huviväärne objekt!

 

"Või kui hunnitu on liivadüünide vahelt vallanduv Vääna jõe delta. Pole imestada, et seal kondab rahvast iga ilmaga!" kiidab kultuuritegelane ja tõdeb, et "tunnistan häbiga, et ei ole jõudnud ikka veel Kumna-Vääna tee äärseid vanu merekindluse objekte uudistama minna."

 

 

Fotograaf Olga Makina armastab jalutuskäike Vääna mõisakooli pargis: "Imeline koht, eriti kuldsel sügisel!" Veel naudib ta Tabasalu matkarada, mis algab Rimi taga asuvast parklast ja kulgeb mööda pankrannikut. "Väga põnev on vana tee, mis viib Tabasalu panga all olevale pisikesele rannale." Kes midagi erilist soovib ja meie kanti esimest korda satub, see seadku samm Türisalu pangale kogema merevaadet päikeseloojangul.

 

 

Moedisainer Kairi Vilderson peab lemmikpaigaks Tabasalu tenniseväljakut: "Julgen arvata, et tegemist on Harjumaa parimate liivaväljakutega ja tennisesõpradele need tutvustamist ei vaja." Oma pere külalised viib ta tuletorne vaatama: "Ülemine tuletorn sai eelmisel aastal 260-aastaseks, see on ainuke 18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis. Alumine tuletorn on samuti ainulaadne – ainus Eesti töötav puittuletorn. Mõlemat tuletorni ümbritseb hoonekompleks ja kaunis aed. Milline vaade ilusa ilmaga tuletornist avaneb, seda ei ole ilmselgelt mõtet pikemalt selgitada." Küllap oma Hiiumaa juurte tõttu on Vildersoni tõmmanud ikka mere poole, seepärast käib ta tihti mere ääres. "Harku valla merepiir on vapustavalt mitmekesine − pankrannikud vahelduvad liivarandadega, rannajoont ilmestavad väikesed armsad liivalaguunid suurte kibuvitsaroosipuhmastega, kontrastiks veidi õõvastavad militaarobjektid." Üks koht, kuhu ta ei ole veel jõudnud, aga tahaks jõuda, on Tõlinõmme soojärv, mis piirneb salapärase rabaga.

 

HARKU VALLA TEATAJA

 

Avafoto: Sven Zacek

 

Fotod: erakogu