Uudised ja teated

Meretule – kümme aastat lauluvalgust

Kümme on uhke number, viiskümmend veelgi säravam. Need kaks numbrit iseloomustavad sel hooajal Meretule naiskoori – alustame oma kümnendat hooaega viiekümnel häälel.
 
1. aprillil 2011 esimese koorirakukese kogunemisel polnud sugugi selge, mis meist saab. Tänaseks võime kindlalt öelda: oleme kokkuhoidev ja võrdlemisi suur naiskoor. Meie hulgas  on juhtivaid naisi – kümne aasta jooksul on koori vedanud kolm koorivanemat ning juhatuses olnud tosinkond eestvedajat. Meil on laulvaid naisi – neid, kes päriselt oskavad ja tooni annavad. Meil on teravmeelseid naisi ja kergelt murelikke, kohusetundlikke ja sõbralikke, jutukaid ja mõtlikke. Kõik koos ja igaüks eraldi olemegi Meretule nägu.
 
Meretule naiskoori iseloomustab tegelikult veel ka number üks. Meil on üks ja ainus Elen Ilves – dirigent ja muusikaõpetaja, inspiratsioon ja eeskuju. Temata oleks Meretule hoopis teistsugune. Peagi kümneaastaseks saava Meretule naised on igaüks oma nägu, ent natukene ka Meretule nägu.
 
AITI NIINEMETS, koorilaulja
 
Foto: Lembit Kitsel
 
Aiti Niinemets küsis naistelt, mis on neid koori juurde toonud ja mida kooskäimine pakub.
 
Aivi Järve Suurupist – müügijuht Geiner Packing AS, koorivanem ja -laulja:
 
"Mina jõudsin Suurupi naiskoori Meretule juurde üheksa aastat tagasi Harku Valla Teatajas ilmunud kuulutuse kaudu. Olin siin piirkonnas uus ja tundus tore, et saan uusi tutvusi ning kord nädalas tegeleda muusikaga, mis on mind vaikselt ikka taustal saatnud. Tänaseks on koor minu jaoks tore pere, kellega koos musitseerida ja mõnusast seltskonnast rõõmu tunda. Teisiti ei kujutakski enam ette." 
 
Anneli Habicht Murastest – Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht ja koorilaulja:
 
"Tööelus juhin Eesti Puuetega Inimeste Koda ja see tähendab, et tegelen päris palju inimeste suurte murede ning probleemidega. Meretules laulmine aitab mul nii tööst kui ka kodustest kohustustest välja lülituda, sest mu meeled ja tähelepanu on hõivatud muusikaga. Jälgin korraga dirigenti, noodist oma häälerühma partiid, sõnu, kuulan kaaslauljaid, juhin enda häält ja sobitan seda koori kõlasse. Sel ajal ei ole lihtsalt võimalik muudele asjadele mõelda!" 
 
Marili Kurviste Suurupist – assistent Tabasalu Teelahkme lasteaias, koorilaulja ja endine häälerühmavanem:
 
"Meil on kõige ägedam dirigent ja toredad naised! Koos käimine ja laulmine annab ühtsustunde ning see on omaette teraapia. Puhkus hallist argipäevast. Ja tundub, et seda head tunnet saab ka teistele edasi anda ... Kord olime laulmas Kataloonias Montserrat´ kloostri kirikus (see kirik on tuntud oma tervendusvõimega Musta Madonna poolest) ja laulsime Pärt Uusbergi "Muusikat", kui märkasin publikus esireas habrast naisterahvast, kelle pea oli rätiga kaetud. Ta oli meiega muusikas, pisarad muudkui voolasid. Laulu lõppedes olid endalgi külmavärinad ja pisarad silmis selle võimsa koha, sügava muusika ning meie ja tema pärast. Lavalt lahkuma asutades nägin, et naine ajas end vaevaliselt püsti ja kummardas meie poole, käed palves. Sain aru, et olime midagi erilist korda saatnud. Sellised hetked jäävad meelde, kuigi enamasti saab meil pigem nalja. Iga proov on hoolimata tõhusast tööst ja uutest rasketest lauludest tõeline naerujooga." 
 
Ann Kaasik-Aaslav Harkujärvelt – väikeettevõtte juhatuse assistent, koorilaulja ja endine koorivanem:
 
"Muusikaline eneseväljendus on mulle sama vajalik kui õhk ja vesi. Olen tänulik, et ma 2013. aastal Meretule juurde jõudsin. Meretule tähendab minu jaoks suurepärast dirigenti, hästi koos toimivat naiskonda, tõhusat treeningut, palju kustumatuid mälestusi ja positiivselt vapustavaid kogemusi." 
 
Riin Kivinurm Suurupist – Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist, koorilaulja ja endine häälerühmavanem:
 
"Nagu tuhanded kollektiivid, nii pidi ka Suurupi naiskoor Meretule sel aastal koroonapausi pidama. Seda suurem oli kokkusaamise rõõm suvelõpu laululaagris. Eestlaste rahvuslik rituaal – laulupidu – ei ole vaid aastate tagant korduv pidu. See on järjepidev protsess, milles osalemine annab meile äratundmist, usku ja kindlat rahvuslikku eneseteadmist. Kriisiperiood tõestas, et koos oleme tugevad ka siis, kui meid füüsiliselt lahutatakse." 
 
Tiina Savisaar Keilast – koorijuht, muusikaõpetaja, õppejuht, sotsiaalpedagoog, lihtsalt viiuldaja ja koorilaulja:
 
"Miks Meretule naiskoor? Selles kooris on väge ja jõudu, nagu ka meres. Olles ise tegev koorijuhina, oli ammune soov saada laulurõõmu lauljana ja seda pakub Meretule naiskoor 100%. Tõsine töö käsikäes mõnusa huumoriga on see, mis igal esmaspäeval viib keilaka Murastesse laulma."