Uudised ja teated

« Tagasi

Harku valla turismiobjektid alustasid talvehooaega

Suvehooajal külastas tuletorne tuhandeid inimesi ja tuletornipered plaanivad turistidele veelgi enamat pakkuda.
 
Kui 1. mail 2017 avati Suurupi ülemine tuletorn ja 21. mail 2018 Suurupi alumine tuletorn, siis sel aastal said tuletornid hooaega alustada ühiselt. 
 
Kuidas möödus tuletornide suvehooaeg ja millised on tulevikuplaanid?
 
Need aastad on olnud õppimise ja kohanemise aeg, kuna objektid asuvad tuletorni pererahva hoovil ja igal hetkel tuletorni siiski ei pääse. Pererahval tuleb kohaneda külastajatega ja külastajatel pererahvaga.
 
Kokku külastas Suurupi tuletorne 2019. aasta suvehooajal (1. mai – 30. september) üle 6600 inimese. Sel aastal tõusis grupikülastajate arv, seda eriti Suurupi alumises tuletornis. Ülemise tuletorni perenaine Kristiina, kes on atesteeritud Harjumaa giid, viis läbi  üle 70 ekskursiooni Suurupi ülemises ja alumises tuletornis ning mitu poolsaare militaarset ajalugu tutvustavat retke.
 
Alumise tuletorni perenaine Anne-Ly tegutses giidina 20 kruiisigrupi juures, kes külastasid Suurupi alumist tuletorni. Sellest aastast liitus alumises tuletornis meeskonnaga suvine majakavaht Meelis, kes tutvustas külastajatele nii Suurupi tuletorne kui ka võimalust Eesti tuletorni passi abil tutvuda Eesti teiste tuletornidega.
 
Suurupi alumist tuletorni külastas 2019. aastal üle 3000 külastaja, kellest 430 ostsid tuletornide ühispileti ja külastasid mõlemat tuletorni. Ülemist tuletorni külastas üle 3600 inimese, kellest 600 ostsid ühispileti.

Uudistamist jätkus nii kohalikele kui ka kaugemale rahvale

Sel aastal jõudis tuletorne külastama ka kohalikke, kes polnud seni tuletornidest Suurupis kuulnudki. Tuletornide juures toimus kokku viis kontserti. Kontsertidest on plaanis kujundada traditsioon. Juba seitsmendat korda toimunud Suurupi Tuletornipäev oli seekord osa Harku valla avatud külade nädalast ja nädala raames tähistati kontserdiga ka Eesti ainsa töötava puittuletorni 160. sünnipäeva.
 
Grupikülastustest oli suurim osakaal seeniorite turismil, samuti Vene ja Läti gruppidel. Tuletorne külastasid ka kruiisituristid ja loodame jätkata Eesti kui ajalooga mererahva tutvustamist maailmas edaspidigi.  Sel hooajal külastas Suurupi tuletorne 32 turistide gruppi, kokku 600 kruiisituristi. Külalisi, kes omal käel tuletornid üles leidsid, oli Saksamaalt, Soomest, Venemaalt, Poolast, Lätist, Leedust, kaugeimad Jaapanist ja Lõuna-Koreast. Kruiisituristid olid valdavalt Ameerikast, Kanadast ja Austraaliast.
 
Suurupi ülemise tuletorni aed pälvis sel aastal konkursi "Eesti kaunis kodu 2019" muinsuskaitse eripreemia, sama tunnustuse sai Suurupi alumise tuletorni ansambel 2015. aastal.
 
Tuletornide uus ühine hooaeg algab 1. mail 2020.
 
Detsembris avab Suurupi ülemise tuletorni linnakus nädalavahetustel uksed Tuletorni Jõulumaailm, ühtlasi loodame avada Suurupi muuseumimaja uksed. Endise tehnohoone renoveerimisel muuseumiks on abiks olnud LEADER-meetme toetus.
 
Ettetellimisel on võimalik grupikülastusi mõlemasse tuletorni läbi kogu talvehooaja.
 
Suurupi selts avalikustab sel aastal uue ingliskeelse kodulehe, mille abil muudetakse Suurupi ajalugu välisturistidele paremini kättesaadavaks. Uus lehekülg on veel töös, aga sellega saab tutvuda veebiaadressil Suurupi.travel. Samuti on plaanis uueks hooajaks avada venekeelse sisuga Suurupit tutvustav koduleht. Kõik, kellel on ajaloolist infot Suurupi kohta, on oodatud seda Suurupi seltsiga jagama. Selleks pange kiri teele e-posti aadressil info@suurupi.ee.
 
KRISTIINA ADAMSON
Suurupi selts
 
"Tuletorn heidab ööpimeduses saladuslikke, justkui maagilise jõu läkitatud valgusvihke üle mere ja ranna ..." on kirjutanud tuletornide uurija Armas Luige. Foto: Riho Kirss